5 neúspěšných pokusů o filmové série

11.06.2020

Avengers, Rychle a zběsile nebo Harry Potter. To jsou jen některé příklady superúspěšných filmových sérií, které svým tvůrcům vynesly miliony dolarů. Příkladem za všechny je prozatím poslední díl Avengers ságy s podtitulem Endgame, který se stal tím vůbec nejvýdělečnějším filmem historie. Endgame je navíc jen jedním z 23 komiksových filmů, které od roku 2007 Marvel natočil.

Ne každý má však takový úspěch jako právě zmíněný komiksový gigant. Existují i tvůrci, kteří ve snaze okopírovat úspěch komiksových hitů, naprosto pohoří. A právě těmto nezvedeným pokusům o vytvoření filmových sérií se v dnešním článku budeme věnovat. Tvůrci následujících snímků do těchto počinů vlili obrovské balíky peněz, které plánovali několikrát znásobit v rámci několikadílných sérií. Jejich očekávání však byla až příliš vysoká.

5. X-Men Origins: Wolverine

Prvním snímkem na dnešním seznamu vám dokážeme, že ani milovaná komiksová předloha a úspěšná historie ve filmovém prostředí nemusí vždy znamenat zaručený úspěch. O tom se přesvědčili tvůrci snímku X-Men Origins: Wolverine, kteří vsadili na „jistou kartu“ a do role oblíbeného mutanta s vysunovacími drápy a regeneračními schopnostmi obsadili časem prověřeného Hugh Jackmana (51).

Tento původem australský herec sice v roli odvedl tradičně dobrou práci, ale to bohužel nestačilo na to, aby se ze snímku nestal propadák. Všechno ostatní totiž bylo ve filmu otřesné. Některé speciální efekty vypadaly jako z nízkorozpočtového seriálu, minulost hlavního hrdiny působila hodně uspěchaně, ale to pořád nebylo to nejhorší.

Fanoušky původních komiksů totiž nejvíc namíchlo, jak se tvůrci postavili ke zdrojovému materiálu. Předlohu totiž absolutně ignorovali a celou řadu postav si přetvořili podle vlastních uvážení. Tím například absolutně pohřbili osobnost Deadpoola, kterému reputaci napravil až o sedm let mladší film s Ryanem Reynoldsem (43) v hlavní roli. Ze série „Origins“ filmů tak muselo nakonec sejít, ale komiksoví mutanti se na plátnech kin udrželi díky jinému konceptu, který představil snímek X-Men: První třída.

4. Mumie

Následující snímek nese jméno Mumie, ale nemáme na mysli úspěšnou dobrodružnou sérii z konce devadesátých let. V hlavní roli snímku z roku 2017 se proto neobjevil Brendan Fraser (51), ale Tom Cruise (57). Je dost pravděpodobné, že vám existence tohoto filmu úplně unikla. Studio Universal Pictures s ním mělo velké plány, ze kterých po nepříznivých reakcích ze strany publika i odborné kritiky okamžitě upustilo.

Zatím co původně chtělo z mysteriózních filmů o proslulých monstrech vytvořit hororovou sérii, v současnosti by na existenci Mumie všichni v Universalu nejraději zapomněli. Snímek totiž stál opravdový balík, ale jeho výdělky byly naprosto nedostačující. Byl to zkrátka jeden z největších propadáků, který bude všechny zúčastněné bolet ještě hodně dlouho.

3. Temná věž

Snímek Temná věž vychází z díla jednoho z nejúspěšnějších autorů hororů a thrillerů. Jeho předlohou je totiž stejnojmenná série fantasy knížek, za kterými nestojí nikdo jiný než americký spisovatel Stephen King (72). Ten má na svém kontě řadu knižních předloh pro filmové klenoty, jako je například Osvícení nebo To.

Sám bývá s filmovými adaptacemi svých děl často nespokojen a v případě Temné věže mu skutečně musíme dát za pravdu. První snímek z plánované série v sobě kombinoval části z několika knih zároveň, což příběh filmu podivně roztříštilo. Adaptace Kingových knih nikdy nejsou snadným úkolem, ale výsledek mohl být mnohem lepší než to, co předvedl dánský režisér Nikolaj Arcel (47).

Tvůrci snímku o „pistolníkovi“, Temné věži a rovnováze dvou paralelních světů měli při tom se svým filmem velké plány. Nejenže na něj chtěli navázat dalšími díly, ale zároveň připravovali televizní sérii. Příšerné finanční výsledky snímku však všechny naděje na filmové pokračování pohřbily. Naděje na seriálovou temnou věž ještě chvíli zůstávaly, ale i seriál byl v lednu letošního roku nakonec Amazonem odmítnut.

2. Hood

Zatímco jsme se u Mumie zmínili, že jste ji možná nemuseli vidět, snímek s názvem Hood jste neviděli určitě. Možná už tušíte, z čeho vychází. Podobně jako Mumie a další filmy které měly spadat do světa „Dark Universe“ bere i Hood známé postavy, které chce představit v moderním kabátku. V jeho případě však nemělo jít o děsivá monstra, nýbrž o nejznámějšího loupežníka, kterým bohatým bral a chudým dával.

Ano, snímek Hood a další, které na něj měly navazovat, měly vyprávět příběhy Robina Hooda a jeho partičky Sherwoodských zbojníků. Tentokrát však nemělo jít o dobrodružství dobráckého hrdiny, který tropí neplechu v lese, ale drsné příběhy plné krve. Robin Hood navíc neměl být jediným zbojníkem, který měl dostat vlastní film. To samé mělo potkat i Malého Johna a Willa Scarleta.

Robinu Hoodovi se však od devadesátých let na stříbrném plátně nedaří. Snímek Robin Hood z roku 2018 v kinech propadl a podobný osud potkal i o osm let starší film s Russelem Crowem (56) v hlavní roli. Do projektu Hood Sony něj „nalilo“ skoro dva miliony dolarů, ale z jejich investice nakonec nic nevzešlo.

1. Krotitelé duchů

Poslední snímek dnešního seznamu se k nelibosti fanoušků původních filmů v kinech objevil v roce 2016. Zatímco se původní Krotitelé duchů mohou chlubit dvěma úspěšnými snímky, jejich moderní reboot si cestu do srdcí fanoušků zábavného sci-fi bohužel nenašel.

V novodobém snímku partičku výstředních vědátorů nahradil nový tým, který byl protentokrát tvořen výhradně ženami. Ačkoliv se tvůrci filmu snaží svůj neúspěch svádět na to, že jej diváci nesnáší kvůli ženskému obsazení, pravda je někde úplně jinde. Z moderního rebootu série se totiž absolutně vytratilo ono kouzlo, které původní filmy dělalo tak výjimečnými.

Všechny postavy filmu jsou ploché a nezajímavé a jejich humor se dost často pohybuje až za hranicí trapnosti. Ze všeho nejvíc z filmu čiší snaha, vykrást úspěchy původních filmů a vytvořit si tak dojnou krávu v podobě několikadílné série. Fanoušci původních filmů však tento laciný trik poměrně snadno prohlédli, a svou nelibost tak dali výrazně najevo. Tvůrcům tak nezbylo než z plánovaných pokračování upustit a nechat ženské Krotitele duchů u ledu.

(tod)

Fandím
5 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Tom Cruise, Russell Crowe, Hugh Jackman, Stephen King

Filmy:
Krotitelé duchů, X-Men Origins: Wolverine

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
filmové série, Tom Cruise filmy, Mumie, neúspěšné filmy, neúspěšné filmové série, X-Men Origins Wolverine, Mumie hororová série, Temná věž série, Temná věž zajímavosti, Stephen King filmy
TOPlist