5 nejpodivnějších slabin filmových monster

30.06.2020

Pokud před hrdiny svých filmů postavíte nějakou hrozivou příšeru, musíte jim dát alespoň nějakou šanci na to, aby ji porazili. Většina těchto monster si totiž dokáže poradit s obrovskou přesilou, je schopná chytře taktizovat a systematicky eliminuje své oběti. Hrdinové tak musí nepřítele přechytračit a objevit jeho slabé místo.

Někteří filmaři však při tvorbě svých monster hodně popustili uzdu své fantazie a nad jejich vymyšlenými slabinami tak často zůstává rozum stát. Vítejte na Showbiz.cz, kde vám dnes představíme pětici těch nejdivnějších slabin, které svým příšerám filmoví tvůrci přisoudili.

Pozitivita – Krotitelé duchů II

První bod dnešního seznamu pochází ze druhého dílu dobrodružné sci-fi komedie o newyorském týmu intelektuálů, kteří se živí řešením a potíráním paranormálních jevů v centru amerického velkoměsta. Krotitelé duchů II sice nedosáhli takové oblíbenosti jako první díl, ale stejně jde o mnohem kvalitnější film, než kterým je moderní reboot z roku 2016.

Ve druhém díle je sláva Krotitelů už dost omšelá, jelikož se většiny duchů zbavili už v prvním díle. Všem jsou však pro smích jen do té chvíle, než se v New Yorku objeví nová hrozba v podobě nechutného slizu, který se živí špatnou náladou a negativní energií. Jak takovou stvůru porazit? Postavit proti němu sliz nabitý pozitivní energií.

Ano, přesně tak se tvůrci filmu Krotitelé duchů II rozhodli vypořádat s hlavní příšerou svého filmu. Možná ale nakonec vůbec sliz nepotřebovali. Vzhledem k tomu, že byla hlavní slabinou děsivého Viga pozitivita, možná mu Bill Murray (69), Dan Aykroyd (67) a spol mohli jen vyseknout pár dobře míněných komplimentů.

Nemrznoucí směs – Jack Frost: Sněhový zabiják

Následující slabina titulního padoucha z filmu Jack Frost působí tak směšně jednoduše, že by ji z fleku mohlo vymyslet i dítě. Hlavním padouchem je masový vrah, který je při převozu do vězení rozleptán kyselinou. Následky této autonehody jej však neusmrtí, ale převtělí jej do podoby sněhuláka. Díky tomu se mu daří dostávat se blíž ke svým obětem a jeho vražedná mánie tak může pokračovat.

Jak se dá zneškodnit vraždící sněhulák? Fénem? Slunečním svitem? Oblevou? To všechno jsou validní úvahy, ale tvůrci hororu z roku 1997 se rozhodli jít jinou cestou. Jack se totiž ze sněhuláka dokáže proměnit v tekuté skupenství a vraždit tak i ve vířivce. Tání proto nepřipadá v úvahu. Existuje však přípravek, který s nadpřirozeným zabijákem zatočit dokáže.

Je jím nemrznoucí kapalina do ostřikovačů, do které je Jack vržen na samém konci filmu. Kapalina jej rozloží a vrahoun tak nemá šanci nabrat svou pevnou formu zpátky. Jen je důležité, aby byl do kapaliny ponořen celý. Jakmile nějakou část jeho těla v nemrznoucí směsi nevymácháte, riskujete, že se vražedný sněhulák vrátí.

Voda – Čaroděj ze země Oz

Další nepochopitelnou slabinou se přesuneme k nejstaršímu filmu dnešního seznamu, který se v kinech objevil už v roce 1939. Hlavní roli Dorotky v něm ztvárnila tehdy ještě velmi mladičká Judy Garland, která se tak nesmazatelně zapsala do dějin kinematografie. Snímek s názvem Čaroděj ze země Oz je totiž dodnes považován za jeden z nejrevolučnějších filmů, ze kterého si často berou příklad i moderní díla.

Důvodů k tak obrovské oblibě je celá řada – revoluční filmové triky, vynikající kostýmy a výprava a celá řada nezapomenutelných písní. Mezi tyto klady však skutečně nepatří způsob, kterým se hrdinové filmu vypořádají se Zlou čarodějnicí ze Západu. Ta jim totiž hází klacky pod nohy po celou dobu jejich výpravy po cestě dlážděné žlutými cihlami.

Nakonec se jí však stane osudným kbelík plný vody, který čarodějnici na místě rozpustí. Je až komické, jak může být někdo tak mocný, naprosto zničen sprškou kapek. Za zmínku stojí i natáčení této scény, při kterém utrpěla herečka ztvárňující onu zlou čarodějnici velmi silné popáleniny kvůli nepovedenému filmovému triku.

Kočky – Mumie

Když už jsme zmínili komičnost slabin některých děsivých monster, byl by hřích opomenout na Mumii z roku 1999, ve které se hlavních rolí chopili Brendan Fraser (51) a Rachel Weisz (50). Ti se jakožto dobrodruh a archeoložka vydávají do Egypta rozkrýt tajemství ztraceného města Hamunaptra, kterému se přezdívá Město mrtvých.

Název je to skutečně přiléhavý, jelikož se v jeho útrobách skrývá nejedno nebezpečí včetně děsivého Imhotepa, který zde střeží veškerá tajemství. Imhotep je nemrtvou mumií, kterou nezastaví střelné, tupé ani sečné zbraně, umí se převtělit do písečné bouře a dokáže i ovládat armády nezastavitelných skarabů.

Přesto má však jedno slabé místo, které sice vychází z egyptské mytologie, ale v hollywoodském trháku prostě působí naprosto směšně. Jediný tvor, který dokáže běsnící mumii zastavit, je obyčejná kočka. Egypťěné totiž kočky považovali za převtělená božstva, a tak má i Imhotep z roztomilých čičin přirozený respekt.

„Nový život“ – Nezvratný osud

Na konec dnešního článku jsme si nenechali jeden film, ale celou filmovou sérii, která svůj příběh započala v roce 2000. V centru prvního příběhu byli přeživší letecké katastrofy, ale později se děj točil okolo tragédie na horské dráze, obrovské dopravní nehody, katastrofy na závodním okruhu nebo kolem pádu mostu.

Z těchto indicií jste už možná vytušili, že onou sérií je hororový Nezvratný osud. Ve všech dílech dojde k nějaké katastrofě, které se hrstka hrdinů vyhne díky předtuše jednoho z nich. Smrt ale nemá ráda, když se jí někdo vzpouzí, a tak všechny přeživší jednoho po druhém likviduje skutečně vynalézavými způsoby.

Smrti se dá uniknout jen s velkými obtížemi, přesto však jeden způsob existuje. Pracovně jsme jej nazvali jako „nový život“. Smrt vám přestane šlapat na paty v případě, že prožijete klinickou smrt, ze které vás ostatní zachrání díky resuscitaci, nebo pokud na svět sami přivedete nový život v podobě vašeho dítěte. To je dost podivné, jelikož smrt vyžaduje, aby byl počet zabitých neustále v rovnováze. Zplozením potomka by proto měla smrt přeživší logicky pronásledovat ještě víc, ale filmaři zřejmě uvažovali jinak.

(tod)

Fandím
8 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Bill Murray, Brendan Fraser, Rachel Weisz, Judy Garland

Filmy:
Mumie, Jack Frost: Sněhový zabiják, Čaroděj ze země Oz, Krotitelé duchů II, Nezvratný osud

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
TOPlist