5 nejzajímavějších světelných mečů ze Star Wars

06.10.2021

„Elegantní zbraň z mnohem civilizovanějších časů.“ Přesně těmito slovy popisuje Obi-Wan světelné meče v prvních Star Wars z roku 1977. V té době to samozřejmě nemohl nikdo tušit, ale právě světelné meče se staly jednou z nejslavnějších sci-fi zbraní filmové historie. Každé dítě chtělo takový meč mít a některé z nás to nepustilo dodnes.

Za ty roky se tyhle legendární zbraně vyvinuly z jednoduchých mečů v často až naprosto šílené výtvory, jako je například smrtící deštník, který jste mohli vidět v první epizodě Star Wars: Visions. I ve filmech jsme se dočkali netradičních světelných mečů, ačkoliv se hollywoodští filmaři přeci jen drželi trochu víc při zemi.

Vítejte na Showbiz.cz, kde vám dnes představíme pět nejzajímavějších světelných mečů, které jste mohli vidět ve filmech ze světa Hvězdných válek.

5. Mace Windu

První meč dnešního seznamu není ani tak zajímavý svým tvarem, ale na dnešní seznam jsme ho museli zařadit kvůli jeho barvě a okolnostem jeho vzniku. Když totiž George Lucas (77) sháněl herce pro svou prequelovou trilogii ze začátku nového tisíciletí, oslovil i Samuela L. Jacksona (72). Ten měl dostat roli mistra Mace Windu – jednoho z nejsilnějších Jediů své doby.

Když se Jackson s Lucasem o své roli bavili vznesl herec zvláštní požadavek, na který mu režisér po krátkém zamyšlení kývnul. Jackson se zeptal, jestli jeho meč může mít fialovou barvu. To bylo v té době nevídané, jelikož měla naprostá většina těchto mečů buď modrou, zelenou nebo červenou záři.

A důvod? Jackson se chtěl snadno najít ve velkých soubojích, kterých jsme se dočkali především v druhé epizodě s názvem Klony útočí. V tak obrovské záplavě modrých a zelených mečů jeho fialová zbraň vyčnívala a herce tak nebylo možné přehlédnout. Jeho meč se od těch ostatních odlišuje i zlatými prvky na rukojeti, které mu dodávají další stylové body.

4. Hrabě Dooku

Teď se přesuneme na temnou stranu síly, která se může chlubit nejen mocnějšími schopnostmi, ale i stylovějším způsobem oblékání. Řekněte sami. Chtěli byste po světě chodit v béžovém županu, nebo v černočerné róbě s obrovskou kápí? Styl Sithů se však nevztahuje jen na oblečení, ale i na jejich zbraně.

Stačí vám jen porovnat meč hraběte Dooku s meči jeho protivníků, a hned je jasné, kdo tu má lepší vkus. Jakožto vysoce postavený Sith se Dooku mohl chlubit speciální zahnutou rukojetí, která dodávala eleganci i jeho bojovému stylu. Při návrhu jeho zbraně se filmaři nechali inspirovat zahnutými tureckými šavlemi, a proto Dooku bojuje jinak než všichni ostatní vesmírní šermíři.

3. Rey

S dalším mečem se vrátíme zpátky na stranu dobra. Posvítíme si totiž na nejnovější trilogii, která odstartovala v roce 2015. Nová série představila i nové hrdiny a jedním z nich byla i adeptka na rytířku Jedi – mladičká Rey v podání Daisy Ridley (29).

Ta se na plátnech kin poprvé objevila vyzbrojená pouze svou věrnou tyčí, ale zanedlouho se jí pod ruce dostal meč Anakina Skywalkera, který dříve využíval i Luke. Jako každý skutečný rytíř Jedi si i Rey nakonec sestavila vlastní zbraň, kterou jsme mohli vidět v závěrečné scéně posledního filmu trilogie s podtitulem Vzestup Skywalkera.

Rukojeť jejího nového meče se skládala ze součástek její tyče, ale ještě zajímavější byla jeho barva. Meč zářil jasně žlutou barvou, ale zároveň to vypadá, že je schopný barvy měnit. Obdobně zajímavý byl i krvavě rudý meč, který Rey používala ve své temné vizi. Šlo o oboustranný meč, který se skládal sám do sebe. Ačkoliv mají fanoušci Star Wars na Rey rozporuplné názory, její meče jsou zkrátka skvělé.

2. Kylo Ren

U nové trilogie ještě chvíli zůstaneme, jen se přesuneme od hrdinům k padouchům. Síla se probouzí totiž kromě trojice nových hrdinů představila i nového záporáka, který se jim postavil do cesty. Kylo Ren alias Ben Skywalker oplýval nejen velmi silnými schopnostmi, ale díky jeho nezastavitelnému hněvu byl i obávaným válečníkem.

K tomu mu pomáhal i jeho rudý světelný meč, který se od těch normálních odlišoval hned několika způsoby. Jeho čepel totiž nevyzařovala rovnoměrné světlo, ale překypovala energií, což mělo s největší pravděpodobností odrážet Kylův hněv. Jeho meč měl navíc u čepele další dvě ostří, která připomínala záštitu klasických mečů z naší historie.

1. Darth Maul

Na konec dnešního článku jsme si nechali tu nejlepší scénu z první prequelové epizody s názvem Skrytá hrozba. V tomhle filmu hrdinům komplikoval život mimo jiné i nebezpečný Darth Maul, který byl jejich protivníkem i v posledním souboji filmu. Sám od sebe vypadal dost děsivě, ale když k tomu ještě přičtete jeho ikonický meč, jde o jednu z nejhrozivějších postav Star Wars.

Skoro celou dobu to vypadá, že je vyzbrojen klasickým sithským červeným mečem s prodlouženou rukojetí, ale v posledním souboji, kdy se postaví společným silám Obi-Wana a Qui-Gon Jinna, odhalí ještě jedno eso z rukávu. Jeho meč je totiž oboustranný a druhá strana rukojeti tak skrývá stejnou čepel jako ta první. Tohle odhalení bylo nejen prvním momentem ve filmové historii Star Wars, kdy jsme se dočkali nějakého speciálního meče, ale zároveň tím nejepičtějším.

(tod)

Fandím
4 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Samuel L. Jackson, George Lucas, Daisy Ridley

Filmy:
Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba, Star Wars: Epizoda II - Klony útočí

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Hvězdné války, Star Wars, Star Wars zajímavosti, světelné meče, Hrabě Dooku, Rey, Kylo Ren, Darth Maul
TOPlist