5 nejslavnějších scén, které si režiséři „vypůjčili“ z jiných filmů

20.06.2019

Natáčení filmů bývá často velmi nákladnou záležitostí, která jejich tvůrce a filmová studia stojí skutečně velký balík peněz. Občas proto režiséři musí hledat různé skulinky, které jim tu a tam ušetří trochu peněz a zbytečné práce. Proto se čas od času uchýlí k využití staršího filmu, ze kterého se k nějaké scéně buď inspirují, nebo ji v tom horším případě zkrátka prachsprostě ukradnou.

V momentě, kdy se na to však přijde, jsou režiséři těchto nových snímků veřejnosti většinou pro smích, jelikož dokazují, že jim chybí inspirace. Někteří tvůrci však vypůjčování scén z jiných filmů nevyužívají kvůli tomu, že by si snad nevěděli rady s vlastním filmem. Občas adaptují scény z jiných filmů proto, aby jim v těch nových vzdali poctu.

Showbiz vám dnes představí obě verze těchto případů v novém článku o pěti nejslavnějších scénách, které si režiséři vypůjčili z jiných filmů.

5. Neúplatní a Křižník Potěmkin – Splašený kočárek

Dnešní žebříček odstartujeme tím nejstarším snímkem, o kterém jsme snad na našem webu kdy psali. Zatímco snímek Neúplatní vzniknul sice v roce 1987 a je tedy také staršího data, to není nic proti filmu, kterým se jeho tvůrci inspirovali. Jde totiž o proslulý Křižník Potěmkin, který byl v roce 1925 jedním z nejoriginálnějších filmů své doby.

Obsahoval totiž různé filmové aspekty, které v té době ještě nebyly úplně běžné. Filmový průmysl byl tou dobou totiž ještě v plenkách a autoři teprve objevovali potenciál pohyblivých obrázků. Ruský režisér Ejzenštejn byl však skutečným průkopníkem, jehož už téměř sto let staré filmy se dost podobají těm moderním.

To je vidět i ve scéně, kdy se z Potěmkinových schodů v Oděse zřítí kočárek i s dítětem. Obdobná scéna byla využita i v Neúplatných, kdy Kevin Costner (64) pomáhá bezradné matce vynést kočárek do schodů. Během toho si však všimne několika podezřelých osob, kterým se pod kabáty rýsují obrysy střelných zbraní. Kočárek proto pustí a začne gangstery jednoho po druhém likvidovat. Kočárek se i s bezmocným dítětem řídí dolů a vystřelené kulky celou situaci ještě více komplikují. Obě scény tak byly místy masakru, kde se v ohrožení života nacházelo i to nejnevinnější.

4. Blade Runner a Osvícení – Idylický venkov

Pokud si vybavíte původního Blade Runnera z roku 1982, možná vám vyvstane na mysli podivný závěr filmu, ve kterém se objevuje záběr na zelený venkov. Tato scéna se do atmosféry dystopického futuristického města zalitého v temných stínech a jasných neonových světlech moc nehodila a působila dost nepatřičně. To proto, že původně patřila do jiného filmu!

Producenti Blade Runnera chtěli na konec filmu zařadit nějakou scénu se záběrem na klidný venkov, ale pro její vytvoření už režiséru Ridley Scottovi (81) nezbyl ani čas, ani peníze. Zavolal proto svému dobrému kamarádovi Stanley Kubrickovi, kterého požádal, jestli by mu neposkytl nějaký záběr na zelenou krajinu z jeho o dva roky staršího Osvícení. Kurbrick svolil a svému známému tak věnoval jeden ze záběrů, který sám ve svém filmu nakonec nevyužil.

3. Transformers 3 a Ostrov – Honička na dálnici

Jedna věc je, vypůjčit si nepoužité záběry od svého kamaráda, druhá věc je adaptovat slavnou scénu, které režisér dodá vlastní moderní kabátek, ale vykrást vlastní scénu, kterou pak použiji ve dvou svých vysokorozpočtových snímcích, už chce opravdu silný žaludek. Ten zřejmě nechybí režiséru Michaelu Bayovi (54), který se ty samé záběry z dálniční honičky rozhodl použít hned ve dvou svých akčních trhácích.

Tím prvním byl Ostrov z roku 2005, pro které byly záběry z honičky plné destrukce a explozí vytvořeny cíleně. Bay se je však rozhodl využít znovu o šest let později, když natáčel třetí díl své robotické akční série s názvem Transformers 3. Jedinou zásadnější změnou v této poměrně dlouhé scéně bylo přidání počítačově vytvořeného Transformera do změti zkřiveného železa a automobilové destrukce, aby ji Bay mohl vydávat za nové záběry. Tento postup mu však neprošel ani u jeho nejzarytějších fanoušků, kteří vykradení starší scény okamžitě odhalili.

2. Requiem za sen a Perfect Blue – Zoufalá sprcha

Nejen hrané filmy se stávají „oběťmi“ vypůjčování scén. Příkladem za všechny může být japonský animovaný snímek s názvem Perfect Blue. Když totiž hrdina snímku Requiem za sen sedí ve své vaně, do které naštvaně křičí, fanoušci animovaného snímku režiséra Satoši Kona museli pocítit drobné déja-vu. Stejné scény se totiž mohli diváci dočkat v tomto animovaném thrilleru.

Tvůrci Requiemu za sen však nebyli jen línými flákači, kteří chtěli těžit z práce někoho jiného. K inspiraci v Perfect Blue se režisér Darren Aronofsky (50) veřejně přiznává, a dokonce zakoupil práva k původnímu filmu, aby zfilmovanou verzi jedné z jeho scén mohl s čistým svědomím vytvořit.

1. Kill Bill a Velký šéf – Souboj s přesilou

Nakonec dnešního žebříčku jsme si nechali režiséra, který je svou láskou k filmům obecně velmi proslulý. Všechny jeho snímky jsou jakýmisi poctami různým žánrům od gangsterek, přes válečné filmy až po staré dobré westerny. Právě proto si čas od času i Quentin Tarantino (56) vypůjčí nějakou tu scénu ze staršího snímku, kterému se tak pokusí vdechnout nový život.

Případů, kdy se k tomuto způsobu vystavení vlastních scén Tarantino uchýlil je hned několik, ale ten nejznámější se váže k prvnímu Kill Billovi. Když totiž Nevěsta stojí proti japonskému gangu s názvem Šílená Osmaosmdesátka, připomíná tato scéna nejslavnější záběry z filmu Velký šéf, ve kterém se hlavní role chopil Tarantinův oblíbenec Bruce Lee.

Jak Bruce, tak Umu Thurman (49) obklopí obrovská přesila japonských bojovníků, kteří se hrdiny snímků pokusí připravit o život. Ti však nakonec v dlouhé bojové scéně navzdory pravděpodobnosti nepřátelské bojovníky porazí. To však není jediným odkazem na práci Bruce Lee, který v této scéně funguje. Nevěsta má totiž na sobě černožlutý kostým, který měl tento mistr bojových umění ve filmu Hra smrti.

(tod)

Fandím
6 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Ridley Scott, Uma Thurman, Kevin Costner, Michael Bay

Filmy:
Requiem za sen, Neúplatní, Blade Runner, Křižník Potěmkin, Kill Bill, Transformers 3

Kategorie:
Filmy,

Tagy:
hollywoodske krásky, Kevin Costner filmy, Neúplatní film, akční scény, filmový průmysl, zajímavosti z filmu, Ridley Scott filmy, Uma Thurman filmy, slavné scény, Kill Bill scény, Křižník Potemkin film, kopírování, kopírování ve filmu, skopírované filmové scény, ukradené scény, ukradené slavné scény, Uma Thurman role, souboj s přesilou
TOPlist