5 nejlepších „skoro-tarantinovek“

31.05.2019

Filmy kultovního režiséra Quentina Tarantina (56) jsou v určitých ohledech velmi specifické. Jen stěží byste hledali snímky, které si tak libují v násilí, ale přitom jsou filmařsky téměř dokonalé. Tarantino si na své tvorbě dává hodně záležet, aby nesklouzla k bezduchým akčňákům plným krve a explozí, ale měla nějakou přidanou hodnotu. Ať už jde o černý humor, vystihnutí nějaké atmosféry či přiblížení citlivé problematiky, Tarantino dokáže tyto aspekty do svých snímků zakomponovat, aniž by ztrácely na jiných kvalitách.

Existuje jen hrstka režisérů, kteří dokáží postupovat podobně jako tento rodák z Tennessee, ale přesto takové najdete. Pokud všechny Tarantinovy filmy umíte odrecitovat téměř nazpaměť a letošní premiéra jeho nového chystaného filmu s názvem Tenkrát v Hollywoodu, je pro vás až příliš vzdálená, rozhodli jsme se vám představit několik alternativ. Vybrali jsme pro vás totiž pětici filmů, které svou atmosférou a zpracováním velmi připomínají klasické „tarantinovky“.

Sbal prachy a vypadni

První snímek dnešního seznamu je zároveň prvním filmem, který kdy režíroval Guy Ritchie (50). Ten by se dal bez problému označit za britského Tarantina, což potvrdil i dalšími svými snímky jako Podfu(c)k nebo RocknRolla. Jeho nejznámější a zároveň nejlepším snímkem však stále zůstává jeho filmařský debutSbal prachy a vypadni.

Paralel mezi tímto filmem a například Pulp fiction: Historky z podsvětí je opravdu nespočet. Oba filmy vyprávějí příběhy charizmatických gangsterů, kteří právě prožívají nejobtížnější období svých nezákonných kariér, oba filmy se odehrávají v zajímavém prostředí, ze kterého atmosféra na diváka jen dýchá, oba jsou plné černého humoru a vzájemně propletených dějových linek.

Tarantino je známý tím, že si dělá legraci z americké kultury a stejně pracuje i Ritchie. Ten má však namísto té americké políčeno na britskou. Jde mu to navíc stejně dobře než jeho americkému kolegovi. Nakonec snad stačí zmínit jen mistrný střih a skvělý soundtrack a Sbal prachy a vypadni je tak v podstatě zaměnitelné s kterýmkoliv filmem Quentina Tarantina.

Chyťte ho!

Nezaměnitelný způsob, kterým Tarantino vypráví své příběhy, okoukal od amerického romanopisce Elmorea Leonarda. Jeho příběhy byly také plné drsných momentů a výstředních postav, což se Tarantinovi zalíbilo natolik, že jeden z Leonardových příběhů sám adaptoval na filmová plátna. Šlo o román s názvem Rum Punch, který šel do kin jako Jackie Brownová.

Tarantino však nebyl jediným režisérem, kterému se Leonardova tvorba líbila natolik, že se jí rozhodl převést do filmového formátu. Dalším byl například Barry Sonnenfield (66), který v roce 1995 vytvořil snímek Chyťte ho! podle stejnojmenného a o pět let mladšího románu. Snímek se točí okolo mafiána Chiliho Palmera, který se rozhodl zabrousit do filmového byznysu.

Chili je poměrně šokovaný, že se Hollywood zase tolik neliší od jeho druhého povolání, a že je svět mafie kolikrát mírumilovnější než svět stříbrného plátna. Snímek Chyťte ho! je plný černého a ironického humoru a hlavní role se v něm navíc ujal sám John Travolta (65), představitel Vincenta VegyPulp Fiction.

Sedm psychopatů

Sedm psychopatů je snímkem britského režiséra a scénáristy Martina McDonaga (49), kterého můžete znát i díky filmům jako V Bruggách, Šestiraňák či další „skoro-tarantinovce“ s názvem Tři billboardy kousek za Ebbingem. Na dnešním seznamu je však díky Sedmi psychopatům, kteří vyprávějí příběh scénáristy Martyho, který má problém dokončit svůj nové dílo.

Obrací se proto ke svým dvěma výstředním přátelům, u kterých hledá inspiraci. Ti se občasně živí únosy psů, které za velké finanční obnosy následně vracejí jejich zazobaným majitelům. Bohužel však jednoho dne unesou mazlíčka jednomu nevypočitatelnému a násilnickému mafiánovi, který se jen tak vydírat nenechá. Marty se tak zamotává do nebezpečné situace, a ačkoliv mu nyní inspirace nechybí, je otázkou, zda dokáže zůstat naživu alespoň tak dlouho, aby se mu podařilo scénář dopsat.

Snímek Sedm psychopatů se může chlubit netradičním stylem vyprávění, přehnanou násilností, černočerným smyslem pro humor a skvělým obsazením. Splňuje tedy všechny atributy, jako každá správná „tarantinovka“.

Obvyklí podezřelí

Následující snímek má na svědomí režisér Bryan Singer (53), který mimo jiné stál i za původní sérií o mutantích superhrdinech z týmu X-Men. Obvyklí podezřelí se od komiksového týmu velmi liší, ale v lecčems mu jsou i podobní. Tou hlavní podobností je skupina výstředních protagonistů, kde je každý z jejich členů v nějakém ohledu zvláštní.

Hlavními postavami Obvyklých podezřelých vak nejsou nadpřirození superhrdinové, ale partička profesionálních zlodějíčků, kteří jsou vyšetřováni kvůli nedávnému výbuchu pašerácké lodi. Elegán Keaton, nepředvídatelný Fenster, horkokrevný McManus, drzí Hockney či nenápadný Verbal jsou všichni podezřelí z útoku na pašeráky a krádeže cenných smaragdů.

Pokud jste snímek ještě neviděli, nebudeme vám o něm moc prozrazovat, jelikož jsou Obvyklí podezřelí jedním z těch filmů, které jsou nejlepší, když o nich víte co nejméně. Film je plný propletených dějových linií, flashbacků (návratů k předešlým událostem, pozn. red.), sympatických protagonistů a překvapivých zvratů. Jde o kriminální drama, které se v mnohém inspirovalo u Tarantinových filmů.

Vlk z Wall Street

Poslední snímek dnešního seznamu je tak věrohodně tarantinovský, že nás vždy šokuje, že za ním ve skutečnosti stál Martin Scorsese (78). Nejenže snímek využívá herce, kteří jsou blízcí i Tarantinovi, ale příběh burzovního podvodníka Jordana Belforta vypráví přesně tak, jak to dělá režisér Kill Billa, Djanga nebo Hanebných panchartů.

V popředí příběhu jsou peníze, sex a drogy a hrdinou filmu je velmi sympatický záporák, kterého hraje Leonardo DiCaprio (44). Jde o příběh podvodů a krádeží, který vás však v mnoha chvílích dokáže svým depresivně černým humorem dostat smíchy až do kolen. Skrz na skrz jde o typicky kultovní film, který jakoby z pera vypadl Quentinu Tarantinovi.

(tod)

Fandím
13 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
John Travolta, Guy Ritchie, Leonardo DiCaprio, Quentin Tarantino

Filmy:
Sbal prachy a vypadni, Obvyklí podezřelí, Chyťte ho!, Sedm psychopatů, Vlk z Wall Street

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
americké krimi, Quentin Tarantino film, akční filmy, martin scorsese, leonardo dicaprio, John Travolta, Quentin Tarantino filmy, bankovní loupeže, filmové loupeže
TOPlist