5 nejnenáviděnějších seriálových finále

17.09.2018

Úspěšné ukončit seriál posledním dílem může být pro leckterého scénáristu skutečně nelehký úkol. Jak se rozloučit s postavami, jejichž životy jste utvářeli po dobu několika dlouhých let? Jak uzavřít všechny velmi rozvinuté dějové linky tak, aby byli diváci spokojeni? Jak se dá důstojně říci sbohem vašemu dílu, se kterým jste se za tu dobu zkrátka sžili?

Tyto a mnoho dalších otázek si musí scénáristé končících seriálů klást před tím, než jejich počinu definitivně „odzvoní“. Existuje spousta posledních dílů, které svým seriálům dělají všechnu čest a jsou tak velmi důstojnými rozloučeními, ale existují i taková finále, na která fanoušci vzpomínají opravdu neradi a občas dokonce předstírají, že tyto díly neexistují.

My se v dnešním článku podíváme právě na ty nejprohnilejší a nejnenáviděnější seriálová finále, která by podle mnohých vůbec neměla existovat. Před tím, než se však pustíte do čtení, musíme vás varovat, že je dnešní článek až po okraj plný spoilerů. Pokud jste některý z uvedených pořadů ještě neviděli do konce, raději to honem napravte.

5. Rodina Sopránů

Seriál Rodina Sopránů z dílny HBO byl jedním z vůbec prvních vysokorozpočtových pořadů, na jehož slávu dnes navazují divácké hity jako Hra o trůny, Sherlock nebo American Horror Story. Právě tento seriál zpopularizoval nečekané zvraty, velmi dobře propracovanou akci či charakteristický černý humor.

Rodina Sopránů vypráví příběh mafiánského bosse současného New Yersey Tonyho Soprana, který se musí vypořádávat s různými strastmi, způsobenými jeho mafiánskou „rodinou“, ale i těmi, které mu přináší jeho skutečná rodina. Kvůli ztrátě vědomí a svým záchvatům zuřivosti navíc Tony navštěvuje psychiatra, kterému se svěřuje s různými detaily ze svého nezákonného života.

Seriál je plný napětí a přesně tak začíná i poslední scéna posledního dílů s názvem Made in America. Tony přijde do restaurace, a jakmile usedne, začne si všímat různých podezřelých lidí. Není totiž žádným tajemstvím, že tomuto mafiánskému bossovi jde po krku hned několik rozzuřených nepřátel. Postupně k jeho stolu začne usedat i jeho rodina, a když se zdá, že propukne krveprolití… Seriál skončí.

Žádného rozřešení osudu sympatického mafiána se proto nedočkáte a finále ve vás tak zanechá jen více otázek a velmi nepříjemný pocit nejistoty. Takovéto ukončení milovaného seriálu bylo rozhodně odvážným počinem, je však otázkou, jestli to nakonec více lidí nerozhněvalo, než oslnilo.

4. True Blood: Pravá krev

Od krveprolití se přesuneme ke krvežíznivosti. True Blood: Pravá krev je jedním z těch seriálů, které se úspěšně chytily upíří vlny, jež připravila série Twilight. True Blood se zakládá na předpokladu, že v našem světě s námi žijí i nadpřirozené bytosti, jako jsou právě upíři či vlkodlaci. Ti však žiji v malých uzavřených skupinkách, které připomínají různé menšiny, náboženské sekty či národnostní minority.

Hlavní hrdinkou je mladičká Sookie, která je obdařená speciální schopností. Dokáže slyšet myšlenky ostatních. Tato schopnost však její život spíše komplikuje, než že by jí ho usnadňovala. True Blood nabízí spoustu komplexních témat k zamyšlení, ale hlavním motivem je přesto milostný život mladé hrdinky. Ta je totiž neustále rozpolcená mezi několika nápadníky a všichni diváci s napětím očekávají, koho si v poslední epizodě zvolí.

No. Odpověď na tuto otázku pravděpodobně nepotěšila žádného z fanoušků seriálu. Dva z potenciálních milostných kandidátů jsou v průběhu finále už mrtví, zatímco její třetí volba o ni ztratila zájem. Sookie proto nakonec skončí s nezajímavým smrtelníkem, což diváky opravdu nepotěšilo.

3. Show Jerryho Seinfelda

Přestože u nás se Show Jerryho Seinfelda velké úspěšnosti úplně nedočkala, ve Spojených státech jde o jeden z nejúspěšnějších sitcomů historie. Seriál se věnuje životu úspěšného komika Jerryho Seinfelda (64) a jeho přátel, rodiny a potrhlého souseda Kramera.

Seriál je navíc inspirován osobními zážitky jeho tvůrců, a přestože jsou tyto situace velmi přikrášlené a znatelně upravené, stejně působí jakžtakž uvěřitelně. Jednotlivé díly jsou navíc prokládány Jerryho komickými stand-up výstupy a finále seriálu bylo jednou z nejsledovanějších událostí historie americké televize.

Bohužel byl poslední díl Show Jerryho Seinfelda i jedním z nejrozporuplnějších televizních událostí. Premisa celého seriálu totiž stála na tom, že celá skupinka okolo Jerryho byla plná ne-úplně-dobrých lidí, kteří postrádali jakoukoliv morální integritu. Ve finále všichni stanuli před soudem, jelikož se posmívali muži, který se stal obětí ozbrojeného přepadení, a svědčit proti nim přišli všichni, kterým v průběhu šesti let trvání seriálu tak, či onak ublížili.

Seriál tak končí tím, že je celá skupinka odsouzena k vězení, což divákům úplně nesedlo. Poslední epizoda totiž určitým způsobem hnala k zodpovědnosti všechny, kteří se smáli spolu s protagonisty seriálu. A to není úplně příjemný pocit.

2. Dexter

Na rozdíl od Seinfelda se Dexter těší poměrně velké oblibě i v České republice. Seriál, jehož hlavní hrdina je sociopatický masový vrah, byl totiž v roce 2006, kdy vzniknul, velmi neotřelým počinem. Dexter Morgan je inteligentní forenzní expert u miamské policie, ale ke smrti má mnohem blíž, než jeho kolegové.

Přes den totiž vraždy řeší, ale v noci je páchá. Přestože se řídí přísným etickým kodexem a nikdy by neublížil někomu, kdo si to nezaslouží, jediné, co Dexterovi přináší štěstí a úlevu, je právě zabíjení. Své impulzy proto ventiluje na odporných zločincích, kteří nějakým způsobem unikají spravedlnosti.

Postupem času však kvalita seriálu začala poměrně rapidně upadat a jeho děj se stočil do skutečně bizarních příběhů, čímž začala trpět i sledovanost. Svou poslední silnou kartu – Dexterovo děsivé tajemství – nakonec tvůrci seriálu naprosto zahodili tím, že ho zkrátka prozradili a „hrdina“ se tak musel začít ukrývat před zákonem. Přestěhuje se proto do Oregonu, kde začne pracovat jako dřevorubec.

Jen těžko se dá uvěřit tomu, že by mohlo jeho touhu po vraždění uchlácholit štípání dříví a řízení náklaďáku v jednom z nejnudnějších amerických států. Přesně tak ale Dexter skončil.

1. Jak jsem poznal vaši matku

Seriál z pera tvůrců Cartera Bayse (43) a Craiga Thomase (47) si dal za cíl vyplnit prázdné místo, které po sobě zanechali legendární Přátelé. Po dobu několika sérií se jim to navíc dost dobře dařilo. Všechny epizody byly zábavné a dojemné zároveň, postavy byly sympatické a celkový formát vyprávění byl také velmi zajímavě podáván.

Jak jsem poznal vaši matku sleduje osudy Teda, Barneyho, Marshalla, Lilly a Robin, pěti newyorských přátel, kteří se prokousávají dospělostí a hledají své místo v životě. Ted je beznadějný romantik, který se snaží najít „tu pravou“, ale dlouhou (přesněji řečeno devět sérií trvající) dobu se mu to zkrátka nedaří. Seriál se sice jmenuje Jak jsem poznal vaši matku, ale na druhou stranu je zanechání onoho osudového setkání skutečně až na poslední epizodu poměrně kontroverzní. Ani zdaleka však není tak kontroverzní jako zbytek tohoto finále.

Po dobu devíti sérií sledujeme Teda, jak střídá jednu přítelkyni za druhou a představu své ideální ženy neustále vybrušuje k dokonalosti. Je proto až trestuhodné, že ji diváci vidí jen na několik málo okamžiků, než se ji scénáristé rozhodnou zabít. Ted proto svým dětem nevypráví příběh o jeho setkání s jejich matkou, ale snaží se je přesvědčit, aby mu dovolili dát se zpátky dohromady s Robin. S tou totiž během devíti let jejich vztahu několikrát chodil, a proto usoudil, že právě ona je jeho skutečnou láskou.

Není asi potřeba nijak zdůrazňovat, jak moc tyto seriály „zradily“ své fanoušky. Jak to máte ale vy? Existuje nějaký seriál, jehož poslední epizoda nedostála vašim standardům? Podělte se s námi v komentářích!

(tod)

Fandím
0 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Jerry Seinfeld, Carter Bays, Craig Thomas

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
americké herečky, americké seriály, dexter seriál, televizní seriály, seriály HBO, Jak jsem poznal Vaši matku seriál, hororové seriály, žebříčky seriálů, seriálové žebříčky, seriálové hity, Rodina Sopránů seriál, mafiánské seriály, Dexter finále, Dexter postavy
TOPlist