5 nejlepších sniperských momentů z filmů

21.06.2019

Profesionální odstřelovači jsou hodně zvláštní sortou lidí. Musejí si i v těch nejvypjatějších situacích zachovávat ledový klid a nenechat se absolutně ničím rozhodit. Na provedení svého úkolu mají často pouze jediný pokus, a pokud minou, je celá operace v trapu. Řídí se proto pravidlem „1 výstřel = 1 zabití.“

I ve filmech se dočkáte několika zajímavých sniperů, kteří dělají své profesi čest. Někdy jsou však tito odstřelovači vyšinutými maniaky, kteří se jen snaží rozpoutat co největší šílenství. My jsme se pro dnešní článek rozhodli zabrousit do obou těchto sfér, a přinést vám tak pětici těch nejlepších sniperských scén z filmů. Tyto momenty jsou neskutečně napínavé, jelikož cíle odstřelovačů dělí od smrti jediná chyba.

5. Dvoukilometrová střela – Americký sniper

Dnešní článek začneme pěkně zostra filmem, který nese slovo sniper i ve svém jméně. Jde totiž o oscarový snímek režiséra Clinta Eastwooda (89) s názvem Americký sniper. Bradley Cooper se v něm zhostil role Chrise Kylea, odstřelovače jednotek SEAL námořnictva Spojených států.

Scéna, která Amerického snipera dostala na dnešní žebříček je pomyslným vyvrcholením celého snímku, jelikož ukazuje obrovskou koncentraci a dovednost tohoto odstřelovače. Kyle totiž zasáhne svůj cíl na vzdálenost téměř dvou kilometrů, což je velmi nevídaný výkon. Každý sniper totiž při svých střelách musí brát v potaz nejen vzdálenost, ale i balistickou křivku, povětrnostní podmínky, a při takovýchto extrémních vzdálenostech dokonce i otáčení Země!

Celá scéna je navíc ještě zázračnější, než by se mohlo na první pohled zdát, jelikož se příběh amerického snipera zakládá na skutečných událostech Chrise Kylea, který o nich napsal knihu. Ta se stala předlohou pro Eastwoodův film a i k této zázračné střele tak skutečně došlo.

4. Pasákova chyba – Telefonní budka

V úvodu jsme vám slíbili i nebezpečné psychopaty s odstřelovací puškou v ruce a my své sliby plníme. Na čtvrté místo dnešního článku jsme obsadili maniaka, který komplikuje život Colinu Farrelovi (43) ve filmu Telefonní budka. Farrel hraje ve filmu arogantního manažera Stuarta Sheparda, který v telefonní budce přijme hovor, který rozhodně brát neměl.

Na druhém konci spojení totiž stojí šílenec, který mu oznámí, že pokud se z budky pokusí odejít, bude okamžitě zastřelen. Čas plyne a Stuarta si začnou všímat i kolemjdoucí. Když od budky odežene prostitutku, která si chce také zavolat, tak se lehká žena za okamžik vrátí a na Stuarta svého pasáka, který se jej z budky pokusí dostat násilím.

Stuart se mu pokusí zaplatit, ale to agresivního muže ještě víc popudí. Začne panikařícího muže vytahovat ven, ale tomu do ucha neustále mluví muž, který jej má na mušce. Ze sluchátka se proto ozve nabídka, že pasáka zastřelí. Stuart se dlouho této nabídce snaží bránit, ale když už mu jde skutečně o život, a to jak ze strany pasáka, tak ze strany střelce, který v momentě opuštění budky slíbil rychlou smrt, Stuart se vzdá a odstřelovači dá pokyn, aby agresivního muže zastřelil.

3. Trénink kamufláže – Jasné nebezpečí

Následující scéna pochází ze snímku Jasné nebezpečí, který je jedním z mnoha filmů založených na postavě Jacka Ryana z románů Toma Clancyho. Tentokrát se role zvláštního agenta CIA ujal Harrison Ford (76). Ten však ve scéně, kterou vám v rámci dnešního žebříčku chceme představit, vůbec nefiguruje.

Objevuje se v ní Willem Dafoe (63), který v přípravě na svou utajenou vojenskou operaci shání zkušeného odstřelovače. Zajede se proto podívat na trénink jednoho ze speciálně vycvičených odstřelovačů, který spočívá v tom, že střelec musí zasáhnout své cíle, aniž by byl objeven.

Vysoká tráva hraje odstřelovači do karet a ani přes aktivní hledání střelce jeho kolegy se jim jej nedaří nalézt. Scéna je navíc prezentována jak z pohledu zkoušejících, tak z vlastního pohledu snipera, a divák stejně nemá tušení, kde přesně se skrytý střelec nachází. Poté, co svůj úkol splní a dostane rozkaz, aby se přezkušujícím ukázal, čeká všechny poměrně velký šok, jelikož se odstřelovač celou dobu nacházel jen několik kroků od pozorovatelů.

2. Sniper ve věži! – Zachraňte vojína Ryana

Spielbergův (72) válečný snímek Zachraňte vojína Ryana je oprávněným držitelem pěti Oscarů včetně sošky za režii, kameru, střih a mix a střih zvuku. Celkově jde o jeden z nejoblíbenějších filmů svého žánru, jelikož obsahuje silný příběh, emocionální scény uvěřitelné momenty z druhé světové války.

K jednomu z takových momentů dojde, když se jednotka kapitána Millera dostane ve francouzském Neuville pod palbu odstřelovače skrytého ve zvonici místního kostela. Jeho prvním cílem je vojín Caparzo, kterého si ve filmu zahrál tehdy ještě poměrně neznámý Vin Diesel (51). Caparzo se totiž navzdory rozkazům svého velícího důstojníka rozhodne zachránit mladou dívku z polorozbořeného domu, což jej však stojí zásah přímo do hrudníku.

Následuje souboj mezi německým odstřelovačem a vojínem Jacksonem, který je však přerušován prosbami umírajícího spolubojovníka, který leží na zemi a krvácí. Přestože protivníky dělí poměrně dlouhá vzdálenost, je tento souboj dvou odstřelovačů velmi osobní. Pocit beznaděje vojáků pod palbou, kteří nijak nemohou pomoci svému kamarádovi je téměř hmatatelný.

1. Zvukové krytí – Nepřítel před branami

První místo dnešního žebříčku poměrně nepřekvapivě získal snímek Nepřítel před branami. Ten vypráví příběh ruského odstřelovače Vasilije Zajceva, který se nalézá hluboko za nepřátelskou linií v okupovaném Stalingradu a musí tak bojovat o holý život.

Ve filmové adaptaci úspěšného románu se hlavní role ujal Jude Law (46), který roli proslulého odstřelovače zvládá skutečně bravurně. Snímek je plný dech beroucích sniperských momentů, ale žádný z nich nemá takové „grády“ jako ten, ve kterém musí Zajcev využívat zvuků dopadajících bomb, aby skryl své výstřely.

V této chvíli se Vasilij spolu s politrukem Danilovem nachází v totálním obklíčení nic netušících nacistických vojáků a každou chvílí mu hrozí odhalení. Rozhodne se proto jednat a pečlivě si vybírá oběti, kterým jedné po druhé prohání hlavou kulky. Musí si vybírat osamocené cíle, jejichž smrti si nikdo nebude mít čas všimnout, a do toho ještě čekat na ohromující zvuky dopadajících bomb. V momentě, kdy nacisté zjistí, že je někdo jednoho po druhém likviduje, je už pro ně příliš pozdě.

(tod)

Fandím
4 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Willem Dafoe, Jude Law, Colin Farrell, Bradley Cooper

Filmy:
Nepřítel před branami, Telefonní budka, Zachraňte vojína Ryana, Jasné nebezpečí

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
TOPlist