5 nejšílenějších vynálezů MacGyvera

24.08.2019

Osmdesátá léta minulého století byla zlatým rájem pro nejrůznější seriály. Zatímco dnes se diváci těší z vysokorozpočtových pořadů jako je Hra o trůny nebo Černobyl, tehdy si diváci mohli užívat především akční a detektivní seriály s ryze osmdesátkovou atmosférou. Jedním z těchto seriálů je i americký MacGyver, který proslul svou schopností dostat se s pomocí minimálního vybavení z jakékoliv situace.

Existuje spousta vtipů o tom, že tento hrdina dokáže sestrojit atomovou bombu pomocí švýcarského nože a zavíracího špendlíku, ale fanoušci MacGyvera dobře vědí, že tyhle legrácky nejsou daleko od pravdy. Během svých sedmi sérií dokázal Richard Dean Anderson (69) v roli tajného agenta Anguse MacGyvera sestrojit téměř cokoliv. V dnešním článku se podíváme na jeho nejšílenější improvizované vynálezy.

5.  Automatická automatická puška

Jednoho z těch nejzvláštnějších vynálezů se diváci dočkali hned v pilotní epizodě seriálu z roku 1985. Hned v prvním díle se MacGyver předvedl jako prozíravý hrdina, který se z jakékoliv šlamastyky dokáže dostat skutečně neotřelými způsoby.

K sestrojení multifunkčního stojanu na automatickou pušku, který fungoval jako časový spínač, mu stačil provázek, krabička od sirek a kousek struny. Záporáci se pak dostali pod těžkou palbu, ze které zjevně nebylo úniku. V porovnání s ostatními jeho vynálezy šlo o velmi jednoduchou „hračku“, ale na dnešní seznam jsme jej zařadili, jelikož se jím pro poslední díl svého kultovního seriálu zřejmě inspirovali i tvůrci Perníkového táty.

4. Svářečka

Následující vynález budou znát všichni, kdo kdy viděli jediný díl tohoto úspěšného akčního seriálu. Ručně dělaná svářečka se totiž vždy objevila hned v úvodních titulcích každé epizody. Jejího skutečného využití jste se mohli dočkat už v šestém díle první série, a později se obdobný vynález objevil znovu i ve třetí řadě.

Svářečka je poměrně komplikovaný stroj, ale to hrdinovi seriálu samozřejmě nezabránilo v jeho sestrojení z několika základních předmětů. MacGyverovi totiž stačily startovací kabely, generátor a dva čtvrťáky. Ve třetí sérii vyměnil generátor za autobaterii a do svého vynálezu zapojil i anténu od auta. Původní svářečka je však stále jedním z jeho nejoriginálnějších vynálezů.

3. Bazuka

Jak už jsme zmínili v úvodu, MacGyver se při svých vynálezech neštítí ani rukodělných zbraní. Přestože sám zbraně nenosí a zabíjení považuje za zbytečné, když je potřeba, sestrojí si i smrtící stroje. V desáté epizodě druhé série dal například dohromady bazuku, kterou se zbavil svých pronásledovatelů.

Jak už je však u tohoto hrdiny zvykem, tuto zbraň samozřejmě neobrátil proti padouchům samotným, ale zneškodnil jim jejich automobil. Svou bazuku složil z výfuku, výplně autosedačky, řadící páky a zapalovače. Ač se může zdát, že by tyto neškodné předměty nemohli nikomu ublížit, projektil z této zbraně trefený přímo do chladiče pronásledovatelů, jejich auto naprosto vyřadil z provozu.

2. Defibrilátor

MacGyver však dokáže stvořit nejen vynálezy, které život berou, ale i ty, které život dávají. Pro důkaz se stačí podívat na patnáctou epizodu první série, kdy hrdina zachrání život svému příteli, kterého se vlastním speciálním vynálezem na zástavu srdce pokusili odstranit sovětští špioni.

MacGyver však samozřejmě ani na vteřinu nezaváhá a pomocí dvou svícnů, kabelu od mikrofonu a gumové podložky sestrojí funkční defibrilátor, který jeho příteli opět pomůže nastartovat jeho srdce. Jeho přístroj bezchybně zafunguje a oběť podlého útoku se tak ze zástavy srdce probere, jako by se nic nestalo.

1. Detektor lži

Obecně panuje přesvědčení, že detektory lži fungují spíše orientačně. Jejich výsledky nikdy nejsou stoprocentní a ani u soudu nejsou jejich data použitelná. Když však na scénu vstoupí MacGyver se svým domácím detektorem čiré pravdy, jdou všechny pochyby o funkčnosti tohoto přístroje stranou.

Detektory lži jsou většinou velmi komplikovanými zařízeními, které pracují s velkým množstvím podnětů a informací. MacGyver si však zřejmě řekl, že jsou tyto přístroje zbytečně složité a během cesty vlakem si sestrojil vlastní detektor z tlakoměru a budíku, který se rozzvonil, když respondent zalhal. Jen díky tomuto vynálezu se hrdinovi podařilo dopadnout padoucha, který jedné indické vesnici prodal jed namísto léků.

(tod)

Fandím
2 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Richard Dean Anderson

Filmy:
MacGyver

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
televizní seriály, kultovní seriály, McGyver, McGyver vynálezy, McGyver zajímavosti, McGyver seriál, McGyver představitel, McGyver herec, šílené vynálezy
TOPlist