5 nejslavnějších filmů zesnulého Miloše Formana
15.04.2018
Pátek 13. dubna 2018 se stal velmi smutným dnem nejen pro českou, ale i světovou kinematografii. V noci na sobotu totiž zemřela česká režisérská ikona Miloš Forman. Tento držitel dvou Oscarů za režii měl na svém kontě nespočet nezapomenutelných snímků, které ovlivnily celosvětovou filmovou tvorbu.
Forman zemřel ve Spojených státech ve věku 86 let obklopen rodinou a svými blízkými, a podle jeho manželky bude i poslední rozloučení se slavným režisérem probíhat v úzkém rodinném kruhu. Proto jsme se rozhodli, že uctíme jeho památku a připomeneme si pět z jeho nejúspěšnějších filmů.
Komedie
Československo / Itálie, 1967, 71 min
Režie: Miloš Forman
Scénář: Miloš Forman, Jaroslav Papoušek, Ivan Passer
Hrají: Jan Vostrčil, Josef Šebánek, Ladislav Adam
A začneme ještě hezky na domácí půdě. V roce 1967 natočil Forman ještě v rodném Československu úspěšnou komedii Hoří, má panenko. Děj tohoto filmu se odehrává na tradičním hasičském plese a ukazuje takovou čirou formu maloměšťáctví. Každá postava filmu má nějakou charakterovou vadu, která se během onoho plesu prodere na povrch a ukáže onoho člověka v tom pravém světle.
Hoří, má panenko ukazuje tradiční hasičský bál, jehož obdoby fungují dodnes. Amatérská kapela, hrající covery soudobých písní, opilí hosté a vykradená tombola. Je zajímavé, že se film kvůli své zjevné cyničnosti zprvu nesetkal s pochopením. Například proti němu protestovali čeští hasiči a italský investor nakonec s dílem nechtěl nic mít a požadoval vrácení zaplacené částky.
Nakonec se ale film zaplatil díky jednomu francouzskému mecenášovi a film byl později navíc nominován na Oscara za nejlepší zahraniční film roku 1967.
Drama / Historický
USA / Španělsko, 2006, 110 min
Režie: Miloš Forman
Scénář: Miloš Forman, Jean-Claude Carrière
Hrají: Javier Bardem, Natalie Portman, Stellan Skarsgård
Goyovy přízraky jsou filmem z roku 2006, což znamená, že jsou i celkově posledním filmem, který tento čáslavský rodák natočil. Snímek vypráví příběh slavného malíře Francisca Goyi, když se díky svým obrazům dostává na dvůr španělského krále. Stal se tak vůbec prvním královským malířem na světě.
Goya však ve svých obrazech modelům nikdy moc nelichotil. Vždy je vyobrazil se všemi jejich vadami, a přestože je často oblékal do bohatých a vyumělkovaných kostýmů, na jeho obrazech měli obyčejné oblečení. Goyovy přízraky popisují malířův vztah s jeho múzou. Ten však neměl dlouhého trvání, jelikož se mladičká Inés dostala do hledáčku sílící inkvizice.
Ta s ní „za zavřenými dveřmi“ vede krátký vykonstruovaný proces, na základě kterého je ihned odsouzena za kacířství. Po několika dlouhých letech smutku se zestárlý Goya seznamuje s další ženou, prostitutkou Alicí, která mu prozradí celou pravdu o tomto zrůdném procesu.
3. Vlasy
Muzikál / Komedie / Drama
USA / Západní Německo, 1979, 121 min
Režie: Miloš Forman
Scénář: Michael Weller
Hrají: John Savage, Treat Williams, Beverly D'Angelo
Forman má na svém kontě kromě několika odlehčených komedií a velmi vážných dramat dokonce i muzikál. Tím jsou samozřejmě světoznámé Vlasy z roku 1979. Vlasy jsou založeny na stejnojmenném broadwayském muzikálu z roku 1968.
Vlasy jsou dílem, které kritizuje zašlé morální a civilizační postupy, poukazuje na nesmyslnost války a generační propasti a snaží se protlačit myšlenkovou revoluci, která v době vzniku původního muzikálu hýbala světem. Hnutí Hippies, sexuální revoluce a užívání drog jsou zde do velké míry zidealizovány.
Film pak popisuje příběh mladého Clauda, který přijíždí do New Yorku, aby se nechal naverbovat do americké armády. Před samotným nastoupením se ale rozhodne prohlédnout si newyorské památky, ale v Central Parku mu jeho plány překazí demonstrující Hippies. Okamžitě se tam spřátelí s jednou partou, se kterou pak do svého nástupu na vojnu podniká různé akce. Celý příběh má pak ale velmi hořký konec, který však skvěle reflektuje onu dobu války ve Vietnamu.
2. Přelet nad Kukaččím hnízdem
Drama
USA, 1975, 133 min
Režie: Miloš Forman
Předloha: Ken Kesey (kniha)
Scénář: Lawrence Hauben, Bo Goldman
Kamera: Haskell Wexler
Hudba: Jack Nitzsche
Hrají: Jack Nicholson, Louise Fletcher, Sydney Lassick
Film s Jackem Nicholsonem (80) v hlavní roli je také prvním snímkem, za který dostal Forman Oscara. Zlatých sošek však Přelet nad Kukaččím hnízdem vyhrál hned pět. A to za nejlepší film, režii, hlavního herce a herečku a za nejlepší adaptovaný scénář.
Přelet je adaptací knihy spisovatele Kena Kesyeho s názvem Vyhoďme ho z kola ven. Jack Nicholson v něm hraje podvodníka McMurphyho, který je kvůli svému naprostému odporu k autoritám poslán do psychiatrické léčebny na „převýchovu“. S jeho přístupem si však moc nedokáží poradit ani v tomto zařízení, a tak mezi McMurphym a zaměstnanci institutu přirozeně vzniká konflikt, který ovlivňuje i osudy ostatních pacientů léčebny.
Kvůli jeho neposlušnosti a zatvrzelému provokování na něm nakonec lékaři provedou lobotomii (operace mozku), která věčného rebela zbaví veškerého odporu, ale i schopnosti myslet. A tak je McMurphy odsouzen k tomu, aby zbytek svého života nehybně proležel na lůžku. Jeho blízký přítel a spolu pacient „náčelník“ však usoudí, že by si McMurphy rozhodně nepřál dožít zbytek svého života jako „zelenina“, a tak ho udusí polštářem.
1. Amadeus
Drama / Životopisný / Hudební
USA, 1984, 160 min
Režie: Miloš Forman
Scénář: Peter Shaffer
Hrají: F. Murray Abraham, Tom Hulce, Elizabeth Berridge
Poslední film na našem seznamu je zároveň Formanovým nejúspěšnějším snímkem. V roce 1984 za něj obdržel hned osm Oscarů, a překonal tak svůj doposud největší úspěch v podobě Přeletu nad Kukaččím hnízdem. Amadeus byl oceněn za nejlepší film, režii, hlavního herce, scénář, výpravu, kostýmy, make-up a zvuk.
Film popisuje život nejznámějšího hudebního skladatele všech dob Wolfganga Amadea Mozarta od jeho dětství až po jeho brzkou smrt v jeho pětatřiceti letech. Forman vypráví Mozartův příběh skrze oči jeho hlavního soka skladatele Antonia Salieriho. Film navíc dává Mozartovu smrt za vinu právě tomuto italskému hudebníkovi, ale pravda byla poněkud jiná.
Salieri sice byl Mozartovým současníkem a je pravda, že byl Mozart mnohem nadanější. V době života obou skladatelů měl však větší úspěch právě Ital. Spíše tedy mohl Mozart závidět slávu Salierimu. Podle posledních objevů spolu navíc oba autoři dokonce měli na několika písních spolupracovat, takže je sžíravá závist, kterou film Salierimu vkládá poměrně zcestná. Film je ale i přes tuto historickou nesrovnalost skutečným úspěchem a oprávněně si tak drží všech svých osm zlatých sošek a nespočet dalších ocenění.
(tod)
Miloš Forman
Filmy:
Goyovy přízraky, Amadeus, Hoří, má panenko, Přelet nad kukaččím hnízdem
Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,
Tagy:
Miloš Forman filmy, slavné filmy, slavní režiséři, kinematografie, Miloš Forman smrt, Miloš Forman úmrtí, filmy Miloše Formana, legendy filmy, legendy českého filmu, Miloš Forman dílo, Miloš Forman tvorba, legendy kinematografie, Miloš Forman vzpomínka, Miloš Forman kariéra