5 netradičních vánočních filmů, které navodí tu správnou atmosféru

21.12.2018

Vánoce se opravdu kvapem blíží a dá se říct, že už téměř klepou na dveře. Opravdovou vánoční atmosféru ale nevytvoříte jen ozdobeným stromečkem a kaprem s bramborovým salátem. Pro navození té pravé vánoční atmosféry zkrátka potřebujete i nějaký ten vánoční film, který vás dostane do pohody.

Tentokrát však nemyslíme takovou tu českou klasiku, jako je stará dobrá Popelka nebo přesluhující Mrazík. Pro tyhle účely jsme pro vás už sepsali jiný článek. Pro dnešní seznam jsme se rozhodli vybrat poněkud netradičnější vánoční snímky, kteří přímo nekřičí „VÁNOCE!“, ale přesto vám je kdykoliv dokáží spolehlivě připomenout. Navíc jsme se rozhodli zabrousit do různých žánrů, takže si zde na své přijdou snad všichni. Zajímá vás, které filmy jsme vybrali?

5. Santa je úchyl!

První snímek dnešního netradičního seznamu vypráví příběh dvou trestanců, které nápravný systém rozhodně nepolepšil. Willie a Marcus jsou totiž specialisté na vykrádání trezorů a bank a ve své „profesi“ excelují. Teď je ale období Vánoc, a tak si oba zloději zvolí snadnější cíle.

Vydávají se do obchodních center, kde v převleku za Santu a jednoho z jeho elfů drancují všemožné obchody a snaží se tak napakovat na Štědrý den. Liliput Marcus se snaží svou zlodějskou práci brát vážně, ale jeho snahy mu dost narušuje Willie, oplzlý alkoholik, který je neschopen přesvědčivě hrát svou roli Santy.

Nebyl by to ale vánoční film, kdyby v něm nebyla alespoň malá dávka onoho morálního ponaučení. K tomu dojde v momentě, kdy oba zločinci potkají osmiletého chlapce, který jim osvětlí pravý smysl Vánoc. Úchylný zločinec tak v sobě objeví city, o kterých ani netušil, a poprvé v životě tak začne myslet na někoho jiného, než jen na sebe.

4. Krampus: Táhni k čertu

Věděli jste, že s Vánocemi není spojen jen obtloustlý muž ze severního pólu nebo teleportující se děťátko, ale i mnohem temnější magické síly? Mezi monstra z temnot, která rejdí v období vánočních svátků, patří i děsivý čert Krampus, kterého v českých luzích a hájích většinou vídáme po boku Mikuláše.

Krampus však může fungovat i „na vlastní pěst“, a to pak přestává všechna legrace. Pokud totiž nemá po boku ani mírného anděla či spravedlivého Mikuláše, čeká jeho oběti skutečně nezapomenutelný zážitek. V hororovém snímku Krampus: Táhni k čertu stačí k jeho vyvolání to, že je mladý Max natolik frustrován nehostinnou rodinou atmosférou v jeho domě, že prohlásí, že by Vánoce nejraději zrušil.

Venku se proto okamžitě strhne sněhová vánice a v celém bloku vypadne elektřina. Za okny se navíc začínají objevovat podivné stíny, které nabývají konkrétnějších, ale především děsivějších tvarů. Místo vaječného koňaku se proto připravte na litry krve, protože tenhle horor bere vánoční atmosféru trochu jinak.

3. Byla to divoká noc

Šílená komedie s názvem Byla to divoká noc vypráví příběh tří kamarádů, kteří odnepaměti slaví Vánoce pospolu. Teď už ale mají práce a rodiny, a tak se zdá, že je čeká poslední společná vánoční pařba, kterou se proto rozhodnou udělat skutečně nezapomenutelnou. To jim sice trochu ztěžuje obrovské množství tvrdých drog a alkoholu, ale víte, jak to myslíme. Chtějí si to zkrátka užít jako nikdy.

Tři kamarády navíc hrají Seth Rogen (36), Joseph Gordon-Levitt (37) a Anthony Mackie (40), takže je o zábavu postaráno. Snímek z roku 2015 svou šíleností připomíná úspěšnou sérii Pařba ve Vegas jen s tím rozdílem, že se odehrává o Vánocích.

Pokud tedy máte rádi opravdu nekorektní humor, detailně vyobrazované nechutnosti a snímky o večírcích utržených ze řetězu, je Byla to divoká noc filmem právě pro vás.

2. Batman se vrací

Když zazní název druhého filmu z původní série o netopýřím strážci fiktivního velkoměsta Gotham, většina z vás si asi hned nevybaví Vánoce. Přesto jsme však neochvějní v přesvědčení, že i je Batman se vrací naprostou vánoční klasikou, která by neměla chybět u žádného svátečního odpočívání.

Nejenže se druhý superhrdinský snímek z režie Tima Burtona (60) odehrává o Vánocích, ale do sváteční atmosféry převlékl Burton i celý jinak pochmurně vyhlížející Gotham. Ona ponurá atmosféra mu sice stále zůstává, jen je nyní ověnčena barevnými světýlky a zdobenými jehličnany. Právě onen kontrast ponurého příběhu a depresivního města s vánočními ozdobami a barevnými osvětleními je to, co snímek odlišuje od ostatních dílů série.

Jinak je příběh filmu Batman se vrací takovou batmanovskou klasikou. Bruce Wayne musí ve své netopýří masce bojovat hned proti několika záporákům najednou. Do cesty se mu totiž postaví jednak pološílený deformovaný Oswald Cobblepot, jinak známý jako Tučňák, ďábelský magnát Max Shreck a Batmanův boj proti zločinu neusnadňuje ani krásná Kočičí žena. 

1. Smrtonosná past

Bruce Willis (63), Alan Rickman, výšková budova a teroristická hrozba. Přestože to nezní jako tradiční vánoční pohoda, první Smrtonosná past je podle našeho názoru tím nejlepším vánočním snímkem, a to hned z několika důvodů. Tím hlavním z nich je fakt, že to, že jde o vánoční film, si z příběhu musíte vlastně rozklíčovat sami.

Jistě, máte velkou nápovědu v tom, že se útok na mrakodrap s názvem Nakatomi Plaza odehrává o Vánocích, ale to samotné by Smrtonosné pasti titul vánočního filmu dát nemohlo. Přeci jen jde o akční film o osamělém policistovi, který se snaží překazit plány nebezpečnému maniakovi. Proč je tedy právě Smrtonosná past tím nejlepším filmem, který si můžete pod stromečkem pustit?

Když pomineme vánoční hudbu nebo všudypřítomné odkazy na vánoční tradice a zvyky, to co Vánoce navodí nejvíc je příběh o muži, který si uvědomí, že mu v životě nejvíc chybí rodina. Pokud tohle není to nejhezčí štědrovečerní poselství, pak už opravdu nevíme.

Nezbývá, než i vám popřát ty nejkrásnější vánoční svátky a hlavně hodně pohody, klidu a skvělých filmů!

(tod)

Fandím
11 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Bruce Willis, Tim Burton, Seth Rogen, Joseph Gordon-Levitt, Alan Rickman

Filmy:
Batman se vrací, Smrtonosná past, Santa je úchyl!

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
komedie, akční filmy, Tim Burton komedie, Alan Rickman filmy, vánoční komedie, vánoční filmy, bláznivé komedie, George Clooney filmy, Bruce Willis filmy, akční, Tim Burton filmy, filmy s Bruce Willisem, akční trháhy, netradiční vánoční filmy, bláznivé vánoční komedie, Tim Buton Batman, Alan Rickman tvorba
TOPlist