5 nejvýdělečnějších vánočních filmů

28.12.2020

Vánoce jsou nejen svátky klidu, ale i obrovských útrat. Čím dál tím častěji se Vánoce z poklidných rodinných oslav mění ve svátky konzumu a nezřízeného nakupování. Ačkoliv se tomu těžko věří, těží z toho i filmový průmysl, a to nejen skrze prodej hrček a reklamních předmětů.

Vánoční filmy se stávají naprostými klasikami, bez kterých si konec roku často ani nedokážeme představit. Díky tomu slaví i obrovské finanční úspěchy. V dnešním článku vám proto představíme pět nejvýdělečnějších vánočních filmů historie.

5. Vánoční koleda – 325,3 milionů $

První snímek dnešního seznamu šel do kin v roce 2009. Jde o animovanou adaptaci známé vánoční povídky Charlese Dickense. Vánoční koledu o chamtivém mrzoutovi Ebenezeru Vydřigrošovi napsal Dickens už v roce 1843 a od té doby se stala naprostou klasikou amerických a britských Vánoc.

Vydřigroš je skrblíkem, který Vánoci opovrhuje. To se všechno změní, když ho navštíví duchové Vánoc minulých, přítomných a budoucích, kteří mu otevřou nejen oči, ale i srdce. Starý Vydřgroš tak pochopí opravdový smysl Vánoc, a pokusí se odčinit všechny špatnosti, které dříve napáchal. Bude to ale strastiplná cesta plná opravdu náročných překážek.

Hlavní roli si v animovaném snímku Roberta Zemeckise (69) zahrál Jim Carrey (58), který není žádným nováčkem u vánočních filmů. Ostatně celé obsazení tohoto animáku je plné hollywoodských hvězd. Kromě Carreyho si zde zahrál i Gary Oldman (62), Colin Firth (60) nebo Bob Hoskins. Přestože se u nás snímek nijak valné oblibě netěšil, v anglofonních zemích šlo o velký hit, kterému se v kinech podařilo utržit 325,3 milionů dolarů.

4. Grinch – 345,4 milionů $

U slavných vánočních rolí Jima Carreyho zůstaneme i v následujícím bodě. Na čtvrté místo žebříčku nejvýdělečnějších vánočních filmů se totiž dostal další snímek, ve kterém Carrey hraje zatrpklého mrzouta, který z hloubi duše nenávidí Vánoce. Právě Carrey se totiž ukrývá pod tlustou vrstvou makeupu zeleného Grinche z roku 2000.

Grinch žije v ústraní od všech „normálních“ Kdovíků, od kterých se liší nejen barvou své kůže a vousy, které mu rostly už od dětství, ale i svou náturou. Je to totiž zapšklý morous, který nemá rád Vánoce, které jsou pro všechny ostatní obyvatele Kdosic tím nejmilovanějším svátkem v roce. Grinch má totiž srdce o dvě čísla menší, a když ho malá dívka pozve zpátky do městečka, aby spolu s obyvateli Kdosic zakopal válečnou sekyru, pokusí se ukrást samotné Vánoce.

To se mu samozřejmě nepodaří a jeho srdce pookřeje a doroste do normální velikosti. Hodně vzrostly i výdělky filmu, kterému se v celosvětových tržbách podařilo získat 345,4 milionů dolarů.

3. Sám doma 2: Ztracen v New Yorku – 359 milionů $

O dalších čtrnáct milionů se finanční výsledek původního Grinche podařilo překonat dobrodružnému filmu o vynalézavém chlapci, který omylem nasedl do jiného letadla než jeho rodiče. Kevin McCallister v podání Macaulayho Culkina (40) se v Sám doma 2: Ztracen v New Yorku už podruhé ocitá na Vánoce sám bez své rodiny a opět musí čelit zlodějskému řádění jeho starých známých, takzvaných „Mokrých banditů“.

Tentokrát však Kevin nemá výhodu domácího prostředí, jelikož nedopatřením usedl do letadla, které ho dopravilo do New Yorku, zatímco zbytek jeho početné rodiny odletěl na Vánoce do prosluněného Miami. Kevin se tak ubytuje v hotelu na Manhattanu a čeká, až ho jeho milující matka z betonové džungle vysvobodí.

Při toulání Central Parkem však narazí na partičku zlodějů, kteří mu dělali problémy už v jeho rodném Chicagu. Tentokrát se chystají vykrást hračkářství, což se jim Kevin skrze sérii opravdu brutálních nástrah a pastí pokusí překazit. Banditi všechny pokusy o jejich život nějakým zázrakem opět přežijí, ale tentokrát snad zůstanou za mřížemi o něco déle.

2. Sám doma – 476,7 milionů $

Ačkoliv byl druhý díl dobrodružného Sám doma skutečně úspěšný, jak to tak bývá, jen málo co se vyrovná originálu. Původnímu filmu z roku 1990 se podařilo utržit o téměř 120 milionů dolarů více než jeho povedenému pokračování. První díl Sám doma si na sebe vydělal víc než 26krát, jelikož se mu z osmnáctimilionového rozpočtu podařilo „vytřískat“ 476,7 milionů dolarů.

I původní snímek vypráví o Vánocích, které mladý Kevin musí trávit bez rodiny. Tentokrát se mu však nepodařilo nastoupit do špatného letadla, ale při odjezdu na dovolenou jednoduše zaspal. Kvůli obrovskému počtu dětí, které v McCallisterovic domě žije, se na Kevina při odjezdu zapomnělo a on tak zůstal na Vánoce sám.

Společnost mu dělali jen dva zlodějíčci, kteří se rozhodli během vánočních svátků vykrást domy v Kevinově čtvrti. Když si ale vyhlédli jeho dům, udělali snad největší chybu svého života. Kevin se totiž nevzdá bez boje a svůj domov chrání skrze velmi promyšlené nástrahy, které na nemotorných zlodějích určitě zanechají trvalé následky.

1. Grinch – 512,3 milionů $

A co je tím vůbec nejvýdělečnějším vánočním filmem historie? Možná si budete myslet, že jsme se spletli, jelikož jsme tu tenhle snímek už měli, ale nebojte, chyba to není. Největší finanční obnos si z kin odnesl Grinch. Nejde však o hraný film z roku 2000, ale o animák, který vznikl teprve v roce 2018.

Hlavní role zeleného mrzouta se v něm tentokrát neujal Jim Carrey, ale Benedict Cumberbatch (44). Nový Grinch vypráví stejný příběh jako ten původní, jen k tomu využívá roztomilé animace namísto přesvědčivých masek. Remaky jsou v Hollywoodu naprosto běžnou záležitostí, a není divu, když se tak vyplácí. Předělávka Grinche přinesla jejich tvůrcům 512,3 milionů dolarů v celosvětových tržbách, z čehož by povyrostlo srdce snad každému.

Krásné prožití Vánočních svátků přeje Showbiz.cz.

(tod)

Fandím
7 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Benedict Cumberbatch, Robert Zemeckis, Jim Carrey, Macaulay Culkin

Filmy:
Sám doma, Sám doma 2: Ztracen v New Yorku, Grinch, Vánoční koleda

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
vánoční filmy, žebříčky, zajímavosti o filmech, filmové žebříčky, Sám doma zajímavosti, Grinch zajímavosti
TOPlist