5 nenápadných filmů u kterých začínali slavní režiséři

27.06.2022

Jak se říká, každý z nás někde začínal. To se týká i slavných režisérů, kteří jsou dnes v Hollywoodu považováni za ty vůbec největší hvězdy. Jakmile se jedno ze jmen dnešního seznamu objeví u nějakého filmu, je v podstatě zaručené, že půjde o trhák, který naláká do kin miliony diváků po celém světě.

Co kdybychom se ale podívali do historie těchto filmařských es, a to přímo k jejím začátkům? Obstojí tyhle „vykopávky“ v současné kinematografii? To posuďte sami v dnešním článku o pěti nenápadných filmech, u kterých se z neznámých režisérů staly celosvětové hvězdy.

Gauneři – Quentin Tarantino

Kill Bill, Pulp Fiction, Osm hrozných nebo Tenkrát v Hollywoodu. To jsou jen některé z kultovních filmů, za kterými stojí král napínavých příběhů plných akce, krve a emocí. Víte ale, jak Quentin Tarantino (59) svou filmovou kariéru odstartoval? U nenápadného a vcelku nízkorozpočtového filmu s názvem Gauneři.

Tenhle film z roku 1992 vypráví příběh několika profesionálních zlodějů, kteří společně vyloupí klenotnictví. Tahle prácička ale rozhodně nedopadne podle jejich představ, a tak se banda kriminálníků rozprchne pod tlakem policistů. Někteří z nich se setkají na přísně utajeném místě a až tady začíná hlavní zápletka filmu.

Jeden ze zlodějů je totiž policistou v utajení a napětí mezi lupiči tak postupně stoupá až naživu nezůstane skoro žádný z nich. Gauneři obsahují snad všechny tradiční komponenty tarantinovek (výjimkou jsou snad jen záběry na bosé nohy). Najdete tu skvělou hudbu, vynikající dialogy postav a napětí, které by se dalo krájet.

Boy – Taika Waititi

Novozélandský režisér Taika Waititi (46) z největších filmařských objevů minulého desetiletí. Jakkoliv temná je tématika jeho filmů, z jeho příběhů naprosto srší skvělý smysl pro humor, ať už točí film o malém chlapci v nacistickém Německu, falešný dokument o upírech nebo komiksovku o severském bohovi hromu.

Přesně to jste mohli zjistit už u jeho prvního filmového počinu z roku 2010, který nese jednoduchý název Boy. I ten se stejně jako spousta jeho dalších filmů odehrává na jeho rodném Zélandu a ukazuje senzační mísení humoru s dojemným příběhem dospívání malého chlapce, který se kvůli zbabělosti svého otce musí starat o celou svou početnou rodinu. Všechno jde v podstatě hladce, tedy alespoň do chvíle, než se jeho otec v podání samotného režiséra opět ocitne v jeho životě.

Zrůda – Patty Jenkins

Do dnešního článku jsme zařadili i jednu režisérku, která je v současnosti zodpovědná především za oba dva díly superhrdinské Wonder Woman. Zatímco tyhle filmy vypráví příběhy ženy, která je pro dobro ostatních ochotná udělat takřka cokoliv, její celovečerní prvotina by se od příběhů princezny Amazonek nemohla lišit víc.

Jejím prvním filmem byla totiž Zrůda, ve které si Charlize Theron (46) zahrála nechvalně proslulou americkou sériovou vražedkyni jménem Aileen Wuornos. Tu v minulosti potkal ošklivý osud, který ji proměnil v opravdovou zrůdu. Na konci svého vražedného řádění na přelomu osmdesátých a devadesátých let připravila o život minimálně sedm mužů.

Své činy ospravedlňovala tím, že se ji všichni zavraždění pokusili znásilnit. Zrůda je dodnes poměrně nedoceněným filmem, který by rozhodně neměl ujít vaší pozornosti. Už jen kvůli neuvěřitelné proměně krásné Charlize Theron v ohyzdnou vražedkyni byste si měli Zrůdu určitě pustit.

Zmizení – Rian Johnson

Americký režisér Rian Johnson (48) je jedním z filmařů, kteří si dokáží poradit s téměř jakýmkoliv filmovým žánrem. Ať už jde o detektivky, akční filmy nebo sci-fi, dokáže se Johnson poprat téměř s čímkoliv. Jediný film, který si u diváků nezískal jednotnou podporu byl předposlední díl Star Wars s podtitulem Poslední z Jediů. Na druhou stranu, uspokojit fanoušky Hvězdných válek je naprosto nadlidský úkol, se kterým si nedokáží poradit ani sebezkušenější filmaři.

Začátek Johnsonovy hollywoodské kariéry můžete hledat v roce 2005, kdy šel do kin jeho mysteriózní thriller s názvem Zmizení. Hlavním hrdinou je samotářský student střední školy, kterého většina jeho vrstevníků považuje za podivína. Brendan je navíc stále zamilovaný do své přítelkyně, která před třemi lety beze stopy zmizela.

Když pak najednou uslyší její vyděšený hlas ve svém telefonu, pouští se do amatérského vyšetřování plného gangů, nebezpečných tajemství a šokujících zvratů. Stejně jako u většiny Johnsonových filmů si i u tohohle snímku režisér napsal i svůj scénář a řada filmových nadšenců jej díky jeho fantastickým příběhům často považuje za lepšího scénáristu než režiséra.

Memento – Christopher Nolan

V současnosti byste asi těžko hledali uznávanějšího režiséra, než kterým je Christopher Nolan (51). Na cokoliv tenhle londýnský rodák sáhne, to se okamžitě promění ve veleúspěšný projekt s fanoušky po celém světě. Ačkoliv jsou některé z jeho filmů vzpomínané častěji než jiné, vždy jde o vynikající snímky, které mají něco do sebe.

To lze samozřejmě říct i o jeho prvním velkém úspěchu, který jej raketově vystřelil mezi hollywoodskou smetánku. Ačkoliv Memento nebylo jeho úplně prvním filmem (tahle výsada patří filmu Sledování, pozn. red.), šlo o film, který jej poprvé pořádně proslavil.

Memento vypráví příběh Leonarda, který trpí vážnou ztrátou krátkodobé paměti. Od smrti své ženy si totiž nedokáže udržet vzpomínky na předešlý den. Proto si fotí všechny důležité události a ty nejzásadnější věci si tetuje po svém těle. S touhle vážnou diagnózou se rozhodne vyřešit případ vraždy své manželky a pomstít se tomu, kdo jej o lásku jeho života nemilosrdně připravil.

(tod)

Fandím
12 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Christopher Nolan, Charlize Theron, Taika Waititi, Quentin Tarantino

Filmy:
Zrůda, Memento, Gauneři, Zmizení

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
slavné filmy, slavní režiséři, vražedkyně ve filmech, superhrdinské filmy, začátky filmu, akční hollywoodské filmy, gangsterky, Quentin Tarantino
TOPlist