5 nejsilnějších úvodů seriálů

15.07.2020

Tvorba seriálů je v mnoha ohledech náročnější než ta filmová. Jedním z těch nejdůležitějších rozdílů je už jenom délka televizních pořadů, která s sebou přináší mnohé komplikace. U filmu stačí vymyslet jednu příběhovou linii, kterou na rozloze přibližně devadesáti minut rozvedete, vypointujete, a nakonec se slávou zakončíte. U seriálů však uzavření linky ve jednom díle (a většinou ani v jedné sérii) nepřipadá v úvahu. V ideálním případě je potřeba mít příběh rozmyšlený na několik sérií dopředu. Jak ale přilákat diváky natolik, aby u seriálu tak dlouho vydrželi?

K tomu je zapotřebí velmi silný začátek, který potenciální publikum pomyslně přiváže k židlím a pustí je až na samém konci epizody s pocitem, že potřebují vědět víc. Tvorba takové „návnady“ je však často mnohem náročnější, než by se mohlo zdát. V dnešním článku jsme se vám proto rozhodli představit pětici seriálů, kterým se tahle věc daří opravdu skvěle. Vítejte na Showbiz.cz, kde vás dnes čeká pět nejlepších začátků úspěšných seriálů.

Živí mrtví

Dnešní článek začneme u hororu, který se na televizních obrazovkách objevuje už od roku 2010. Postapokalyptický seriál s názvem Živí mrtví vychází ze stejnojmenného komiksu o zombie nákaze a partičce přeživších, kteří se v tomto nehostinném světě snaží přežít co nejdéle. To jim však ztěžují nejen krvelační zombíci, ale i ostatní lidé, kteří jsou mnohdy nebezpečnější, než hladoví „chodci“.

Hlavním hrdinou seriálu je policista Rick, který k apokalypse přijde stejným způsobem, jako diváci. Po nehodě se probouzí z kómatu v nemocnici plné nemrtvých. Tomuto zjištění však předchází ještě jedna scéna. Diváci sledují policejní auto, jak projíždí po zdánlivě obyčejné silnici. Po chvíli vám však dojde, že je silnice obsypána mrtvými těly a další brutální zkázou.

Policejní auto zastaví u benzinové pumpy, ale namísto obsluhy čerpací stanice Ricka přivítá holčička, která však hned na první pohled nepatří mezi živé. Hned díky několika prvním okamžikům divák zjišťuje, že si tahle apokalypsa své oběti rozhodně nevybírá, ale že jde o krutý svět, před kterým se nikdo neschová.

Stranger Things

Seriál Stranger Things udělal díru do světa v roce 2016 a okamžitě se stal popkulturním fenoménem s oddanou fanouškovskou základnou. Seriál, za kterým stojí americká streamovací služba Netflix vypráví příběhy partičky kamarádů, kteří spolu podnikají různá dobrodružství v ospalém městečku jménem Hawkins.

Jejich dobrodružství se však netýkají pouze videoher, hraní na hrdiny či obyčejného poflakování, ale zahrnují i démony, tvory z jiných dimenzí a další děsivé entity z jiných světů. To, že nepůjde jen o atmosférický dobrodružných seriál odehrávající se v osmdesátých letech, ukazují hned první záběry Stranger Things, během kterých se jeden z hlavních dětských hrdinů ocitne ve spárech tajemného přízraku.

Zatímco si dětští hrdinové užívají partičku legendárního Dračího doupěte, řádí v nedaleké laboratoři prapodivná stvůra. Když jeden z chlapců míří domů na svém kole, přepadne ho záhadná nestvůra připomínající jednu z těch, se kterými chlapci před pár okamžiky bojovali v rámci společné hry. I když Willovi podaří na chvilku uniknout, před monstrem z paralelního světa není úniku.

Městečko Twin Peaks

Když už jsme zmínili mysteriózní seriál odehrávající se v posledních desetiletích minulého století, byl by hřích nevzpomenout i na kultovní Městečko Twin Peaks, které bylo dozajista jednou z inspirací i pro již zmíněné Stranger Things. Nezapomenutelný seriálový počin Davida Lynche (74) změnil význam slova televizní seriál a ukázal, že i tohle médium dokáže vyprávět skvělé příběhy hollywoodského ražení.

Dnes je zcela běžné, že seriály připomínají menší filmy. Na začátku devadesátých let, kdy Twin Peaks poprvé spatřilo světlo světa televizních obrazovek, to bylo naprosto nemyslitelné. Přesto se Lynchovi hned prvními záběry podařilo ukázat, že i televize může přinášet kvalitní zábavu na vysoké úrovni.

Hned v úvodu je divákům představena hlavní záhada seriálu – zmizení a smrt mladé Laury Palmer. Nalezení bezvládného těla zabaleného v igelitu je doprovázeno atmosférickým hudebním podkresem a senzační záběry kamer by seriálu mohl závidět kdejaký film. A to jde jen o maličkou ochutnávku toho, co si na diváky tvůrci seriálu připravili.

Ztraceni

Jen s obtížemi byste kolem roku 2004 hledali seriál, u kterého s napětím sedělo více lidí, než byl ten s názvem Ztraceni. Seriál z dílny J. J. Abramse (54) odstartoval pádem letadla americké společnosti Oceanic na tajuplný ostrov. Tím však podivné události přeživších pouze začínají. Samotná havárie byla totiž pouze jednou z mnoha nebezpečných událostí, které je během pobytu na slunném ostrově čekají.

Ačkoliv se během šesti sérií dočkáme i příběhů havarovaných odehrávajících se ještě před leteckou katastrofou, tvůrci si pro úvodní záběry svého seriálu zvolili právě pád letadla a zkázu, kterou s sebou přinesl. Ačkoliv nemáte nejmenší tušení, kdo přeživší jsou, doufáte, že jich co nejvíce přežije. Celá událost je totiž tak skvěle natočena, že vás nepustí ze židle.

Perníkový táta

Na konec dnešního článku jsme si schovali seriál o chemikáři na americké střední, který se jednoho dne dozví zprávu, která mu obrátí život naruby. Zjistí, že trpí rakovinou, a že mu zbývá jen několik měsíců života. Protože chce zaopatřit rodinu i po své smrti, rozhodne se s učitelováním skoncovat a vydá se na mnohem nebezpečnější kariérní dráhu, která s sebou však zároveň přináší i vyšší zisk.

S pomocí jednoho ze svých bývalých studentů začne díky svému chemickému know-how vyrábět a prodávat metamfetamin. To všechno se však diváci dozvídají až v průběhu seriálu. První záběry Perníkového táty ukazují letící kalhoty a nehodu obytného automobilu, ze které vychází již holohlavý Walter ve spodním prádle se zbraní v jedné a kamerou v druhé ruce.

Walter natáčí vysvětlující video pro svou rodinu, zatímco v dáli zní policejní sirény. Během toho, co se bývalý chemikář připravuje na blížící se přestřelku, divák zírá s otevřenou pusou a nechápavým výrazem. Ať už se na jeho obrazovce odehrává cokoliv, musí zkrátka vědět, jak to celé dopadne.

(tod)

Fandím
1 fanoušek
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
J.J. Abrams, David Lynch

Filmy:
Městečko Twin Peaks, Ztraceni, Perníkový táta, Živí mrtví

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
seriály, americké seriály, televizní seriály, zombie, hororové seriály, žebříčky seriálů, hororové scény, Živí mrtví scény, Stranger Things seriál, úvodní scény seriálů, Perníkový táta scény, zombie scény, zombie seriály
TOPlist