5 nejlepších znělek k bondovkám

19.02.2020

Filmy o Jamesi Bondovi jsou skutečným fenoménem, který v současnosti čítá už 24 filmů a 25. je na cestě. Ten nejnovější ponese název Není čas zemřít a do kin půjde už 31. března 2020. Role agenta 007 se už po páté ujme Daniel Craig (51) a Není čas zemřít se tak stane jeho poslední bondovkou.

Každý z filmů o agentovi s povolením zabíjet je vždy doplněn originální skladbou, která běží především při úvodních stylizovaných titulcích filmu. Za 58 let od natočení prvního filmu se Seanem Connerym (89) v roli nejslavnějšího tajného agenta vznikla celá řada legendárních písní, které jsou s těmito filmy neodmyslitelně spojeny.

Přesně na tyhle písně se v dnešním článku zaměříme.

5. Není čas zemřít – Billie Eilish

První píseň dnešního seznamu měla svou premiéru teprve před několika dny. Mladá americká zpěvačka Billie Eilish (18) se totiž stal hudební tváří nově připravovaného snímku a svou novou skladbu mohla zveřejnit více než měsíc před premiérou samotného filmu. Její nová píseň se na Youtube objevila 14. února a už den po premiéře má 15 milionů zhlédnutí a milion „lajků“.

Píseň k filmu Není čas zemřít v sobě skvěle mísí zpěvaččin unikátní hlas, ambientní zvuky elektrické kytary, smyčcová sóla, a dokonce se jí daří do nové skladby zakomponovat i typickou bondovskou znělku. Eilish byla pro tvůrce poměrně jasnou volbou, protože jde o jednu z nejúspěšnějších zpěvaček současnosti. Na posledním udílení cen Grammy například posbírala skoro všechny získatelné ceny a domů si odnesla 5 zlatých gramofonků.

4. Žít a nechat zemřít – Wings

Za další písní k bondovce Žít a nechat zemřít stojí rocková „superskupina“ (kapela složená ze slavných z hudebníků jiných kapel, pozn. red.). Přestože vám její název možná nemusí nic říkat, jejího nejslavnějšího člena budete znát určitě, a možná budete mít i za to, že je jediným autorem písně Live and Let Die.

Tímto hudebníkem je jeden ze zakládajících „Brouků“ Paul McCatney (77). Ten společně s kapelou Wings složil píseň v roce 1973 pro první film, ve kterém se role agenta ve službách Jejího veličenstva ujal Roger Moore. Píseň kapely Wings je multižánrovou skladbou, která v sobě mísí složky z všemožných hudebních stylů od rocku, přes pop až po klasickou orchestrální hudbu.

3. Skyfall – Adele

Následující rocková balada je kromě té z teprve připravovaného Není čas zemřít tou nejnovější písní, kterou jsme si pro vás v rámci dnešního článku připravili. Pochází totiž ze snímku Skyfall, který šel do kin v roce 2012. Od té doby vznikla jen jedna další bondovka s názvem Spectre, jejíž píseň Writing’s On The Wall od Sama Smithe (27) jsme do dnešního článku nezařadili.

Píseň s názvem Skyfall od talentované Adele (31) je nejen vynikajícím podkresem pro filmy o Bondovi, ale funguje i jako typická balada britské zpěvačky. Skyfall začíná ohlušujícím žesťovým tónem, který střídají velmi nenápadné klavírní tóny a celá paráda se pak postupně vrací zpátky do původních rovin nezaměnitelným refrénem.

2. Zlaté oko – Tina Turner

Následující píseň má na svědomí černošská zpěvačka, kterou proslavil především její devadesátkový hit s názvem Simply the Best. Touto zpěvačkou samozřejmě není nikdo jiný než slavná Tina Turner (80), která v roce 1995 složila titulní píseň k první bondovce s Piercem Brosnanem (66) v hlavní roli.

Píseň Golden Eye ke stejnojmennému filmu do jisté míry symbolizuje proměnu filmů o nejslavnějším britském špionovi v sexsymbol moderní doby. Jen s velkými obtížemi byste mezi všemi pětadvaceti snímky hledali znělku, která by byla alespoň z poloviny tak sexy jako právě ta, která zazněla na začátku Zlatého oka.

1. Goldfinger – Shirley Bassey

Výběr poslední písně dnešního seznamu byl opravdu náročný, jelikož se v zápase o tu vůbec nejlepší znělku k filmům o agentovi 007 setkaly tři skladby od jedné velmi talentované zpěvačky. Touto zpěvačkou je úžasná Shirley Bassey (83), která svými písněmi uvedla filmy Moonraker, Diamanty jsou věčné a Goldfinger. Výběr mezi těmito třemi filmy byl opravdu obtížný, ale nakonec jsme se museli rozhodnout pro Goldfingera.

Píseň k jedné z nejlepších bondovek začíná silnými žesti, které střídá ohromující hlas černošské zpěvačky a mohutné tahy smyčcových nástrojů. Skladba Goldfinger skvěle naznačuje hrozivý vliv ústředního padoucha, který je téměř pořád o krok před Bondem. Hlavní zásluhu na tom nese právě Shirley Bassey, která září ve všech písních, které pro bondovky během své bohaté kariéry vytvořila.

(tod)

Fandím
6 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Tina Turner, Paul McCartney, Daniel Craig, Adele

Filmy:
Zlaté oko, Goldfinger, Žít a nechat zemřít, Skyfall

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Daniel Craig james bond, bondovky, James Bond zajímavosti, Bondovky soundtracky, Goldfinger Shirley Bassey, Není čas zemřít Billie Eilish, Žít a nechat zemřít Wings
TOPlist