5 nejznámějších filmových jazyků

26.07.2021

Filmoví tvůrci mají zpravidla hodně práce s přípravou svých snímků. Musí řešit vše od castingu, přes zařizování natáčecích lokací, až po naprosto zanedbatelné věci. Většina režisérů má na tyhle „podružné“ věci své lidi, aby nemuseli všechno řešit sami. Tím ale zřejmě získávají až příliš volného času, který se snaží mermomocí něčím vyplnit.

Někteří filmaři tak ve svých sci-fi a fantasy filmech řeší detaily, které bychom jim jinak rádi odpustili. Jejich ambice a honba za skvělým filmovým zážitkem jde však tak daleko, že si dokonce vymyslí vlastní fiktivní jazyk. Vítejte na Showbiz.cz, kde vám dnes představíme pětici smyšlených jazyků z filmů a seriálů.

5. Klingonština

První fiktivní jazyk dnešního seznamu se často stává terčem posměchu. Když totiž v šedesátých letech začal vycházet seriálový Star Trek, mezi jeho fanoušky se tehdy počítali především „šprti“, kteří seriálem o cestování vesmírem naprosto žili. Nechávali si říkat Trekkies a jezdili na všemožné srazy a konference o jejich oblíbeném seriálu.

Nejenže se oblékali do úsměvných uniforem, ale zároveň z davu vystupovali ještě jednou vlastností. Řada z nich se totiž naučila jazyk, kterým v seriálu mluvila rasa bojovných Klingonů. Klingonština se poprvé objevila v sólovém filmu z roku 1979 a okamžitě se stala povinnou výbavou Trekkies. Plnohodnotným jazykem se však stala až o pět let později díky snímku Star Trek III: Pátrání po Spockovi.

Klingonština je záměrně komplikovaným jazykem, který v sobě mísí řadu pozemských výrazů z různých řečí. Přesto ale zní naprosto mimozemsky. Klingonština je jedním z nejslavnějších fiktivních jazyků, který ovládají jen ti nejzarytější nadšenci do příběhů o vesmírné lodi USS Enterprise.

4. Hadí řeč

Od cestování vesmírem a objevování nových civilizací se přesuneme do Británie devadesátých let. Přesto však o jiné civilizace nepřijdete. Nečekejte však vesmírné rasy, ale mýtické bytosti, kouzelné tvory a čaroděje, kteří se před normálním světem skrývají. Kdyby totiž „mudlové“ zjistili, že kouzla a čáry opravdu existují, svět by už nikdy nebyl takový jako dřív.

Už jste asi poznali, že máme na mysli kouzelný svět z pera J. K. Rowling, v jehož centru dění najdete mladého čaroděje s jizvou na čele. Kouzelníci ve světě Harryho Pottera sice nemluví jinou řečí než obyčejní smrtelníci (pokud nepočítáme kouzla), přesto zde však existuje jazyk, se kterým mají problém i mágové.

Hlavní problém s tímto jazykem nespočívá v tom, že se jej téměř nikdo nedokáže naučit. Hlavní problém je morální. Hadí řeč totiž ovládal Salazar Zmijozel, jeden z nejkrutějších černokněžníků historie, a jen těžko byste hledali nějakého dobráka, který umí mluvit s hady. Jednou z mála výjimek je právě Harry Potter, který hadí řeč ovládá jen díky tomu, že má v sobě kus duše nelítostného Voldemorta.

3. Goa’uldština

Každý fanoušek Hvězdné brány bude velmi dobře znát výraz: „Jaffa Kree,“ který je v seriálu využíván snad pro vše od bojového pokřiku, až po objednání kávy. To samozřejmě přeháníme, ale pokud bychom měli sestavit žebříček pěti nejčastějších sousloví z Goa‘uldštiny, „Jaffa Kree“ by bylo rozhodně na prvním místě.

Goa’uldština je jazykem starých vládců vesmíru, které řada civilizací dosud považuje za skutečné bohy. Ve skutečnosti jde však o národ slizkých parazitů, kteří žijí v tělech svých hostitelů. Tihle červi je dokážou ovládat, a dokonce skrz ně i mluví. Bez hostitele dokážou jen nepříjemně pištět, ale skrze své oběti mluví nepřirozeně hlubokým hlasem a specifickou řečí.

Jazyk Goa’uldů je podle historie Hvězdné brány založen na jazyku jiné vesmírné rasy zvané Unas, která uzurpátorským červům padla za oběť jako první. Goa’uldi nejsou žádnými nováčky ani na Zemi, jelikož zde v minulosti žili ve starém Egyptě jako faraonové.

2. Řeč Elfů

Od sci-fi se vrátíme zpátky k fantasy, a tentokrát k tomu snad nejznámějšímu, kterému vdechnul život J. R. R. Tolkien a na filmová plátna jej nejúspěšněji převedl Peter Jackson (59). Samozřejmě máme na mysli příběhy ze Středozemě, a to zejména ty, které se týkají spojenectví hobitů, trpaslíků, lidí a elfů v boji proti silám zla.

Pán prstenů je jedním z mnoha příběhů, které Tolkien do Středozemě zasadil. Jeho fantasy svět patří k těm nejvíce propracovaným, což lze poznat například z obsáhlého Silmarillionu. Každý takový svět má řadu specifik, jako jsou třeba speciální jazyky. Tolkien jich vymyslel hned několik, ale tím nejznámějším je i díky filmovému zpracování řeč Elfů.

Elfové jsou v Tolkienově světě velmi rozmanitou rasou, a i jejich speciální jazyk má spoustu odnoží a „nářečí“. Elfština se v jeho díle také postupně vyvíjela společně s tím, jak se vyvíjela Středozem. Jde zkrátka o velmi detailně vytvořený jazyk, který by mohl s přehledem konkurovat těm skutečným.

1. Newspeak

Na konec dnešního článku jsme si nechali speciální dialekt, který můžete znát z nejznámějšího díla britského novináře a spisovatele George Orwella. Orwell byl skutečným vizionářem a některé z jeho představ o budoucnosti se skutečně naplnily. Sice nežijeme v tak dystopickém světě, jaký je ukázán v knize a filmu 1984, ale na druhou stranu od toho nejsme zase tak daleko.

Lidstvo v jeho díle žije v přísné diktatuře a policejním státu, který má dokonalý přehled o svých „občanech“. Ti nemají téměř žádné svobody, na čemž se podílí i speciálně vytvořený jazyk jménem Newspeak. Ten obsahuje jen základní slova a zabraňuje tak utlačovaným rozvíjet své myšlenky či dokonce smýšlet na revoluci. Jde o neuvěřitelně efektivní nástroj ovládání mysli.

(tod)

Fandím
0 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Peter Jackson, J. K. Rowling

Filmy:
Harry Potter a Kámen mudrců, Pán prstenů: Společenstvo Prstenu, 1984, Hvězdná brána

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Fantasy, sci fi, Elfové, Star trek zajímavosti, Klingonština, Goa’uldština, Řeč Elfů, Newspeak, jazyk elfů, Hvězdná brána zajímavosti
TOPlist