5 největších překvapení z nominací na Oscary

12.02.2022

Nominace na Oscary 2022 jsou tady a přinesly s sebou řadu překvapení. Loňský rok byl sice pořád ve znamení covidu, ale i tak se řadě filmů podařilo probojovat do kin a streamovacích služeb. Právě ty zažily v loňském roce skutečný „boom“, jelikož se mezi nominacemi na nejlepší film objevila i Síla psa, která vznikla pod taktovkou Netflixu.

Proto jsme si pro vás připravili seznam největších překvapení z letošních nominací, které byly šokem pro celý filmový svět. Který z loňských filmů nejvíce zaujal vás? Podělte se s vašimi nominacemi v komentářích pod článkem.

Kristen Stewart jako Diana

První překvapení se týká jedné z nominací na nejlepší herečku v hlavní roli. Téhle cti se dostalo hereckým esům jako je Penélope Cruz (47), Nicole Kidman (54) nebo Olivia Colman (48), ale mezi nejlepšími herečkami se objevilo i poměrně velké překvapení.

Nominaci na nejlepší herečku v hlavní roli získala i Kristen Stewart (31), která se proslavila jako Bella z teenagerské série o upírech s názvem Stmívání. Jak asi tušíte, tohle nebyly nijak zvlášť kvalitní filmy, a právě Kristen Stewart byla často označovaná za jeden z nejhorších aspektů těchto filmů. Její herectví ve Stmívání prakticky neexistovalo.

Od té doby ale uplynula spousta vody (konkrétně čtrnáct let) a hereččin talent se od té doby hodně rozvinul. Důkazem za všechny je její letošní nominace na Oscara, kterou herečka obdržela za roli princezny Diany v životopisném snímku s názvem Spencer. Herečka tak skvěle ztvárnila oblíbenou celebritu během nejkrušnějších chvil jejího života.

Nejhorší film na světě?

Velmi zajímavou kategorií bývají i zahraniční filmy. Koneckonců právě díky této kategorii má duo otec a syn Svěrákovi svého Oscara za Kolju. Letos se mezi nominované žádný český film neprobojoval, ale ani tak nejsou nominované snímky o nic méně zajímavé.

Za zmínku určitě stojí norské drama s názvem Nejhorší člověk na světě, které mohli s předstihem zhlédnout všichni návštěvníci letošního ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Nejhorší člověk na světě vypráví příběh mladé ženy, která stále hledá své místo ve společnosti.

Je ale neustále nespokojená a ráda proto experimentuje a zkouší, co všechno jí život nabízí. To se samozřejmě moc nesetkává s představami jejího přítele, který by se chtěl usadit a založit rodinu. Na scénu přichází řada komplikací a životních zkoušek, ze kterých nikdo nemůže vyjít s úplně čistým štítem.

Gucci jenom s Make-upem

Do snímku s názvem Klan Gucci vkládali filmoví nadšenci obrovské naděje. Jde o slavný krimipříběh, který se točí kolem jednoho z největších módních domů současnosti. Za tvorbou tohoto snímku navíc stál Ridley Scott (84), který do něj obsadil jen ty nejlepší herce současnosti.

Najdete mezi nimi například Adama Drivera (38), Jareda Leto (50), Al Pacina (81) nebo Lady Gaga (35). I za scénářem a kamerou stáli schopní hollywoodští matadoři, a proto řadu filmových nadšenců rozhodnutí Americké filmové akademie poměrně šokovalo. Přes nesporný talent zapojený do tvorby filmu si Klan Gucci odnesl jedinou nominaci.

Ta čekala na kostyméry a maskéry, kteří při vytváření vizáží postav odvedli opravdu perfektní práci. S nominací Lady Gaga počítaly snad všichni filmoví nadšenci a nejinak tomu bylo i u Jareda Leto, který se kvůli roli v Klanu Gucci opět proměnil k nepoznání. Leto se za svůj výkon místo toho dočkal nominace na Zlatou malinu, což je anticena pro nejhorší filmové počiny uplynulého roku.

Všestranný Bradley Cooper

Americkou hvězdu Bradleyho Coopera (47) zná snad každý. Tenhle charizmatický herec se objevil v nespočtu různých filmů a jeho poličku zdobí už trojice Oscarů za nejlepší výkon v hlavní roli. Zlatých sošek má však celkem osm, jelikož se v posledních letech začal kromě herectví věnovat i dalším profesím spojeným s filmovým průmyslem.

Tak například u filmu Zrodila se hvězda se Cooper kromě ztvárnění hlavní role účastnil psaní scénáře, film produkoval a zároveň byl i jeho režisérem. Když se Cooper účastní nějakého filmu, často jej podporuje, kde může, a to i finančně.

Když v loňském roce vyšlo komediální drama s názvem Lékořicová Pizza, řada filmových nadšenců čekala, že Coopera čeká další nominace za skvělý výkon ve vedlejší roli. To se ale nestalo a jediný Oscar, který herce, režiséra, scénáristu a producenta v jedné osobě letos možná čeká, je za produkování tohoto filmu o dospívání v USA v sedmdesátých letech.

Duna bez režiséra

Na konec dnešního článku jsme si nechali snad nejlepší sci-fi film, který si mohli fanoušci tohoto žánru v loňském roce přát. Duna je vynikajícím snímkem, který byl nejen věrný své knižní předloze, ale zároveň skvěle odvyprávěným příběhem pro nezasvěcené do tvorby spisovatele Franka Herberta.

Duna se tak poprávu dočkala hned desítky nominací včetně zařazení mezi nejlepší filmy. Jedno ocenění však v plejádě možných sošek poměrně zásadním způsobem chybělo. Své oscarové nominace se totiž nedočkal režisér Denis Villeneuve (54), který dal do tohohle projektu naprosto všechno.

Je možné, že si jeho nominaci Akademie nechává na rok 2023, kdy vyjde druhá část tohoto epického příběhu. To ale rozhodně nijak nemírní zklamání, které musí Villeneuve v současnosti prožívat. Snad ho alespoň trochu uklidňuje desítka jiných Oscarů, které může jeho fantastické sci-fi obdržet.

(tod)

Fandím
26 fanoušků
Nesnáším
11 antifanoušků
Celebrity:
Kristen Stewart, Al Pacino, Lady GaGa, Bradley Cooper

Filmy:
Stmívání

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
filmové ceny, Ocary 2021, Oscary nominace
TOPlist