5 nejšílenějších scén z bondovek

13.11.2021

Poslední bondovka s názvem Není čas zemřít je jedním z mnoha filmů, které se v současnosti snaží nalákat každého diváka. Všichni filmaři totiž tuší, že další lockdown mlsně vyhlíží tu nejmenší skulinku, aby zase mohl zavřít brány kin, divadel a koncertních hal. Premiéra v pořadí pětadvacáté bondovky byla několikrát odsunuta, ale dál už se nedalo čekat.

V dnešním článku se zaměříme na ty nejšílenější, nejpřekvapivější a nejlegendárnější scény z historie Jamese Bonda a zmíníme i Není čas zemřít. Pokud jste tento film ještě neviděli, raději to honem napravte, protože vám posledním bodem dnešního článku vyzradíme, jak kariéra Daniela Craiga (53) v roli nejslavnějšího tajného agenta končí.

5. Bond ve vesmíru – Moonraker

Prvním filmem se ale vrátíme do roku 1979, kdy se povolením zabíjet mohl chlubit jiný herec, konkrétně Roger Moore. Ve snímku Moonraker byl slavný Angličan v roli Jamese Bonda už poměrně kovaný, jelikož měl v té době za sebou už tři hotové bondovky. Ani to ho ale nemohlo připravit na některé scény, které si pro něj filmaři ve Moonrakerovi připravili.

Tou snad nejšílenější byl Bondův výlet do vesmíru. James měl k ruce vždy celou řadu technických udělátek a vychytávek, které ho dokázaly vytáhnout snad z každé šlamastiky, na vesmírnou loď si však „Q“ nikdy netroufl. Filmaři se ale zřejmě zhlédli v úspěchu Star Wars a rozhodli se, že se svým špionským příběhem také zamíří do vesmíru.

Proto se v Moonrakerovi dočkáme šílené béčkové vesmírné bitvy plné laserů a legračních skafandrů. Moonraker je tak dodnes jednou z nejzvláštnějších bondovek, které za ta léta vznikly.

4. Raketový batoh – Thunderball

V dalším bodě dnešního článnku se vrátíme ještě o čtrnáct let zpátky, kdy se jako „Bond, James Bond“ představoval ještě Sean Connery. Thunderball byla v pořadí teprve třetí bondovka, ale i tak se v ní filmaři utrhli ze řetězu. Zatímco předchozí Goldfinger představil řadu stálic série, Thunderball se vydal úplně jiným směrem, což lze poznat i z úvodní předtitulkové scény.

V té totiž bond pronásleduje jednoho z členů zločinecké organizace Spectre, ale rozhodně ne ledajakým způsobem. Nestopuje ho pěšky, autem, ani na lodi, jeho dopravní prostředek je mnohem bizarnější. Zvolil si totiž raketový batoh, kterým padoucha pronásleduje po obloze. Scéna měla takový úspěch, že se její obnovená verze objevila v bondovce o pětadvacet let později znovu, a to tentokrát ve filmu Dnes neumírej s Peircem Brosnanem (68).

3. Goldfingerův laser – Goldfinger

V pořadí teprve druhou bondovku s názvem Goldfinger jsme zmínili už v předchozím bodě, ale ještě jednou se k ní vrátíme. Obsahuje totiž jednoho z nejslavnějších záporáků, kterým se James kdy postavil. Tím byl zlotřilý pašerák zlata Aurice Goldfinger, který by nemohl působit víc jako padouch, ani kdyby se hodně snažil.

Právě k němu se váže i další scéna dnešního seznamu, která není ani tak šílená, jako je legendární. James se totiž překvapivě často stává zajatcem svých nepřátel a jinak tomu není ani v případě Goldfingera. Diváci už si zvykli, že záporáci svým zajatcům rádi vysvětlují své ďábelské plány, nebo se z nich snaží mučením vymámit nějaké informace. V případě Goldfingera tomu však bylo jinak.

Bond svázaný na stole s napůl znuděným výrazem ohlásí: „Očekáváte ode mě, že budu mluvit?“ načež mu Goldfinger suše odpovídá: „Ne, pane Bonde, očekávám od vás, že zemřete.“ V tu chvíli spustí na stůl paprsek obřího laseru, který má britského špiona přeříznout vejpůl. Bond se ze svého zajetí samozřejmě dostane, ale poprvé musí čelit skutečnému nebezpečí, a opravdovému strachu o jeho vlastní život.

2. Smrt paní Bondové – Ve službách Jejího Veličenstva

Ne každý příběh v bondovkách však končí spokojeným oddechnutím, že to všechno dobře dopadlo. Příkladem za všechny je snímek s názvem Ve službách Jejího Veličenstva, ve kterém se role 007 poprvé (a zároveň naposledy) ujal George Lazenby (82), pro kterého to zároveň byl vůbec první hollywoodský film.

Ten zároveň ukazoval kapitolu Bondova života, kterou se dodnes žádný z filmů nepokusil znovu otevřít. Bond se totiž stejně jako v poslední bondovce rozhodl z MI5 odejít a svůj život dožít v poklidu po boku své partnerky Teresy di Vincenzo, která uchvátila agentovo srdce. Nejen to, dokonce věčného svůdníka dostala do chomoutu a na několik chvil se stala paní Bondovou.

V tom ale spočívá ten hlavní problém. Bylo to opravdu jen na pár chvil, jelikož Teresa přišla o svůj život hned na svatební cestě. Když si totiž novomanželé užívají poklidnou jízdu, přepadnou je gangsteři, kteří jejich vůz rozstřílí na cucky. Bond z přestřelky vyvázne bez zranění, ale Teresa je na místě mrtvá.

1. Bondův konec – Není čas zemřít

Na konec dnešního článku jsme si nechali poslední snímek o nejslavnějším špionovi filmové historie, a proto vás raději ještě jednou varujeme před spoilery. Pokud jste Není čas zemřít zatím neviděli, raději přestaňte ihned číst, jelikož vám v dalším odstavci vyzradíme rozuzlení nejen posledního filmu, ale i celé éry bondovek s Danielem Craigem.

I v tomto filmu si Bond žije spokojeným životem špionského důchodce, než je navzdory vlastní nechuti opět povolán do služby. Musí totiž zastavit výrobu nebezpečné biologické zbraně, která snadno dokáže vyhladit nejen konkrétní cíle, ale i celé rasy a menšiny. Nanoboti, které látka obsahuje, totiž dokáží být naprogramováni na konkrétní DNA či jeho součásti.

I Bondovi v žilách před koncem filmu začnou tyto robůtci kolovat, ale pro něj nepředstavují žádné nebezpečí. Jakmile by se ale dostal do kontaktu se svou dcerou nebo její matkou (ano, Bond je otcem), okamžitě by připravili o život je. Na továrnu, ve které se nanoboti vyrábějí, míří desítky ničivých raket, a Bond musí zůstat na místě, aby veškeré střely zasáhly svůj cíl. Společně s koncem jeho nadějí na rodinný život tak Bond ani nehledá způsob, jak se před výbuchem zachránit a umírá v ničivé explozi.

(tod)

Fandím
1 fanoušek
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Daniel Craig, Sean Connery, Pierce Brosnan, Roger Moore

Filmy:
Goldfinger, Thunderball, Moonraker, V tajné službě Jejího veličenstva

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
agent 007, james bond, bondovky, špionské filmy, James Bond scény, špióni
TOPlist