5 nejvíce oceněných filmů Českých lvů

11.03.2020

Už jsou za námi Zlaté Glóby i Oscary, ale prestižní filmová ocenění se udílejí i v tom našem „českém rybníčku“. Touto cenou je samozřejmě Český lev, jehož předávání letos proběhlo sedmého března. Zajímá vás, které české filmy si vysloužily nejvíce skleněných sošek za rok 2019? Pak se směle pusťte do dnešního článku.

Protože udílení ovládl především jeden snímek a ostatní se musely spokojit s mnohem menším počtem cen, sešlo se hned několik počinů na páté/čtvrté pozici s jedním Českým lvem. Do dnešního článku jsme proto nezařadili seriál Most!, animovaný film Dcera, ani televizního Vodníka, kteří si všichni odnesli po jednom ocenění.

5. Dálava

Dnešní článek začneme dokumentem režiséra Martina Marečka (45) s názvem Dálava. Vypráví o 2 852 kilometrů dlouhé cestě otce se synem z Brna do ruského Divějeva. Film je jakousi sondou do života těchto mužů. Jakmile se usadí do auta, nasadí si mladý Griša sluchátka a starší Vít se pohrouží do svých vzpomínek.

Jejich vůz je však jakýmsi vězením, a tak se ani jeden z nich nemůže před tím druhým nikam schovat. Musí proto nějakým způsobem najít společnou řeč, což se mnohem snadněji řekne, než udělá. Snímek Dálava si z letošního udílení Českých lvů odnesl cenu za nejlepší dokumentární film, kterou obdržel i při rozhodování o Cenách české filmové kritiky.

4. Hodinářův učeň

Stejným počtem ocenění se může chlubit i pohádka Hodinářův učeň, ve které se jedné z hlavních rolí zhostil Viktor Preiss (72). Pohádka začíná stejně jako většina tradičních příběhů tohoto žánru – věštbou tří sudiček. Jak to tak bývá, dvě jsou hodné a přejí novorozenému Urbanovi jen to nejlepší, ale třetí sudička mu do vínku dá pouze nekonečné strasti.

Z dítěte se těsně po jeho narození stává sirotek, kterého se ujme lakomý hodinář s krásnou dcerou, do které se jeho učeň zamiluje. Starý hodinář však jejich sňatku rozhodně nepřeje, a tak Urbana posílá do světa hledat bájné hodinky, které umí jejich majitele varovat před smrtí. Mladíka tak čeká trnitá cesta plná překážek a nástrah, na které mu pomáhají (a zároveň škodí) jeho tři sudičky.

Českého lva získali za Hodinářova učně Ivan Acher (46) a Michal Novinski (48) za nejlepší filmovou hudbu.

3. Staříci

Dvojnásobný počet ocenění čekal na drama Martina Duška (41) a Ondřeje Provazníka (42) s názvem Staříci. Staříci vypráví příběh dvou bývalých disidentů, kteří prožívají poslední dny svého života. Jeden z nich je i válečným veteránem a politickým vězněm, který už dlouhou dobu žije v americkém Oregonu.

V současnosti mu už táhne na devadesát, a navíc je upoután na invalidní vozík. Na letišti na něj proto čeká jeho dávný kamarád z protikomunistického odboje, který mu pomáhá uskutečnit jeho poslední radikální plán. Zanedlouho po jeho příletu totiž vyjde najevo, že se do Česka vrátil, aby zabil komunistického prokurátora, kterého porevoluční soudy zprostily viny.

Dvě sošky na slavnostním předáváním čekaly právě na představitele obou klíčových rolí – Jiřího Schmitzera (70) a Ladislava Mrkvičku (81). Schmitzer si převzal cenu za nejlepší výkon v hlavní roli a za Mrkvičkou domů putovala cena za nejlepšího herce ve vedlejší roli.

2. Vlastníci

Ještě o jednu cenu více získal snímek Vlastníci, který je senzační komedií Jiřího Havelky (39) na nevyčerpatelné téma schůzí bytových družstev. Jde o situační komedii plnou absurdních situací, kterým se člověk směje především proto, že se zakládají na pravdě. Každý z vlastníků vám bude svým chováním stoprocentně někoho připomínat, a jakmile si role k někomu přiřadíte, o to lepší zábavu si užijete.

Snímek si z galavečera odnesl hned tři ceny, kterými se může pyšnit Tereza Ramba (30) za nejlepší herečku v hlavní roli, Klára Melíšková (48) za nejlepší vedlejší roli a Jiří Havelka za vynikající scénář. Havelka je nejen filmovým, ale i divadelním tvůrcem, a to především v jeho pražském uskupení Vosto5. Se psaním vtipných scénářů má proto velmi bohaté zkušenosti, což bylo i z Vlastníků patrné hned po prvních záběrech.

1. Nabarvené ptáče

Absolutním vítězem letošních Českých lvů se stal snímek Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula (60). Ten se mimo jiné dostal i do širších nominací na Oscara a jeho kvality ocenila i porota „českých Oscarů“. Nabarvené ptáče je syrovým pohledem do tvrdé minulosti holokaustu. Hlavním hrdinou filmu je malý sirotek, který se po smrti své opatrovnice vydává na pouť nehostinným světem plným násilí a zvrácenosti.

Kromě ocenění z Benátského festivalu a Cen české filmové kritiky se od sedmého března může Marhoulův film chlubit hned deseti Českými lvy. Snímek byl oceněn nejen jako nejlepší film roku, ale i za nejlepší režii, kameru, střih, zvuk, výpravu, kostýmy, masky, filmový plakát, a Marhoul si převzal i cenu za mimořádný počin v oblasti audiovize.

(tod)

Fandím
3 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Jiří Schmitzer, Klára Melíšková, Viktor Preiss, Václav Marhoul

Filmy:
Český lev 1993

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
nabarvené ptáče film
TOPlist