5 nejlepších odhalení filmových monster

27.05.2020

Pokud existuje jeden druh scén, který by měli mít tvůrci filmů o monstrech naprosto „v malíku“, pak je to bezpochyby odhalení oněch příšer. Od první scény svých snímků totiž budují napětí, které vyvrcholí v momentě, kdy se obávaná stvůra konečně objeví na plátnech kin či televizních obrazovkách.

Do té doby se diváci mohou jen domnívat, jaká hrůza terorizuje hrdiny a v hlavě si představují všemožné příšernosti zodpovědné za veškerou zkázu. Filmaři si tak musí dokonale vytipovat ten správný moment, kdy své monstrum představit v celé své „kráse“.

V dnešním článku vám proto představíme pětici přesně takových scén, ve kterých jste poprvé měli šanci naplno vidět filmové příšery.

5. Kong – King Kong

Prvním filmem dnešního seznamu se vrátíme zpátky do historie. A když říkáme do historie, myslíme tím skutečně daleko. První odhalení monstra dnešního seznamu se totiž odehrává v legendárním King Kongovi z roku 1933. King Kong je nezaměnitelné monstrum, jehož příběh byl vyprávěn v celé řadě filmů, ale do povědomí široké veřejnosti se dostal díky celovečernímu filmu, který šel do kin neuvěřitelných šest let před propuknutím druhé světové války.

Dnes záběry představení obrovské opice samozřejmě působí poněkud úsměvně, ale tehdy šlo o vrchol filmových triků, který všichni diváci s úžasem hltali. Snímek, který rámcově vychází z pohádky o krásce a zvířeti, je plný scén, které se mladší tvůrci snaží napodobit či parodovat. Odhalení „Krále opic“ je jednou z těch nejčastějších.

Krásná herečka Anne je při natáčení na tajuplném ostrově unesená domorodým kmenem, který ji sváže a nabídne jako oběť obří gorile. Ta se za hereččina křiku vynoří z hustého lesa, s vlastním ohlušujícím řevem. Namísto toho, aby však Anne okamžitě sežrala, si k ní příšera vytvoří citové pouto a odnese si ji s sebou do džungle.

4. Ještěr – Godzilla

Když už jsme zmínili King Konga, byl by hřích zapomenout na další proslulé monstrum, které však tentokrát pochází z japonské mytologie. Patří mezi obrovské nebezpečné tvory zvané Kaiju, a do kin se poprvé podíval v roce 1954. Už asi tušíte, že další potvora pochází z hlubin oceánu a spolu se svým filmem sdílí jméno Godzilla.

Právě první dvě monstra dnešního seznamu jsou považována za ty nejuznávanější příšery filmové historie. Jejich tradice sahají hluboko do minulosti a obě stvůry se mohou chlubit senzačními scénami, které je v jejich filmech poprvé představují. Když se totiž v Godzille skupina novinářů vydá zjistit, co způsobilo zkázu v místní vesnici, okamžitě berou nohy na ramena.

Za kopcem totiž spatří gigantickou ještěří hlavu, která rozhodně nevypadá spokojeně. Lidé proto začnou utíkat na všechny strany, zatímco na ně obrovská nestvůra vrhá svůj stín. Pocit děsu navíc podtrhuje i její ohlušující řev, který vámi otřese až do morku kostí. A to je původní Godzilla filmem z roku 1954.

3. Xenomorph – Vetřelec

Ať už tomuto tvoru říkáte Xenomorph, Chestburster nebo Vetřelec, je neoddiskutovatelné, že je mimozemská potvora Ridleyho Scotta (82) jedním z nejděsivějších monster hororové historie. Snímek Vetřelec šel do kin v roce 1979 a ukázal, že se děsivé snímky mohou odehrávat i ve vesmíru, a že monstrům mohou padnout za oběť i obezřetnější jedinci než skupinka nadržených teenagerů.

Právě Vetřelec totiž ukázal, že je mnohdy děsivější, když si nebezpečný predátor vybere za své oběti skupinu chytrých lidí, kteří se s ním však přes veškerý svůj intelekt nedokážou vypořádat. Prvním nešťastníkem, kterého Xenomorph připraví o život, je Kane v podání Johna Hurta. Jeho nečekaná smrt přijde v momentě, kdy posádka vesmírné lodi Nostromo spokojeně večeří.

Kaneovi se udělá nevolno, ale k překvapení všech nejde jenom o to, že by něco špatného snědl. V jeho břiše se totiž nachází zárodek krvelačného Vetřelce, který se právě rozhodl, že chce ven. Proto si prokouše díru jeho hrudníkem a spokojenému stolování posádky tak učiní přítrž. Během jediné krátké scény tak Scott ukázal, jak nebezpečná tato vesmírná hrozba je, a že se s ní konvenčními metodami zkrátka nedá bojovat.

2. Tyranosaurus Rex – Jurský park

V předposledním filmu dnešního seznamu je obrovských monster celá řada. Většina z nich jsou však neškodní býložravci, kteří si lidí ani nevšímají. Ne všichni naklonovaní dinosauři jsou však v Jurském parku mírumilovní. Jsou tu nejen draví raptoři, ale i celá řada dalších prehistorických monster, která by si ráda pochutnala na lidském mase.

Tím nejděsivějším dinosaurem v původním Jurském parku je však bezpochyby Tyranosaurus Rex, kterého hrdinové filmu potkají ve chvíli, kdy na ostrově přeměněném v dinosauří zoo dojde k výpadku proudu. Elektrické ploty, které dinosaury oddělují od návštěvníků areálu přestanou v tu ránu fungovat a ti nejkrvelačnější predátoři tak utečou ze svých výběhů.

Steven Spielberg (73) během představení T-Rexe hodně pohrává s napětím svých diváků. Je jasné, že se něco blíží, ale nikdo netuší, co čekat. Hladina vody ve sklenicích se začne čeřit pod těžkými kroky blížícího se dinosaura, které se začínají ozývat blíž a blíž. Na střeše džípu, ve kterém se hrdinové skrývají znenadání přistane část těla kozy, na které si hladový dinosaurus právě pochutnával. Poté má divák šanci zahlédnout dinosauří dráp a až o několik momentů později se na scéně objeví obrovské tělo nejslavnějšího filmového dinosaura.

1. Žralok – Čelisti

I pro poslední bod dnešního seznamu jsme si nechali film, za kterým stojí tvůrce Indiana Jonese, E. T. – Mimozemšťana nebo výše zmíněného Jurského Parku. Jedním z prvních filmů, kterým se Spielberg skutečně proslavil, byl horor o příšeře z hlubin, která terorizuje obyvatele slunného amerického městečka Amity.

Touto příšerou není žádné bájné monstrum nebo vetřelec z vesmíru, ale obří bílý žralok, který si pochutnává na neopatrných plavcích. Snímek s názvem Čelisti šel do kin v roce 1975 a vlastnoručně definoval pojem letní blockbuster. Jen těžko byste hledali někoho, kdo by Čelisti nikdy neviděl, a ještě hůř by se vám hledal někdo, kdo o něm nikdy neslyšel.

Spielberg však podobu krvelačného žraloka drží poměrně dlouho pod pokličkou. Skutečné rozměry krvelačné paryby ukáže až v momentě, kdy se jej vydává ulovit tříčlenná posádka neohrožených lovců. Představení žraloka funguje naprosto opačně než u T-Rexe Jurském parku. Tady se žralok jen z nenadání objeví několik čísel před obličejem šerifa Brodyho, který zůstane jako opařený. S takhle velkou obludou totiž nikdo nepočítal.

(tod)

Fandím
2 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
John Hurt, Ridley Scott, Steven Spielberg

Filmy:
Godzilla, King Kong, Vetřelec, Čelisti, Jurský park

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
horory, Steven Spielberg filmy, filmová monstra, Ridley Scott filmy, hororová monstra, Godzilla, žralok v čelistech, velký bílý žralok, King Kong původní film, King Kong monstrum, Vetřelec první odhalení, Vetřelec scény, Vetřelec Ridley Scott
TOPlist