5 nejmocnějších postav z Pána prstenů

22.03.2019

Jestli existuje nějaká filmová série, která je zlatým standardem pro filmové fantasy, pak je to nepochybně trilogie Pána prstenů. Na úspěchy těchto filmů se jejich režisér Peter Jackson (57) pokusil se smíšeným úspěchem navázat ještě skrze Hobita, ale můžeme bezpečně říct, že je původní Pán Prstenů nesrovnatelně lepší sérií.

Velkou část „viny“ na tom nese i fakt, že se se diváci díky sérii odstartované Společenstvem prstenu v roce 2001, poprvé konečně dočkali plnohodnotného zpracování příběhů ze Středozemě. Ta oplývá spoustou zajímavých postav se spoustou nadpřirozených schopností. My vám dnes proto představíme pětici těch nejsilnějších bytostí, které ve filmech podle Tolkienovy předlohy existují.

Budeme se striktně držet filmového Pána prstenů, takže pokud zde nenajdete nějakou mocnou postavu, která se však objevila pouze v knihách, nyní víte proč.

5. Galadriel

Vzezření královny lesa na první pohled vůbec nevypadá nebezpečně. Pokud však v její společnosti strávíte delší dobu, začnou se kolem vás dít podivné věci. Začnete mít pocit, že na vás Galadriel mluví, aniž by otevírala ústa, začnete mít různá vidění, a pokud se jí zprotivíte, ukáže se vám ve své děsivé podobě.

Pokud by chtěla, mohla s prstenem moci dosáhnout opravdu velkých věcí, ale prsten jak známo nahlodává myšlení každého, kdo je v jeho přítomnosti. Galadriel měla však naštěstí během událostí filmů tolik zdravého rozumu, že se mocí prstenu nenechala zlákat a Společenstvu navíc pomohla v jejich strastiplné cestě k Hoře osudu.

Kromě telepatického promlouvání k ostatním a léčitelských schopností ovládá Galadriel i různá komplikovaná kouzla, na která si leckterý čaroděj ani netroufne. Měla tak obrovský potenciál stát se nejnebezpečnější osobou Středozemě, ale naštěstí se nenechala zlákat na stranu zla.

4. Balrog

Další stvoření dnešního seznamu je natolik mocné, že po dobu trvání téměř jednoho celého dílu zdánlivě připravilo o život samotného Gandalfa. Ve druhém díle s názvem Dvě věže se však Gandalf znovu objevil a svým hobitím přátelům vysvětlil, jak vlastně dokázal Balroga v dolech Morie porazit.

Boj to byl skutečné lítý, jelikož toto ohnivé monstrum z podzemí jedním z nejnebezpečnějších soků, který proti vám kdy může stát. Nejenže jeho obrovské tělo pokrývají neuhasitelné plameny, ale navíc je vyzbrojen hořícím bičem a nebezpečně vypadajícím mečem, který by s kýmkoliv ze Společenstva prstenu udělal krátký proces. S kýmkoliv kromě Gandalfa.

3. Gandalf

Když už je řeč o tomto kouzelníkovi, který se v období mezi prvním a druhým dílem převlékl do čistších šatů, musíme na dnešní seznam zařadit i jeho. Gandalf je skutečně mocným čarodějem, jehož věk sahá až hluboko do dějin Středozemě. Ještě před svým „znovuzrozením“ byl Gandalf schopen ovládat různá kouzla, ale po svém vyhraném souboji s Balrogem získal schopnosti, které dříve patřily jen těm nejmocnějším bytostem Tolkienova světa.

Pomocí své kouzelné hole dokázal rozhánět obrovské skřetí hordy, vykouzleným světlem se mu podařilo zahnat Nazgûly a jeho pouhá přítomnost v bitvě o Minas Tirith pomohla jeho spojencům odrazit nepřátelské armády. Když se tedy Gandalf Šedý proměnil v Gandalfa Bílého, stal se třetí nejsilnější bytostí Pána prstenů.

2. Pán Nazgûlů

Na druhém místě nejmocnějších postav filmového světa Pána prstenů skončil vůdce „černé devítky“, muž, kterému se přezdívá Pán Nazgûlů, Úlairë nebo Lord Morgul. Pán Nazgûlů byl kdysi králem ztracené říše Angmar a později se stal kapitánem vojsk Mordoru. Lord Morgul svých osm společníků převyšoval nejen svou výškou, ale i zdatností v boji.

Byl totiž téměř nezničitelným a velmi obávaným bojovníkem, kterého žádný živý muž nedokázal porazit. Právě v této větě se však skrývá jeho největší slabina. Přestože ho nedokáže porazit žádný muž, o ženách se v tomto proroctví nikde nemluví. Této „právní skulinky“ nakonec využila Éowyn, která vládce Nazgûlů kvůli jeho pýše dokázala zabít.

Kromě relativní nesmrtelnosti byl vůdce černé devítky ovládat černou magii a létat na okřídlených bestiích, které nahánějí hrůzu už samy o sobě.

1. Sauron

Poslední bytost na dnešním seznamu je hlavním nepřítelem Společenstva prstenu, který jim komplikuje život i dlouhou dobu po své smrti. Sauron totiž nikdy nezemřel úplně a jeho duše se jen přesunula do Mordoru, odkud z nejvyšší věže skrze své ohnivé oko dohlíží na události, odehrávající se v celé Středozemi.

Během událostí všech tří filmů se Sauronovi nepodařilo získat zpátky svou obrovskou moc, kterou díky prstenu dříve měl. Přesto je tou nejnebezpečnější a nejmocnější postavou, kterou filmové zpracování příběhů J.R.R. Tolkiena nabízí. Sauron totiž dokázal na dálku řídit obrovské armády svých skřetů, bez toho aby opustil svou věž, dokázal vycítit přítomnost prstenu a za svého života byl tím nejobávanějším válečníkem, který dokázal vlastnoručně porazit obrovská vojska.

(tod)

Fandím
3 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Viggo Mortensen, Ian McKellen, Cate Blanchett, Elijah Wood

Filmy:
Pán prstenů: Společenstvo Prstenu, Pán prstenů: Návrat krále, Pán prstenů: Dvě věže, Hobit: Neočekávaná cesta

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Fantasy, fantasy série, fantasy filmy, Gandalf, Viggo Mortensen filmy, Pán prstenů série, Pán prstenů postavy, Galadriel, Galadriel Pán prstenů, Balrog
TOPlist