5 neuvěřitelných scén natočených bez počítačových triků

18.06.2020

Počítačové efekty (označované zkratkou CGI) jsou dnes nedílnou součástí filmového průmyslu. Dříve se tvůrci museli spoléhat pouze na praktické triky, které využívaly různé perspektivy, miniatury a neohrožené kaskadéry, dnes je však téměř všechno možné natočit pomocí počítačů. Někteří filmaři jsou však „ze staré školy“, a tak čas od času přeci jen raději sáhnou po praktických efektech.

V dnešním článku vám představíme pět scén, které byly (jakkoliv to zní neuvěřitelně) opravdu natočené naživo bez použití počítačových efektů.

5. Za tři body – Vetřelec: Vzkříšení

První scéna dnešního seznamu je jedna z těch méně šílených, ale přesto poměrně překvapivých. Odehrává se ve čtvrtém díle série o krvelačných mimozemšťanech s názvem Vetřelec: Vzkříšení. V centru dění je klon Ellen Ripleyové v podání Sigourney Weaver (70).

Společně se vzorky Ellen se do zkumavky dostala krev nebezpečných mimozemšťanů, a tak je finální produkt žena s lidskou podobou a vetřelčím chováním. Mimo to má nová Ellen řadu nadlidských schopností, jako je obrovská síla a šestý smysl. To lze poprvé pozorovat, když za sebe hodí basketbalový míč a vstřelí tak koš, za který by se nemusela stydět většina profesionálních sportovců.

Vzhledem k tomu, že míč zmizí ze záběru, byste si mohli myslet, že jde o počítačový trik, ale herečka se opravdu do sítě trefila bez vnější pomoci. Na scénu trénovala přes týden, a většinou se jí podařilo vsítit jeden koš ze šesti pokusů. I natáčení probíhalo krušně a režisér Jean-Pierre Jeunet (66) už byl velmi blízko k odpískání celé scény. Dal herečce poslední šanci, kterou k obrovskému překvapení všech skutečně proměnila.

4. Ohnivé vystoupení – Šílený Max: Zběsilá cesta

Další scéna, nebo vlastně několik scén pochází z prozatím nejnovějšího filmu o osamělém řidiči silných aut v postapokalyptickém světě, kde je voda cennější než zlato. Tato série nese jméno Šílený Max a díl, o kterém se dnes zmíníme, má podtitul Zběsilá cesta.

Snímek je plný vyšperkovaných aut a dalších věcí, které skutečně prodávají onu postapokalyptickou atmosféru. Jednou z nejlegendárnějších částí filmu je vymazlená dodávka, která na své korbě veze šíleného hudebníka přivázaného na obrovské kovové konstrukci tvořené nespočtem reproduktorů a zesilovačů.

Tento hudebník v rukou třímá dvoukrkou kytaru, ze které šlehá oheň. Možná vás to překvapí, ale plameny, které z nástroje šlehají, nebyly do filmu přidány v postprodukci, ale kytara byla skutečně zároveň plamenometem. Australský hudebník IOTA (52), který postavu ztvárnil tak skutečně visel na autě jedoucím skoro 70 km/h přivázaný několika pružných provazech s ohnivou kytarou v ruce. Pokud tohle není definice tvrďáctví, pak už nic.

3. Nebezpečná atrakce – Cliffhanger

Není žádným tajemstvím, že si Sylvester Stallone (73) rád natáčí kaskadérské scény sám. To se týkalo i několika scén v kultovním filmu Cliffhanger, ale kvůli jeho scénám se tento film na dnešní seznam překvapivě nedostal. Cliffhanger se mezi ostatní snímky dnešního článku kvalifikoval kvůli nebezpečným záběrům na začátku filmu, kdy se banda zlodějů vedená zběhlým agentem FBI snaží ukrást miliony dolarů z federálního rozpočtu.

Loupež století však neprobíhá v bance, sejfu ani obrněných vozidlech, ale vysoko nad zemí. Peníze jsou transportovány letadlem, a zloději tak svůj cíl dohánějí v druhém letadle. Aby mohli kufry s penězi ukrást, musí se za letu slanit z jednoho letadla do druhého. Natáčení této scény bylo tak nebezpečné, že nikdo nechtěl věřit, že ono slaňování nebylo do filmu přidáno počítačově.

Přesun mezi letadly však skutečně proběhl naživo. Celý kaskadérský kousek byl tak šílený, že jej všechny pojišťovny odmítly pokrýt. Při natáčení navíc opravdu málem došlo ke katastrofě, jelikož kaskadér špatně odhadl rychlost, se kterou se přiblížil ke druhému letadlu, a kdyby včas neotevřel padák, mohl skončit v motoru letadla. Pomocí chytrého střihu se tvůrců podařilo tenhle fakt ukrýt.

2. Nízký přelet – Terminátor 2: Den zúčtování

Když jsme zmínili film Sylvestera Stallona, byl by hřích nezmínit jeho největšího rivalaArnolda Schwarzeneggera (72). Aby to ale „Slyovi“ nebylo líto, i kaskadérský trik z druhého Terminátora natáčel jeden z profesionálních kaskadérů, a ne herec sám. Jde o nezapomenutelnou scénu, ve které T-1000 pronásleduje hrdiny filmu v policejním vrtulníku.

Pokud si scénu vybavíte, určitě si vzpomenete na moment, kdy vrtulník sníží svou výšku a těsně prolétne pod jedním z mostů, které křižují dálnici. Jde o skutečně nebezpečný počin, na který by si troufl málokdo, ale ani v této scéně Dne zúčtování nebyly použity speciální počítačové efekty, ale pouze neskutečná obratnost kaskadérského pilota.

James Cameron (65) později k natáčení této scény prohlásil, že bylo tak nebezpečné, že jej jeho kameramani kategoricky odmítli. Proto nakonec režisér vlezl do dodávky uhánějící po dálnici sám a scénu natočil na vlastní pěst.

1. Zeď nám spadla – Plavčík na sladké vodě

Poslední scénou se vrátíme hodně daleko do historie k samým počátkům filmového průmyslu. Jen málokdo by neznal hvězdu němého filmu – Charlieho Chaplina – ale ve své době byl obdobně populární i Buster Keaton. Ten se držel stejného žánru jako Chaplin, a tak i on proslul jako hvězda němých grotesek.

Ty vyžadují skutečný zápal, a ještě větší odvahu, jelikož jsou plné životu nebezpečných kousků, které vás mohou při sebemenší chybičce usmrtit. Není asi lepší příklad než scéna z filmu Plavčík na sladké vodě z roku 1928. V této scéně na herce spadne celý dům, ale on přežije díky šťastně umístěnému oknu, do kterého se trefí.

Stačila jediná chybička, jediný špatný výpočet, jediný krok špatným směrem, a herce by pohřbila hromada sutin. Keaton byl však skutečný profesionál, který si na každém kousku dával velmi záležet, a tak i z této scény odešel bez jizvičky.

(tod)

Fandím
14 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Arnold Schwarzenegger, James Cameron, Sigourney Weaver, Sylvester Stallone

Filmy:
Terminátor 2: Den zúčtování, Cliffhanger, Vetřelec: Vzkříšení, Plavčík na sladké vodě, Mad Max: Fury Road

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
filmové scény, akční filmy, Sigourney Weaver role, sci fi filmy, James Cameron filmy, Sigourney Weaver filmy, legendární filmové scény, vesmír, Vetřelec scény, filmy z hor, akční fllmy Sylvester Stallone, scény z Vetřelce, vesmírná loď
TOPlist