5 největších překvapení z letošních Oscarů

06.03.2018

Letošní předávání Oskarů překvapilo zejména tím…že ničím moc nepřekvapilo. Divoké zápolení se nekonalo, protože výhry byly do určité míry předvídatelné. Pár zajímavostí se ale na jevišti ale i tak odehrálo, takže jsme ale pro vás dali dohromady seznam největších překvapení letošního předávání těchto cen.

5. Malé mexické vítezství

Za malé překvapení můžeme považovat i pomyslné vítezství Mexika hned na dvou frontách. Byl oceněn mexický režisér Guillermo del Toro za film Tvář vody v kategoriích nejlepší film, nejlepší režie, nejlepší výprava a nejlepší hudba, což byly poměrně očekávatelné výhry.

Foto. Coco / Walt Disney Studios

Oscarové sošky také vyhrál snímek Coco ze studia Pixar, který se odehrává v Mexiku a stojí na tamní tradici Dia de los Muertos. Cenu dostal v kategoriích nejlepší animovaný film a nejlepší píseň za skladbu Remember Me.

4. Ztráta nominace kvůli Weinsteinovi

Muž, kvůli kterému se rozjela kampaň #MeToo týkající se obviněni ze sexuálního obtěžován, byl známý hollywoodský producent Harvey Weinstein. Za důvodné podezření byl vyloučen z americké Akademie filmového umění a věd. Právě tato organizace uděluje Oscary.

Foto: Wind River / The Weinstein Company

Krátce před tím, než se v médiích objevily první zprávy o Weinsteinových sexuálních skandálech, byl do kin uveden snímek Wind River, který Weinstein produkoval a který byl kritiky vesměs velmi dobře hodnocen. Pravděpodobně by si zasloužil (nejednu) nominaci na oscarovou sošku. To se ale nestalo pravděpodobně právě kvůli vilnému producentovi, kterému Akademie nechtěla připustit žádné zásluhy.

3. Žádné drama s #MeToo

Jedno z největších překvapení se netýkalo žádného konkrétního filmu, ale celkové nálady předávání cen. Jako by se totiž alespoň během tohoto slavnostního večera pozapomnělo na kauzu #MeToo. Ta se přitom jako depresivní nit proplétala celým ceremoniálem předávání Zlatých glóbů. Během večera Oscarů se ale jednalo spíš o středobod vtipů, které sázel hlavně uvaděč ceremoniálu komik Jimmy Kimmel.

Za nejoblíbenějšího a nejrespektovanějšího muže v Hollywoodu označil Kimmel přímo oscarovou sošku, protože má ruce tam, kde na ně můžete vidět a nemá penis. Také si neodpustil vtip o nejúspěšnějším filmu večera Tvář vody, když ho označil za film, díky kterému si budeme vždy pamatovat, že letos to muži tak zvorali, že ženy začaly randit s rybami. Problematika sexuálního obtěžování v Hollywoodu tak byla po dlouhé době příjemně odlehčena.

2. První dominace pro ženu-kameramanku

Historicky jsme se dočkali první dominace ženské kameramanky. Byla jí Rachel Morrisonová za film Mudbound.

Foto: Rachel Morrison / Youtube

Nominaci nakonec v sošku neproměnila. Vyhrál kameraman Roger Deakins za film Blade Runner 2049. Bylo na čase, protože šlo o jeho čtrnáctou nominaci.

1. Logan nominován na Oscara jako první superhrdinský film

Komiksové filmy se stále více dostávají na výsluní. Pomalu si nacházejí své právoplatné místo mezi tradičními snímky. Wonder Woman ani Black Panther, které jsou považovány za jedny z lepších nových počinů v tomto žánru, se žádné nominace nedočkali.

Foto: 20th Century Fox

Film Logan, který vypráví příběh z marvelovského světa X-menů, se ale dočkal nominace za nejlepší adaptovaný scénář. Můžeme očekávat, že tento trend bude sílit. Dočká se příští rok nějaký superhrdinský snímek Oscara?

 

Fandím
0 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Guillermo del Toro, Harvey Weinstein, Jimmy Kimmel

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
filmové ceny, Coco, mexické filmy, animované filmy, filmové ocenění, filmová akademie, ceny filmové akademie, meeToo, žebříčky, Blade Runner 2049, oscar 2018, Tváŕ vody, Oskar 2018, Jimmy Kimmel Oscar, Rachel Morrison, Rachel Morrison kamera, Rachel Morrison ocenění, Pixar, filmy Pixar, Harvey Weinstein skandál, Wind River, Oskar 2018 výsledky
TOPlist