5 nejslavnějších rolí zesnulého Václava Postráneckého

13.05.2019

Česká kinematografie přišla v úterý 7. května o další hereckou legendu. Tou byl nezapomenutelný Václav Postránecký, herec, který má za sebou více než stovku různých rolí ve filmech i seriálech. Během posledního roku však musel odmítat všechny role kvůli vyčerpávajícímu boji s rakovinou jícnu. Přestože podstoupil náročnou operaci, začala se mu nemoc postupně dostávat do celého těla. Právě kvůli této nemoci na začátku května v pětasedmdesáti letech tento velikán českého filmu nakonec zemřel.

My jsme se rozhodli na tohoto hvězdného herce vzpomenout alespoň skrze dnešní článek, ve kterém vám představíme jeho nejslavnější role. Opravdu bylo z čeho vybírat, jelikož je filmografie Václava Postráneckého opravdu bohatá a plná různých skvostů.

5. Boss Sallinger – Ro(c)k podvraťáků

První film sice nemá nijak vysoké hodnocení, ale role Václava Postráneckého je v něm opravdu skvělá. Ve filmu Ro(c)k podvraťáků hraje totiž stereotypního mafiána, ale ztvárňuje ho tak přehnaně, až to téměř hraničí s genialitou. Boss Sallinger žije se svou dcerou a svým milovaným psem, kterého jednoho dne unese hudební skupina, jež po mafiánovi žádá nemalé výkupné.

Ten jim zdánlivě vyhoví, ale ve skutečnosti je naláká do pasti. Peníze jsou totiž padělané a navíc je mezi nimi i výbušnina. Příběh se však ještě několikrát zamotá a cesta k psovi bude pro mafiána mnohem složitější, než si na první pohled myslel.

Postránecký se pro tuto roli rozhodl přehnat snad každý aspekt herectví a je vidět, že si roli absolutního padoucha užíval na sto procent. Záporných rolí totiž za svou kariéru tolik neměl, a tak se v Ro(c)ku podvraťáků„padoušství“ Bosse Sallingera naprosto vyžíval.

4. Zahradník Jakub – Jak se budí princezny

Postránecký měl na svém kontě i nespočet různých pohádek. Jednou z těch nejznámějších je Jak se budí princezny z roku 1977. Zde si Postránecký zahrál zahradníka Jakuba, jediného „přeživšího“ strašlivé kletby, která uspala Růženčino království. V momentě, kdy se princezna píchla o růži, byl totiž mimo království.

Odvážel pryč totiž ježky, aby se o ně prokletá princezna náhodou nepopíchala. Když se však vrátí zpátky, zjistí, že byla jeho práce málo platná, jelikož se princezna v době jeho nepřítomnosti stačila píchnout o růži. Tím uspala celé království včetně Jakubovi rodiny a ten se tak musí vydat hledat pomoc v sousedních zemích.

3. Bobule

V roce 2008 ztvárnil jednu z vedlejších rolí filmu o podvodníkovi Honzovi, který se před zákonem skrývá na Moravě ve vinařské oblasti svého dědy, a o rok později si zahrál i v jeho pokračování. Většina z vás už asi tuší, že máme na mysli úspěšnou vinařskou komedii Bobule a její o rok mladší druhý díl s názvem 2Bobule.

V těchto filmech si Postránecký zahrál přísného, ale dobrosrdečného vinaře Michalicu, který skrývajícímu se Honzovi pomáhá s rekonstrukcí jeho vinice. Přestože je role Postráneckého ve filmu skutečně spíše epizodní, jeho obrovské charizma se podílí na úspěšnosti tohoto filmu. Koneckonců jeho hláška: „opilý řidič, veselý vrah,“ zlidověla a většina těch, kdo ji používají, ani netuší, že pochází právě z Bobulí.

2. Černí baroni

Další snímek, ve kterém Václav Postránecký exceloval, je jednou z nejlepších komedií devadesátých let. V konkurenci Pelíšků, Obecné školy či Dědictví aneb Kurvahošigutntág mají i Černí baroni své jasné místo. Jde totiž o komedii, která poukazuje na absurdní a komické momenty z nejhorších momentů české historie.

Postránecký zde hraje přísného komunistického generála, který přijel zkontrolovat aktivity pomocného tankového praporu. Film je jedním z největších klenotů české kinematografie a scény s Václavem Postráneckým fungují jako jakási třešnička na dortu. Spousta diváků se totiž shoduje, že právě tohle jsou ty nejlepší momenty celého filmu. Jeho věčná frustrace je z generála cítit až na sto honů a Postránecký tak v této roli podal jeden ze svých nejlepších hereckých výkonů.

1. S tebou mě baví svět

Pro poslední film, který vám dnes představíme, se musíme přesunout ještě o deset let zpátky do minulosti, konkrétně do roku 1982. Tehdy totiž vzniknul snímek o pánské jízdě tří otců, kteří se se svými dětmi vydávají na jakousi zimní školu v přírodě. Asi jste už pochopili, že jde o další nezapomenutelnou českou komedii, která nese název S tebou mě baví svět.

Postránecký zde hraje jednoho z otců, kteří přes původní pochyby starají o své děti sice poměrně netradičními metodami, ale vcelku úspěšně. Pokud je tedy zrovna nezapomenou přezout nebo místo toaletního papíru nepoužívají jehličí. Každý ze tří otců je svým způsobem svérázný a ať už je řeč o Satinském, Novém (70) nebo právě Postráneckém, každý z nich podává ve filmu skvělý výkon.

(tod)

Fandím
4 fanoušci
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Pavel Nový, Václav Postránecký, Július Satinský

Filmy:
Černí baroni, Bobule, S tebou mě baví svět, Jak se budí princezny, Ro(c)k podvraťáků

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
čeští herci, česká kinematografie, Václav Postránecký role, české filmové legendy, legendy filmu, legendy českého filmu, Václav Postránecký smrt, Václav Postránecký úmrtí, Václav Postránecký život, Václav Postránecký filmy, Václav Postránecký vzpomínky, Václav Postránecký RIP
TOPlist