5 nejlepších snímků Davida Finchera

27.04.2020

Přestože režisér David Fincher (57) svůj prozatím poslední snímek natočil už v roce 2014, jeho tvorba rozhodně neskončila. Přesunul se totiž na pole seriálů a má na svědomí několik epizod krimiseriálu MINDHUNTER: Lovci myšlenek, a navíc stál i u zrodu Domku z karet. Letos měly jít do kin dva jeho nové filmové počiny, ale premiéry filmů Mank a druhého World War Z se kvůli řádící epidemii budou s největší pravděpodobností posouvat na pozdější datum.

V dnešním článku se však nebudeme věnovat jeho budoucí tvorbě, nýbrž té, kterou si již obdiv diváků získal. Podíváme se na jeho nejlepší snímky, které uživatelé tuzemského hodnotícího serveru ČSFD ocenili těmi nejvyššími známkami.

5. Podivuhodný případ Benjamina Buttona

První snímek šel do kin v roce 2008 a vychází z knižní předlohy uznávaného amerického autora, který má mimo jiné na svědomí i takové klenoty jako je Velký Gatsby nebo Něžná je noc. Fincher se však chopil jiného díla Francise Scottta Fitzgeralda a natočil romantické drama s fantasy prvky s názvem Podivuhodný případ Benjamina Buttona.

Tento snímek vypráví o sympatickém padesátníkovi, jehož život se však rozhodně nedá považovat za normální. Probíhá totiž pozpátku. Místo toho, aby normálně stárnul, totiž Benjamin naopak mládne. Na svět totiž přišel jako nemohoucí stařec a odejde z něj jako nemluvně. To samozřejmě komplikuje všechny jeho vztahy, především ten s jeho osudovou láskou Daisy.

Ačkoliv se hlavní role během jeho „oddospívání“ chopilo hned sedm herců, nejdelší dobu v roli strávil Brad Pitt (56). Krásnou Daisy pak ztvárnila Cate Blanchett (50). Snímku se podařilo proměnit tři ze třinácti nominací na Oscara a uživatelé ČSFD jej ohodnotili 84 %.

4. Zmizelá

Na čtvrté pozici se umístil Fincherův prozatím poslední film s názvem Zmizelá, ve kterém se hlavních rolí chopili Ben Affleck (47) a Rosamund Pike (41). Snímek vypráví příběh záhadného zmizení Nickovy ženy Amy, která se beze stopy vypařila v den jejich výročí svatby. Nick proto zoufale organizuje rozsáhlé pátrání.

Všechny důkazy však vedou zpátky k Nickovi a zdá se, že za zmizením, a možná dokonce vraždou vlastní ženy, stojí právě on. Nic však není tak jednoduché, jak se zdá, a na povrch začínají vyplouvat tajemství, která manželé snažili dlouhá léta ututlávat. Jejich svazek totiž vůbec není tak idylický, jak se oba tvářili.

Fincherův film z roku 2014 je plný překvapivých zvratů, kterými režisér ve filmovém světě proslul. Neustále vám při sledování vrtá hlavou, co se vlastně přesně stalo. Oba manželé totiž nejsou žádní svatoušci a z únosu se postupně stává mnohem komplikovanější záležitost. Zmizelá má na ČSFD úctyhodných 85 %.

3. Hra

Následující thriller s Michaelem Douglasem (75) v hlavní roli šel do kin v roce 1997 a vypráví příběh bohatého investičního bankéře, který ztratil chuť do života. Přestože si může dovolit cokoliv, na co ukáže prstem, nic ho nebaví a sžírá ho samota a nuda. To se však změní v den jeho osmačtyřicátých narozenin.

Jeho bratr mu totiž věnuje poukaz na tajemnou Hru společnosti CRS, o které mu však odmítá cokoliv prozradit. Záhadná hra v něm probudí zájem, a tak se ji rozhodne vyzkoušet. V okamžiku, kdy s firmou podepíše smlouvu, se však jeho život obrátí vzhůru nohama. Začínají se mu dít příšerné věci a rozpadá se mu nejen kariéra, ale i osobní život.

Kde končí hra a kde začíná jít do tuhého? Touto otázkou Fincher zamotal hlavu milionům diváků, kteří si jej díky netradičnímu vyprávění tohoto záhadného příběhu naprosto zamilovali. Snímek na ČSFD obdržel 86 % a ačkoliv nezískal žádnou nominaci na Oscara, je o jeden z jeho nejlegendárnější filmů.

2. Klub rváčů

Na druhém místě je snímek, který se v kinech objevil dva roky po Hře a stal se jedním z Fincherových nejznámějších děl. Hlavní role v kultovním Klubu rváčů se ujali Edward Norton (50) a opět Brad Pitt. Právě osobnost hlavního hrdiny je tím největším klenotem, kterým se adaptace knihy Chucka Palahniuka (58) může chlubit.

Fincher si totiž brilantně zahrává s pozorností svých diváků a zkouší, čeho si je jejich oko schopné všimnout. V celém snímku se objevují náznaky jeho rozuzlení, kterých si však i ti nejbystřejší pozorovatelé všimnou až při opakovaném sledování filmu. Klub rváčů přímo vybízí k tomu, abyste se na něj podívali znovu, se znalostí jeho překvapivého závěru.

Fincherův neotřelý snímek z roku 1999 má na ČSFD 88 %, ale ani tak skvělý výsledek nestačí na jeho nejpovedenější film, který šel do kin ještě o čtyři roky dříve.

1. Sedm

Tím nejlépe hodnoceným filmem z celé režisérovy tvorby je kriminální thriller, který byl teprve druhým filmem, jenž Fincher režíroval. Jeho prvním snímkem byl třetí díl Vetřelce, jehož kvalitu však negativně ovlivnily zákulisní hádky a neshody. O tři roky později dostal Fincher novou příležitost ukázat, co v něm je, a tuhle šanci už nepromarnil.

92 % získal na ČSFD sníme Sedm, který vypráví příběh dvou policistů, kteří pronásledují šíleného, ale zároveň geniálního vraha, zodpovědného za sérii vražd podle sedmi smrtelných hříchů. I zde se hlavní role chopil Fincherův oblíbenec Brad Pitt a jeho ostříleného kolegy se zhostil Morgan Freeman (82).

Absolutně nejlepší výkon však v roli vyšinutého zabijáka a manipulátora bez svědomí podává Kevin Spacey (60) z jehož herectví běhá mráz po zádech.

(tod)

Fandím
13 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
David Fincher, Brad Pitt, Cate Blanchett, Ben Affleck

Filmy:
Klub rváčů, Sedm, Podivuhodný případ Benjamina Buttona

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
hollywoodske filmy, Brad Pitt filmy, Drama, krimi, slavní režiséři, Ben Affleck filmy, Cate Blanchett filmy, krimi filmy, David Fincher filmy, Klub rváčů film, David Fincher tvorba, David Fincher dílo, film Zmizelá, Zmizelá David Fincher, Sedm film, Sedm režisér, slavné krimi filmy, romantické drama
TOPlist