5 nejlepších životopisných filmů o hudebních legendách

12.03.2019

Výchozí pozice tvůrců životopisných filmů není vůbec jednoduchá. Když totiž natáčíte film podle skutečných událostí a osob, jsou vaše kreativní sklony do velké míry omezovány. Sice se nemusíte tolik zabývat příběhem, jelikož ten napsal sám život, ale vaše vize pro připravovaný snímek se kvůli tomu nemůže ubírat libovolným směrem. Někteří tvůrci si ale přesto reálné příběhy trochu přetváří a události překrucují podle svých představ.

Ať je přístup autorů k původním příběhům jakýkoliv, ze životopisných filmů často vznikají opravdu nezapomenutelná díla plná emocí a neuvěřitelného děje a v případě snímků o hudebnících i skvělé muziky. My vám proto dnes přinášíme pětici těch nejlepších filmů o hudebních legendách, které můžete zhlédnout.

5. Get On Up – Příběh Jamese Browna

 

Ve středu příběhu prvního filmu je zpěvák, jemuž se často přezdívá „Kmotr Soulu“. Snímek s názvem Get On Up – Příběh Jamese Browna vypráví životní příběh tohoto skvělého černošského hudebníka, jehož muzika dodnes rozhýbává tanečníky po celém světě. V roce 2014 (osm let po zpěvákově smrti) se do něj převtělil Chadwick Boseman (42), kterého dnes můžete znát především jako Black Panthera z komiksových filmů od Marvelu.

Jeho výkon v roli je tak přesvědčivý, že vám bude často připadat, že sledujete skutečného Jamese Browna a ne herce, který se jej jen snaží napodobovat. Snímek se přitom nebojí ukazovat nejen Brownovy úspěchy, ale také nejhorší momenty jeho života a kariéry. Vedle vyprodaných koncertů je totiž těžká drogová závislost, vedle platinových desek domácí násilí a vedle nezapomenutelných písní naleznete krušné dětství.

4. Ray

 

I další snímek se točí okolo černošského hudebníka. Tentokrát jím však není „Kmotr Soulu“ ale R&B a jazzový klavírista a zpěvák, kterému se často přezdívalo jednoduše „Génius“. Pokud stále nevíte, o kom snímek Ray je, možná vám napoví, že ve svých pěti letech oslepl a že jeho největším hitem, který mu v roce 2008 vysloužil druhou příčku v žebříčku nejlepších zpěváku všech dob časopisu Rolling Stone, byla píseň s názvem Hit the Road Jack.

Jamie Foxx (51) se v tomto snímku naprosto převtělil do Raye Charlese a pokud jsme u Get On Up tvrdili, že se Boseman od Browna nedal rozlišit, u Raye to platí dvojnásob. Dokonce to občas vypadalo tak, že se Foxx pro tuto roli narodil. Charles navíc filmařům u natáčení asistoval, ale bohužel se nedožil premiéry. Zemřel totiž téměř přesně dva měsíce před tím, než šel film do kin.

3. Walk the Line

Walk the Line vypráví o dalším hudebníkovi s přiléhavou přezdívkou. Johnnymu Cashovi se totiž díky jeho oblečení často říkalo „Muž v černém“. Cash byl vynikajícím zpěvákem s nezapomenutelným hlasem, který je i dnes neodmyslitelně spojený s country, blues a rock’n’rollem. Jeho nezapomenutelné hity jako Ring of Fire nebo Folsom Prison Blues jsou navždy součástí hudební historie, ale jeho životopisnému filmu dala název jiná píseň.

Ve snímku Walk the Line se role Johnnyho Cashe ujal skvělý Joaquin Phoenix (44), který je slavnému hudebníkovi i poměrně dost podobný. Role jeho manželky se zhostila Reese Witherspoon (42), která byla v roce 2005, kdy šel film do kin, známá téměř výhradně pro role v různých romantických komediích nevalné kvality. Až díky Walk the Line se jí podařilo prokázat, že je ve skutečnosti opravdu schopnou herečkou, která má talent i na komplexnější role.

2. Straight Outta Compton

 

Následující snímek se od ostatních filmů na dnešním seznamu poměrně zásadně odlišuje. Nejenže ukazuje příběhy celé hudební skupiny, ale zaobírá se hudbou naprosto odlišného žánru a centrem příběhu jsou hudebníci, kteří jsou (z velké většiny) stále na živu. Straight Outta Comtpon totiž vypráví příběh hip-hopové skupiny N.W.A., která byla aktivní mezi lety 1986 a 1991, a která stála u zrodu žánru, kterému se dnes říká gangsta-rap.

Arabian Prince, Dr. Dre, Eazy-E, DJ Yella, MC Ren a Ice Cube byli členové tohoto uskupení, které se dalo dohromady z frustrace z prostředí, ve kterém vyrůstali. Compton v Kalifornii byl totiž rájem drogových gangů, rasově podnícených policejních zásahů, prostituce a mnoha dalších nelegálních aktivit. Na první pohled je z filmu cítit ona autenticita, se kterou byl snímek natáčen a pro fanoušky tohoto žánru je Straght Outta Compton naprostým klenotem.

1. Bohemian Rhapsody

 

Poslední snímek, který vám dnes chceme připomenout, jste v dnešním článku pravděpodobně očekávali. V loňském roce se mu totiž podařilo získat nespočet ocenění včetně Zlatého glóbu za nejlepší drama a navíc je ověnčen hned čtyřmi Oscary včetně zlaté sošky za nejlepší herecký výkon v hlavní roli pro Ramiho Maleka (37).

Většina z vás už asi pravděpodobně pochopila, že máme na mysli snímek Bohemian Rhapsody, který vypráví příběh Freddieho Mercuryho a jeho inovátorské kapely zvané Queen. Nejenže jsou si všichni představitelé členů kapely se skutečnými Queeny velmi podobní, ale i nově nahrané písně znějí skvěle. Filmaři se sice striktně nedrželi všech faktů, ale výsledný film za drobné tvůrčí změny opravdu stojí. Pokud by vás zajímalo, co se filmaři oproti skutečnosti rozhodli pozměnit, stačí kliknout sem.

(tod)

Fandím
1 fanoušek
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Rami Malek, Joaquin Phoenix, Jamie Foxx, Chadwick Boseman

Filmy:
Walk the Line, Bohemian Rapsody

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
britské kapely, hudebníci, hudební hvězdy, Jamie Foxx filmy, slavní hudebníci, hvězdy pop music, životopisné filmy, kapela Queen, film o skupině Queen, Rami Malek filmy, Chadwick Boseman flmy, Freddie Mercury filmy, Freddie Mercury životopis, James Brown film, životopisné snímky, Straight Outta Compton, Straight Outta Compton film, Walk the Line film, Walk the Line obsazení, Walk the Line o filmu, Jamie Foxx tvorba
TOPlist