5 největších nesmyslů v sérii Rychle a zběsile

09.04.2018

Akční filmy ze série Rychle a zběsile nebyli nikdy známé pro svou „vědeckou přesnost“ a logickou strukturaci příběhu. Vždy šlo hlavně o bombastickou akci plnou závodů, pěstních soubojů, přestřelek a explozí. Občas jsou však chyby v těchto filmech tak do očí bijící, že se zkrátka nedají ignorovat. My vám jich představíme hned pět.

Ať už jde o nekonečně dlouhé přistávací dráhy, smrtící úrazy, které hrdinové bez mrknutí oka rozchodí, či příhody, na které se nevztahují fyzikální zákony, všechny filmy ze série Rychle a zběsile jsou takovýchto „přešlapů“ plné. Samozřejmě víme, že se v tom moc „šťouráme“, ale proto jste tady, ne? Pusťme se tedy do našeho seznamu.

5. Vozová hradba

Série Rychle a zběsile se postupně vyvinula z akčního krimi filmu do podobny megalomanských akčních podívaných o skupině lidí se superschopnostmi. Jak jinak si totiž můžeme vysvětlit všechna jejich zázračná přežití? Je určitě dobré sledovat, že se charakter Rychle a zběsile někam posouvá, jen nevíme, jestli je obětování realističnosti prvního dílu tou správnou cestou.

Zářným příkladem opomíjení fyzikálních zákonů a neskutečné výdrže našich „superhrdinů“, je finále posledního dílu Rychle a zběsile 8. Osm? To už je tolik dílů? Ehm… Omlouváme se, ale vážně nás to zaskočilo. Zpátky k příkladu. Osmý díl série končí výbuchem ponorky těsně pod hladinou ledu někde na Antarktidě. Vin Diesel (50) je v roli Doma přímo v oblasti výbuchu, ale naštěstí ho jeho tým zachrání tím, že ho obklíčí svými auty.

Ano čtete dobře. Dom přežije výbuch, protože kolem něj jeho přátelé postaví zeď z aut. Auta nějakým záhadným odvrátí nebo snad pohltí plameny, tlakovou vlnu a teplotu výbuchu a Dom tak vyvázne bez sebemenšího zranění. Důvodů, proč by tohle nemohlo nikdy fungovat je hned několik.

I kdyby výbuch auta nerozmetal „na hadry“, neodhodil je na chudáka Doma nebo by pod hrdiny vlivem výbuchu nepraskl led, Dom by stejně zemřel. I v případě že by auta byla sestavena z nějakého „protivýbuchového“ materiálu, plameny by Doma osmahly už jen kvůli mezerám mezi jednotlivými vozy nebo už jen kvůli tomu že mezi ledem a podvozkem je také mezera. No radši se přesuňme k něčemu méně nemožnému.

4. Cestování časem

Nebo taky ne. Za tohle políčko na našem seznamu může především třetí díl série s podtitulem Tokijská jízda. Tenhle díl je mezi fanoušky série tím snad nejrozporuplnějším filmem. Někteří ho nesnáší kvůli směšným hereckým výkonům a jednoduché zápletce, jiní ho zase zbožňují kvůli skvělým závodním pasážím. Jedno se ale filmu nedá upřít. Úplně totiž rozhodil časovou linku série.

Nadměrný výskyt vyklápěcích telefonů a určité modely aut jasně naznačují, že se Tokijská jízda odehrává v roce 2006. Han, kterého hraje Sung Kang (45), ale během třetího dílu přijde o život, což znamená že se čtvrtý a pátý díl odehrávají ještě před událostmi Tokijské jízdy. To však také nedává smysl, jelikož technologie, které jsou v „pětce“ a „šestce“ jsou mnohem vyvinutější než ty ve třetím díle.

Jak je to všechno tedy možné? Odehrává se „trojka“ v nějaké paralelní dimenzi? Umí Dom a jeho společníci cestovat časem? Nebo byli scénáristé jen líní a neměli příběh série předem promyšlený? Výběr odpovědi necháme na vás.

3. Všechno kolem Letty

Domovu přítelkyni Letty hraje ostřílená Hollywoodská herečka Michelle Rodriguez (39). Její příběh je však tak nepravděpodobný, že si od nás vysloužil záznam na seznamu nesmyslů v sérii Rychle a Zběsile.

V prvním díle je její role vcelku jasná. Je to drsňačka, která se navíc zamilovala do ještě většího drsňáka. Jak se ale série o zločinecké rodině se zálibou v rychlých autech rozšiřovala, tak se její příběh stával komplikovanější a komplikovanější. Ve čtvrtém díle zemřela, aby se v šestém ukázalo, že nezemřela, ale ztratila paměť, a stala se tak posluhovačem hlavního padoucha šestého dílu.

Zvláštní ale je, jak tvůrci série přistupují k její osobnosti. To, že člověk ztratí paměť, totiž neznamená, že se mu změní jeho morální hodnoty. Letty ale přesto bez mrknutí dělá vše, co jí očividný padouch Owen Shaw, kterého ve filmu hraje Luke Evans (38), poručí. Bez problému se podílí na smrti několika civilistů při různých honičkách a celkově nejeví sebemenší zájem o životy ostatních lidí. Tvůrci by si tak možná měli najít definici amnézie v nějakém slovníčku psychologických pojmů.

2. Médium Bryan

Brian O’Conner v podání tragicky zesnulého Paula Walkera vykonával spoustu funkcí. Byl závodníkem, policistou v utajení, uprchlíkem, agentem či profesionálním zlodějem aut. Málokdo ale ví, že měl Brian i nadpřirozené schopnosti. Pokud by totiž nebyl jasnovidcem, jen těžko by se dal vysvětlit následující příklad.

Během šestého dílu série se totiž naši hrdinové vypořádávají se zločineckým gangem, který má k dispozici různá futuristická zařízení, dopravní prostředky a zbraně. Jednou z takových je speciální puška, která střílí čipy, způsobující ztrátu kontroly nad řízením. Padouchům se tak podaří vyřídit Teje, kterého hraje rapper Ludacris (40), i Romana v podání Tyrese Gibsona (39). Brian však nějakým záhadným způsobem přesně ví, nejen co čip dělá, ale i to, kde přesně na svém autě čip má.

To ale ve světě normálních lidí nedává smysl. Shaw se svou partou zločinců totiž tohle miniaturní zařízení střelili na spodní část Brianova předního nárazníku, kam řidič auta zkrátka a dobře nemůže vidět. Přesto však se svým BMW záměrně těsně projede kolem sloupu, kterým toto zařízení od svého auta odlomí.

1. Nekonečná runway

Upřímně. Kdo z vás je překvapen, že se na našem seznamu největších chyb v Rychle a zběsile, neobjeví ona nechvalně proslulá runway? Nikdo? To jsme si mysleli. Jde samozřejmě o poslední akční scénu z šestého dílu.

Při jedné z nejnapínavějších scén celé série se Dom se svou partou snaží dostihnout vzlétající letadlo s hlavním padouchem na palubě. Problém je, že celá scéna trvá kolem třinácti minut, během kterých letadlo ani pronásledující auta ani na chvilku nezpomalí. Vzhledem k průměrným rychlostem aut i rychlosti, kterou letadlo potřebuje k vzlétnutí, spoustě fanoušků došlo, že takhle dlouhá přistávací dráha zkrátka nikde neexistuje.

Někteří diváci se navíc rozhodli spočítat, jak dlouhá by tato runway musela ve skutečnosti být. Jen na Youtube najdete hned několik videí, které si z této nekonečné přistávací dráhy dělá legraci. Vyšlo jim, že by toto letiště muselo být necelých třicet kilometrů dlouhé. Možná vám to nepřijde zas tak moc, ale nejdelší runway na světě má pouhých 5,6 kilometrů.

(tod)

Fandím
10 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Luke Evans, Paul Walker, Sung Kang, Vin Diesel, Michelle Rodriguez

Filmy:
Rychle a zběsile 2, Rychle a zběsile, Rychle a zběsile: Tokijská jízda, Rychle a zběsile 5

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
hollywoodske filmy, američtí herci, americké filmy, akční filmy, Hollywood, Paul Walker filmy, Vin Diesel filmy, superauta, Michelle Rodriguez filmy, Rychle a zběsile obsazení, žebříčky, zajímavosti o filmech, nesmysly ve filmech, filmové honičky
TOPlist