5 neobjasněných filmových záhad

31.08.2020

Každý z nás má rád, když jsou na konci filmu všechny dějové linky hezky uzavřeny. Všechny otázky jsou zodpovězeny a diváci tak z kinosálů odcházejí s vědomím, že celému filmu porozuměli. Ne všichni filmoví tvůrci se však snaží diváckou zvědavost naplno uspokojit. Jsou totiž i tací, kteří schválně nechávají záhady představené ve filmu nezodpovězené.

V dnešním článku vám představíme pět přesně takových situací, které nám dodnes vrtají hlavou. Zaměřili jsme se na všechno od zanedbatelných maličkostí až po obrovské části zápletek, které naprosto mění vyznění celého snímku.

5. Co bylo skutečné? – Americké psycho

Dnešní článek odstartujeme s kultovním krimi dramatem z roku 2000, ve kterém se hlavní role narcistického psychopata zhostil Christian Bale (46). Tentokrát však nemáme na mysli filmy o Batmanovi, ve kterých jako pološílený miliardář mlátí lůzu města Gotham, ale snímek Americké Psycho, ve kterém své oběti trestá ještě brutálnějšími způsoby.

Nebo to tak aspoň vypadá. Konec filmu totiž divákům pěkně pomotá hlavy. Vraždy, které má Bale v roli Patricka Batemana na svědomí, se totiž možná odehrály pouze v jeho hlavě. Když ho totiž na konci filmu dožene svědomí a rozhodne se ke svým činům přiznat, dozví se, že minimálně jedna z jeho obětí vesele žije dál. Batemanův zápisník je navíc plný děsivých kreseb a náčrtů jeho vražd, a tak je možné, že si všechny své činy pouze vybájil.

Dodnes je záhadou, kolik událostí Amerického psycha se dá považovat za skutečnost, a kolik se odehrálo pouze v hlavě hlavního „hrdiny“.

4. Co je šeptem – Ztraceno v překladu

V první dekádě nového tisíciletí zůstaneme i v rámci druhého bodu dnešního seznamu, jelikož se nyní zaměříme na snímek Ztraceno v překladu z roku 2003. Hlavních rolí se v něm chopili Bill Murray (69) jakožto reklamní herec Bob a Scarlett Johansson (35) jako Charlotte, mladá manželka úspěšného fotografa. Oba se setkávají v Tokiu, které je pro ně naprosto stísňujícím místem, ve kterém ničemu a nikomu nerozumí.

Porozumění proto nacházejí jen jeden ve druhém, a tak si mezi sebou vytvoří velmi důvěrný vztah. Oběma je jasné, že jejich vztah nemůže vydržet. Cizí prostředí s nimi dělá divy a obrovský věkový rozdíl je pro oba zkrátka příliš. Na konci filmu se proto jeho hrdinové rozejdou, ale ne dřív, než Bob něco Charlotte pošeptá do ucha a políbí ji na rozloučenou.

Dodnes nikdo netuší, co měl Bob Charlotte prozradit a mlčí i oba představitelé hlavních rolí. Murray navíc celou větu zaimprovizoval, takže se odpovědi nedohledáme ani ve scénáři.

3. Víš, jak jsem přišel k těm jizvám? – Temný rytíř

Jelikož jsme o batmanovskou trilogii Christophera Nolana (50) zavadili už v prvním bodu dnešního článku, byl by hřích nezmínit záhadu, která se objevuje v jejím druhém díle. Ten šel do kin v roce 2008 a nesl název Temný rytíř. Snad každý má tenhle film spojený s tragicky zesnulým Heathem Ledgerem, který v něm oscarově ztvárnil obávaného Jokera.

Právě téhle postavy se totiž týká i třetí filmová záhada, kterou vám dnes představíme. Joker je totiž záhadami doslova opředen. Nikdo neví, kde se vzal, co je zač, nebo o co mu přesně jde. Tomu pomáhá i zločinec sám, který o své minulosti sice hovoří velmi často, ale jeho historky jsou přinejlepším nedůvěryhodné.

To jde sledovat zejména na otázce, kterou pokládá nejčastěji: „Víš, jak jsem přišel k těm jizvám?“ Jednou za to mohl jeho opilý otec, jindy si je vyřezal sám. Jisté je jen to, že otázka oněch obličejových jizev jen podtrhuje záhadnost této senzačně napsané, a ještě lépe zahrané postavy.

2. Záhadný balík – Trosečník

Kariéra Toma Hankse (64) je plná ikonických filmových rolí. Jen těžko byste však hledali nějakou, která by byla známější než postava Chucka Nolanda z filmu Trosečník. Za roli v tomto filmu dostal Hanks Zlatý globus, a dokonce byl i nominován na Oscara. Není divu, jde totiž o jednu z nejlepších postav, které se mu kdy dostaly pod ruku.

I tahle postava s sebou nese jedno velké tajemství. Chuck je totiž zaměstnancem americké balíkové společnosti FedEx, který se jednoho dne stane účastníkem leteckého neštěstí, které jako jediný přežije. Dostane se na pustý ostrov, kde mu společnost dělají jen balíky, které s ním moře vyplavilo na pláž.

Chuck je postupně jeden po druhém otevírá, jelikož doufá, že mu předměty v nich ukryté pomohou na pustém ostrově přežít. Otevře tak všechny až na jediný. Ten totiž představuje jeho naději, že se z ostrova dostane živý. Slíbí si, že pokud se z ostrova zachrání, záhadný balík doručí jeho adresátovi. To se mu nakonec skutečně podaří, ale diváci se nikdy nedozvěděli, co poslední balík obsahoval. Režisér Robert Zemeckis (69) jednou vtipkoval, že v něm byl schovaný telefon, ale to by byl až příliš krutý vtip.

1. Máme radost? – Pulp Fiction: Historky z podsvětí

Na konec dnešního článku jsme si nechali záhadu, která lidem vrtá hlavou už od roku 1994. Tehdy se totiž do kin podívala nezapomenutelná „tarantinovka“ s názvem Pulp Fiction: Historky v podsvětí. Už asi tušíte, co je obsahem posledního bodu dnešního článku. Jde totiž o obsah kufříku, který Vincent Vega a Jules Winnfield získají od partičky mladých nešťastníků v úvodu filmu.

Předmět ukrytý v kufříku je důvodem sporu mnoha filmových nadšenců. Někteří tvrdí, že je v něm ukryto zlato (proto ta zlatavá zář), ale jiní jsou přesvědčeni, že kufřík ukrývá něco ještě mnohem cennějšího. Existují i názory, že je kufřík plný diamantů, že je v něm uložen Svatý grál, nebo dokonce duše mafiánského šéfa obou gangsterů Marselluse Wallase.

Pravdu se asi nikdy nedozvíme, což byl zřejmě i záměr Quentina Tarantina (57). Kufřík totiž slouží jen k tomu, aby děj filmu posouval kupředu, což si takový filmový nadšenec, jako je právě Tarantino moc dobře uvědomoval. Tajemství obsahu černého kufříku je tak možná záměrným vtipem pro zasvěcené.

(tod)

Fandím
24 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Scarlett Johansson, Christopher Nolan, Bill Murray, Quentin Tarantino

Filmy:
Ztraceno v překladu, Pulp Fiction: Historky z podsvětí, Trosečník, Americké psycho, Temný rytíř

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
krimi, Tom Hanks filmy, Scarlett Johansson filmy, filmové zajímavosti, vrazy, Bill Murray filmy, Christopher Nolan filmy, filmové záhady, neobjasněné záhady, Tom Hanks postavy
TOPlist