5 nejvýdělečnějších filmů historie

31.10.2018

Zajímá vás, kolik dokáží vydělat ty opravdu nejvýdělečnější filmy? V jakých hodnotách se vůbec mohou tyto částky pohybovat? A které filmy si tuto záviděníhodnou pozici vlastně drží? Odpovědi na všechny tyto otázky najdete v článku, který jsme si pro vás dnes připravili.

Ekonomický časopis Business Insider totiž nedávno sestavil jednoduchou tabulku těch nejvýdělečnějších filmů, a to včetně částek upravených pro současný kurz a inflaci. Některé z těchto filmů jsou už totiž pořádně „vyzrálé“, tak byl tento postup opravdu nutný. My jsme tyto částky ještě převedli do korun, abyste si mohli udělat přesný obrázek o tom, kolik ty nejúspěšnější filmy mohly skutečně vydělat.

S největší pravděpodobností budete pořádně překvapeni z toho, jaké filmy se na dnešním seznamu objeví. I když v současnosti trhají komiksové filmy v kinech různé rekordy, přesto se nemohou v utržených penězích ani zdaleka vyrovnat některým starším kusům. Dokážete si tipnout, které filmy se zde dnes objeví?

5. Titanic

28 271 570 600 Kč

Tento velkofilm úspěšného režiséra Jamese Camerona (64) vás na dnešním seznamu pravděpodobně úplně nezaskočí. Titanic se totiž objevuje i v mnoha neupravených tabulkách nejvýdělečnějších filmů, a to často i na prvním místě. Je ale zajímavé vidět, že se Cameronův katastrofický snímek o tolik nepropadne ani po tom, co byla do problematiky výdělečnosti zakomponována inflace.

Cameronův film vypráví milostný příběh mezi dvěma pasažéry Titanicu, obrovské námořní lodi, kterou však potkal strašlivý osud. Jack a Rose pocházejí z naprosto odlišných poměrů, přesto si je však láska najde. Jejich idylce však není přáno, a to nejen kvůli nadcházející katastrofě. V cestě jim totiž stojí i Rosin nesympatický snoubenec.

Cameronův velkofilm dokázal do kin nalákat skutečně miliony diváků po celém světě a dodnes ho najdete i v různých reprízách v televizi. Na filmu je opravdu vidět velký kus poctivě odvedené práce, protože přestože je film už z roku 1997, jeho efekty stále vypadají velmi moderně. Nejen díky tomu se filmu podařilo vydělat přes 28 miliard korun. Ironií osudu je fakt, že postavení zbrusu nového Titanicu by podle odhadů stálo jen něco málo pod deset miliard.

4. E.T. – Mimozemšťan

29 586 502 000 Kč

Ani následující film není velkým překvapením, jelikož je příběh E.T. – Mimozemšťana skutečně pověstný. Jen málokomu se podařilo napodobit lehkost, se kterou dokázal Steven Spielberg (71) skloubit žánr rodinného filmu se sci-fi. Když k tomu ještě přidáte skvělé speciální efekty a opravdu šikovné dětské herce, máte něco jako zaručený recept na úspěch.

Děj filmu se odehrává na předměstí kalifornského Los Angeles, kde jednoho dne přistane vesmírná loď plná mimozemských bytostí. Během sbírání vzorků se však jeden z nich zatoulá a nešťastnou náhodou tak zůstane na Zemi. Naštěstí ho však objeví desetiletý Elliot, se kterým si E.T. okamžitě vytvoří pouto. Přesto se však malý mimozemšťan snaží ze všech sil dostat domů. Jeho snažení mu však komplikují  vědci, kteří se jej snaží odchytit.

E.T. – Mimozemšťan byl dalším ze Spielbergových hitů, které si dokázaly získat fanoušky po celém světě. Jedním z mnoha důkazů této oblíbenosti je i obrovský finanční úspěch, který s téměř 29,6 miliardami korun film získal. Nemělo by zůstat bez zmínky, že kdybychom náš dnešní seznam udělali ještě o něco delší, sedmé místo by obsadil další Spielbergův film. S téměř 27 miliardami korun by to byly jeho Čelisti z roku 1975.

3. Za zvuků hudby

29 703 516 100 Kč

Třetí místo na dnešním seznamu nejvýdělečnějších filmů historie obsadil rodinný muzikál, který vznikl už v roce 1965 a je naprostou klasikou americké kinematografie. Jde totiž o film s názvem Za zvuků hudby, který obdržel hned pět Oscarů včetně ocenění za nejlepší film, režii či hudbu.

Děj filmu se odehrává v jednom salzburském klášteře a sleduje Mariu, která se však do role jeptišky absolutně nehodí. Je to mladá a aktivní dívka, která se zkrátka nemůže vyrovnat s přísnými pravidly, které život v klášteře obnáší a mnohem raději tak tráví čas na svěžím alpském vzduchu. Aby ji trochu zkrotila, pošle ji její Matka představená do rodiny vysloužilého kapitána, kde dostává na starost sedmero zdánlivě nezkrotných dětí. Ty se navíc pyšní tím, že dokázaly odehnat každou chůvu, která se o ně měla starat. Maria se tak musí ze všech sil snažit, aby nebyla třináctou v pořadí.

Snímek režiséra Roberta Wise je dnes považován za klasiku, ale úspěšný byl už od momentu jeho uvedení do kin. V roce 1965 se mu podařilo prolomit všechny dosavadní kasovní rekordy a i díky tomu je jeho výdělek dnes odhadován na téměř 30 miliard korun.

2. Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje

37 150 333 100 Kč

Druhé místo obsadil jeden z nejvlivnějších filmů historie, který se dnes může pyšnit osmi díly hlavní série, nespočtem komiksových příběhů, videoher a dokonce i několika filmovými a seriálovými spin-offy. Samozřejmě máme na mysli v pořadí první natočenou epizodu Hvězdných válek se současným označením Epizoda IV – Nová naděje.

Nová naděje představuje všechny hlavní postavy vesmírné ságy George Lucase (74) včetně Lukea Skywalkera, Hana Sola, princezny Leiy nebo obávaného Dartha Vadera. Příběh se točí okolo malé skupinky povstalců, kteří se rozhodli čelit krutovládě galaktického impéria, které tvrdou rukou potlačuje všechny, kdo se mu postaví do cesty. Jejich nejnovější vynález by však mohl s povstalci skoncovat jednou pro vždy. Jde totiž o vesmírnou stanici schopnou kompletně zlikvidovat i celé planety.

O obrovském vlivu série Star Wars nemůže být nejmenších pochyb a největší zásluhu na něm má právě první díl, ve kterém Lucas představil svou vizi pro vesmírné příběhy. Jeho zpracování žánru science-fiction byl v roce 1977 tak nevídané a svěží, že Nová naděje (v té době známá jen jako Star Wars) dokázala do kin přilákat neskutečné množství diváků, kteří na film šli hned několikrát za sebou. I díky tomu se výdělky filmu vyšplhaly až za astronomických 37 miliard korun.

1. Jih proti Severu

42 140 367 600 Kč

Pro nejvýdělečnější film na světě musíme jít také nejdále do historie. Jih proti Severu v originále známý jako Gone With the Wind šel totiž do kin už v roce 1939. V příštím roce tedy tento romantický drama na pozadí válečného konfliktu oslaví své osmdesáté narozeniny.

Film vypráví milostný příběh, který se odehrává v nebezpečném období americké občanské války, a příběh života na válkou poničeném Jihu. Snímek tehdy trhal rekordy snad na všech frontách. Nejlepší obsazení, největší výprava, skvělý scénář a téměř dokonalá režie dokázaly filmu vyhrát nespočet ocenění včetně osmi Oscarů.

Právě tak obrovský úspěch vynesl filmu skutečně astronomickou sumu, která se v dnešním kurzu pohybuje ještě daleko za hranicí 42 miliard korun. Film byl navíc v minulosti doplněn o barvu, takže se rozhodně nemusíte bát, že by vás čekala nějaká zrnitá černobílá podívaná.

(tod)

Fandím
2 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
James Cameron, Robert Wise, George Lucas, Steven Spielberg

Filmy:
Jih proti Severu, Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje, E.T. - Mimozemšťan, Za zvuků hudby

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
americké filmy, Steven Spielberg filmy, slavné filmy, historické filmy, film Titanic, George Lucas filmy, nejvýdělečnější filmy, Star Wars výdělky, nejúspěšnější filmy, zajímavosti o filmech, filmové žebříčky, žebříčky filmů, Leonardo DiCaprio Titanic, výdělky hollywoodských filmů, George Lucas tvorba, Titanic výdělky, Jih proti Severu zajímavosti
TOPlist