5 nejlepších rolí zesnulého Seana Conneryho

02.11.2020

Sean Connery byl vynikajícím hercem, na jehož bedrech filmaři vybudovali jednu z nejúspěšnějších filmových sérií historie. V sobotu 31. října svět obletěla zpráva, že tento skotský velikán v požehnaném věku devadesáti let zemřel. Stalo se tak v jeho domě na ostrově Nassau na Bahamách, kde Connery už dlouhou dobu žil. Podle výpovědi jeho syna byl na tom tento bojovník za osamostatnění Skotska zdravotně už delší dobu špatně.

Connery hereckou profesi pověsil na hřebík v roce 2006 a od roku 2011 se téměř naprosto vytratil z hledáčků kamer a fotoaparátů. Jeho posledním velkým filmem byla Liga výjimečných, která se nedočkala zrovna vřelého přijetí od fanoušků původní předlohy. Dnes tu ale nejsme, abychom se vrtali v Conneryho neúspěších. Naopak chceme tomuto filmovému velikánovi vzdát holt a představit pět nejslavnějších rolí Conneryho. Seana Conneryho.

5. Vilém z Baskervillu – Jméno růže

První hvězdná role rodáka z Edinburghu, kterou vám dnes chceme představit, vychází z nejslavnějšího románu Umberta Eca a nese název Jméno růže. Eco své mistrovské dílo sepsal v roce 1980 a Connery se hlavní role ve stejnojmenné filmové adaptaci ujal o šest let později.

Děj filmu se odehrává na benediktinském opatství, kde v roce 1327 došlo k záhadnému úmrtí. Mniši jsou přesvědčeni o tom, že se blíží apokalypsa, která je spjatá s podivuhodnou smrtí jejich bratra. Právě proto požádají františkánského mnicha Viléma z Baskervillu, který se právě účastní důležitého koncilu o tom, jestli by se církev měla zřeknout svého majetku.

Když se Vilém blíží k odhalení přísně střeženého tajemství, dochází k dalším úmrtím, kvůli kterým se do vyšetřování zapojuje i Svatá inkvizice. Vilém a jeho svěřenec proto musí zapojit veškeré úsilí, aby prokázali nevinu křivě obviněných, než je stihne hněv obávaného inkvizitora Bernarda Gui.

4. Jimmy Malone – Neúplatní

Za vedlejší roli ve filmu Neúplatní dostal Sean Connery nejen jediného Oscara své kariéry, ale zároveň obdržel i svůj jediný Zlatý Globus. Film o boji tajných agentů s podsvětím mafií ovládaného Chicaga šel do kin o rok později než Jméno růže a mnohými je považován za jeden z největších klenotů žánru mafiánských filmů.

Hlavního agenta Eliota Nesse si v Neúplatných zahrál Kevin Costner (65), který se společně s jednotkou dalších nebojácných mužů pouští do boje s Al Caponem v podání Roberta De Nira (77). Jedním z těchto strážců zákona je i Connery jako Jimmy Malone, poctivý pochůzkář z ulic Chicaga. Právě on přivede Nesse k myšlence sestavit protikorupční tým, který se stane odpovědí na prohnilé kriminální podsvětí Chicaga.

3. John Patrick Mason – Skála

V následujícím filmu se přesuneme o deset let dál k roku 1996. Tehdy si Connery zahrál hned ve dvou filmech zároveň. Prvním filmem bylo dobrodružné fantasy s názvem Dračí srdce a tím druhým a zároveň o poznání úspěšnějším se stala Skála režiséra Michaela Baye (55).

Connery si zde zahrál bývalého britského agenta Masona, který strávil několik let svého života v Alcatrazu, kterému se přezdívá „Skála“. Mason má pomoci americkému chemickému specialistovi Stanleymu Goodspeedovi v podání Nicolase Cage (56), který má společně s celou jednotkou ostřílených agentů zneškodnit teroristy.

Ti se ukrývají právě v budově bývalého vězení. Mason byl pro úkol vybrán, jelikož se mu jako jedinému člověku podařilo v minulosti z Alcatrazu uniknout, a zná tak každou skulinku proslulého vězeňského komplexu. Kromě Masona a Goodspeeda je celý tým téměř okamžitě po infiltraci Alcatrazu postřílen a San Francisco teď může zachránit jen zahořklý stařec, který strávil 30 let svého života ve vězení a mladý zelenáč, který raději než do akce vyráží do laboratoře.

2. Henry Jones – Indiana Jones a poslední křížová výprava

Ikonický klobouk, bič, a tvrdé pěsti. To všechno jsou věci, kterými Henry Jones starší rozhodně nedisponuje. Jeho syna, který si s oblibou nechává říkat Indiana, bychom si bez nich ani nedokázali představit. V předposledním bodě dnešního článku se však nevěnujeme Harrisonu Fordovi (78), ale jeho filmovému otci ze snímku Indiana Jones a poslední křížová výprava, kterého si zahrál právě Connery.

Indyho vztah s jeho otcem je přinejmenším komplikovaný. Teď se navíc komplikuje ještě víc, jelikož Henry za záhadných okolností zmizel někde v italských Benátkách. Indy se dozvídá, že byl jeho otec na stopě proslulého Svatého grálu,ale jeho vyhlídky nejsou zrovna nejlepší. Je totiž v zajetí nacistů, kteří mají na bájný artefakt také spadeno.

Právě třetí díl je mnohými fanoušky série považován za nejlepší část celé série, nebo alespoň za posledního pořádného Indiana Jonese. Kvality filmu rozhodně zvedá i duo protagonistů a senzační „chemie“ mezi Fordem a Connerym, kterým okamžitě uvěříte jejich komplikované rodinné vztahy.

1. James Bond – Dr. No

Jakou jinou filmovou sérii jsme si mohli nechat na závěr dnešního článku o nejslavnějších rolích Seana Conneryho? Musela to být postava, kterou si za téměř šedesát let její existence v hlavní sérii zahrálo už šest herců v rámci (zanedlouho) 25 filmů? Jde o tajného agenta, který si libuje v rychlých autech, krásných ženách a padnoucích oblecích, který je vždy vybaven svým služebním Waltherem PPK a který si na baru vždy poroučí vodku martini způsobem „protřepat, nemíchat“.

Connery byl prvním hercem, který ztvárnil legendární postavu Iana Fleminga na stříbrném plátně. Dohromady se jako James Bond objevil v sedmi filmech, přičemž prvním byl Dr. No z roku 1962 a poslední přišel o 21 let později a nesl název Nikdy neříkej nikdy. Ačkoliv si roli agenta s povolením zabíjet vyzkoušela řada dalších herců, byl to právě Connery, který Bondovi poprvé propůjčil nezaměnitelný styl, eleganci a šarm.

(tod)

Fandím
7 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Nicolas Cage, Sean Connery, Harrison Ford, Umberto Eco

Filmy:
Jméno růže, Neúplatní, Indiana Jones a Poslední křížová výprava, Dr. No

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
skotští herci, filmové legendy, James Bond herci, Sean Connery role, Sean Connery tvorba, Sean Connery smrt, Sean Connery pocta, Sean Connery RIP, Sean Connery úmrtí, evropští herci, James Bond obsazení, zesnulý Sean Connery
TOPlist