5 nesmrtelných filmových sérií

26.11.2020

Úspěch filmové série je pro většinu filmařů jenom nedosažitelným snem. Když se jim tento sen podaří splnit, drží se ho zuby nehty. Často se proto stává, že přidávají další a další filmy a sérii „dojí“, dokud to jen jde. Ačkoliv postupně ztrácejí svůj lesk, stále se některým z nich daří držet nad vodou a vydávat další a další části skládačky svého příběhu.

Právě na tyhle zdánlivě nesmrtelné filmové série se zaměříme v dnešním článku. Ačkoliv kvality jednotlivých filmů často kolísají, lidé si na ně stále kupují lístky do kina (ačkoliv to teď moc nejde). Které série se řadí mezi skutečné filmové nezmary? To se dozvíte na Showbiz.cz.

5. Star Wars

Dnešní článek odstartujeme u souboje dobra se zlem, světelných mečů a mocné Síly. První Star Wars, které později dostaly podtitul Nová naděje se v kinech objevily v roce 1977 a pro jejich režiséra George Lucase (76) to byl obrovský risk a krok do neznáma. Star Wars samozřejmě nebyly ani z daleka prvním sci-fi, ale rozhodně šlo o největší a nejbombastičtější projekt tohoto žánru.

Natáčení provázela řada nepříjemností, ale i tak se tvůrcům Hvězdných válek podařilo dát dohromady něco neuvěřitelného. Okamžitě jim došlo, že mají v rukou klenot, který si diváci naprosto zamiluji, a taky že ano. Na první film navázaly dva další, v roce 1999 byl do kin poslán první díl nové prequelové trilogie a deset let po jejím ukončení se do kin Star Wars vrátily s novou třídílnou sérií, která dějově navazovala na původní filmy.

Ačkoliv byly mezi hlavními trilogiemi mnohaleté prodlevy, neznamená to, že by se fanoušci Hvězdných válek v mezičase nějak extra nudili. Vznikla totiž i celá řada komiksů, seriálů, počítačových her a v poslední době se pod hlavičkou Disney začínají objevovat i spin-offové filmy. Star Wars jsou jednou z nejvýdělečnějších sérií historie, a jestli něco Disney umí, pak je to právě „ždímání“ úspěšných projektů. Nemusíme se proto vůbec bát, že by tahle série z dávných časů a předaleké galaxie náhle zmizela.

4. Rychle a zběsile

Úspěchy filmových sérií závisejí samozřejmě na kvalitě jednotlivých filmů, ale neméně důležitá je i příběhová konzistence. Pokud jde o filmy z vesmíru, čekáte úchvatnou akci plnou vesmírných lodí a futuristických zbraní. Pokud jde o hororové filmy, čekáte, že vám bude běhat mráz po zádech. Pokud jde o sérii o zlodějích aut, čekáte, že budou zápasit s teroristy, že se budou snažit zachránit svět, že budou ničit atomové ponorky a že se v připravovaném díle podívají do vesmíru. Počkat... To asi není správně, ne?

Ačkoliv to na první pohled zní jako naprostá šílenost, která nemůže vyjít, tvůrcům Rychle a zběsile tohle eskalování příběhu zřejmě vychází. Z nenápadného snímku se totiž staly bombastické akční filmy, které sice stojí stovky milionů dolarů (osmý díl pracoval s rozpočtem 250 milionů dolarů), ale v kinech vydělávají ještě mnohem víc. V současnosti je devátý díl na spadnutí a na desátém filmu se pracuje. Nevypadá to, že by Rychle a zběsile v nejbližší době „šláplo na brzdu“.

K sérii se navíc přidávají stále zvučnější hollywoodská jména a i ti, kteří jsou stálicemi od jejího počátku, se proslavili hlavně díky Rychle a zběsile. Vin Diesel (53) však v roce 2013 přišel o svého kolegu a kamaráda Paula Walkera, se kterým původní Rychle a zběsile v roce 2001 proslavili. Stalo se tak uprostřed natáčení šestého dílu, který byl Paulovi po jeho smrtelné autonehodě, celý dojemně věnován.

3. Halloween

Mezi úspěšné filmové série, kterým se přes všechny předpoklady stále daří v kinech, se nepočítají pouze akční a sci-fi filmy. Existuje i řada hororů, které za sebou mají celou řádku vzájemně propojených filmů. Ať už ale jde o Nezvratný osud nebo sérii Saw, téměř každá z těchto děsivých sérií má svůj konec.

Je zde ale jedna výjimka, která spatřila světlo světa už v roce 1978, a její prozatím poslední díl se do kin dostal teprve předloni. Tvůrci Halloweenu už dávno vzdali řadové číslovky u svých snímků, jelikož už ani sami neví, kolik prequelů, sequelů, spin-offů mají vlastně za sebou.

Ačkoliv to šlo s kvalitami jednotlivých filmů po prvním dílu poměrně razantně z kopce, finanční výsledky drží Halloween stále nad vodou, a tak nikdo nemá důvod sérii ukončovat. V podivné a propletené dějové lince se však vyzná málokdo, ale to většině fanoušků těchto hororových filmů o nesmrtelném zabijákovi zřejmě nevadí. V současnosti jsou v plánu minimálně další dva filmy, a uvidíme kam se v příběhu Michaela Myerse zařadí tentokrát.

2. Mission: Impossible

Od hororu se ale vraťme zpátky k akčním filmů, a konkrétně těm, jejichž první díl se natáčel i v Praze. Úspěchy Mission: Impossible leží na bedrech jediného člověka a tím je beze sporu Tom Cruise (58). Ačkoliv má tento americký herec za sebou řadu výstřednícha kontroverzních veřejných vystoupení spojených zejména s jeho vírou ve scientologii, jedno se mu upřít nedá. Svým filmům obětuje všechno.

Tuhle svou obětavost dokazuje nejčastěji právě při natáčení Mission: Impossible, kde si většinu akčních scén natáčí sám bez použití kaskadéra. Díky tomu vypadají jeho filmy přesvědčivěji, ale nejednou se mu to vymstilo. Naposledy se mu nepovedl přeskok z jedné budovy na druhou během šestého dílu s podtitulem Fallout, a kvůli jeho zraněné noze muselo být celé natáčení pozastaveno.

Cruise však nějaké to zranění neodradí. Od roku 1996, kdy se v kinech objevilo první Mission: Impossible lezl po nejvyšší budově světa, držel se vzlétajícího letadla z venku, zadržoval dech pod vodou po dobu pěti minut a vyskakoval z letadla z výšky, ve které to dělají jen speciálně cvičení vojáci. I díky jeho odhodlanosti jsou v současnosti v plánu minimálně další dva filmy série s pořadovými čísly sedm a osm.

1. Marvel

Dnešní článek jsme začali u série vlastněné Disney, a na tom samém místě jej i zakončíme. Studio myšáka Mickeyho totiž kromě Star Wars vlastní i řadu dalších obrovských jmen, mezi které patří i komiksový svět studia Marvel. Filmy od Marvelu vznikaly už před tím, než je v roce 2009 odkoupilo Disney, ale nikdy nedosáhly takových úspěchů.

Obrovské úspěchy „vykopl“ až Iron Man s Robertem Downeym Jr. (55) v hlavní roli miliardáře v nezničitelném bojovém obleku, a pak už se Marvel jen vezl. Neuvěřitelnou slávu způsobily nejen skvělé efekty a dobře zpracované příběhy, ale i vzájemná provázanost všech filmů spadajících pod hlavičku Marvelu.

Právě proto se běžně stává, že se superhrdinové s vlastními filmy objevují i ve filmech svých kolegů, což je pro fanoušky komiksů obrovské plus. Ačkoliv Marvel zakončil jednu velkou kapitolu svých příběhů skrze Avengers: Endgame (nejvýdělečnější film historie), ani zdaleka to neznamená, že by přestal natáčet další filmy. Jen se bude v budoucnu soustředit na jiné hrdiny, kterých má k dispozici víc než dostatek.

(tod)

Fandím
7 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Robert Downey Jr., Vin Diesel, Tom Cruise, George Lucas

Filmy:
Halloween, Mission: Impossible, Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje, Iron Man

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
TOPlist