5 nejlepších momentů nového seriálu Obi-Wan Kenobi

24.06.2022

Před pár dny se na nové streamovací službě Disney+ objevil poslední díl zbrusu nového seriálu ze světa Star Wars. Ten nese jméno svého hlavním hrdiny, kterým je jeden z nejznámějších a nejoblíbenějších Jediů celé historie Hvězdných válek. Je to samozřejmě Obi-Wan Kenobi v podání vždy fantastického Ewana McGregora (51).

Nový seriál si fanoušci příběhů z předaleké galaxie prakticky vymodlili a prozatím to vypadá, že jsou sním všichni vesměs spokojeni. V dnešním díle vám proto představíme pětici skvělých momentů, které z tohohle seriálu dělají nedílnou součást už tak dost rozsáhlého kánonu Star Wars.

Hrdinná Leia

Jedním z největších hrdinů celé série je pro mnohé z nás žena, která světelný meč nedržela v ruce ani jednou (tedy alespoň ústředních dílech série). Přesto v jejích žilách koluje krev rodiny Skywalkerů a je to právě ona, kdo vede odboj proti nesmlouvavému Impériu. Ať už ji máte rádi jako princeznu, generálku nebo rebelku, Leiu Organu v podání Carrie Fisher si zamiloval snad každý.

Neméně sympatická je Leia i v novém seriálu, kde ji však potkáváme v útlém věku 10 let a v podání mladé ale talentované Vivien Lyry Blair (10). Přesto už tehdy Leia projevovala vlastnosti, které má každý správný vůdce mít. V každé chvíli zachovala chladnou hlavu, chránila nevinné i při bolestivých výsleších, a právě ona zachránila skupinku přeživších před zdrcujícím útokem Impéria a jejich vojáků.

Další roztomilý robot

Jen málokterá série umí z běžných a často i ohyzdných strojů a živočichů udělat naprosto roztomilé věci, které se pak často (a snadno) prodávají jako hračky. Stačí si vzpomenout na Baby Yodu, malé a chlupaté „tučňáky“ porgy nebo jakéhokoliv z málomluvných droidů, jako je BB-8, R2-D2 nebo D-O.

Ani Obi-Wan Kenobi v tomto ohledu nezaostává, jelikož divákům představuje nový druh létacího droida, který patří mladé princezně. L0-LA59, které nikdo neřekne jinak než Lola, je malý placatý robůtek, který se mladé princezně pohodlně vejde do kapsy. Lola je v příběhu nejen pomocníkem hrdinů, ale kvůli speciálnímu čipu chvíli slouží i protistraně.

Souboj starých přátel

Jedna z největších zpráv, kterou fanoušci Star Wars oslavili nejvíce, byl návrat Haydena Christensena (41) do role Anakina Skywalkera alias Darth Vadera. V novém seriálu jsme herce mohli dočkat nejen v hrstce vzpomínek na předchozí události, ale částečně i při velmi očekávaném souboji bývalých přátel.

Ten je skvěle zpracovaný a až během něj Obi-Wan získal zpátky své schopnosti, o které během deseti let strávených na Tatooine bez výcviku téměř kompletně přišel. Při rozhodujícím souboji Vadera a Obi-Wana se oba bojovníci ohání nejen světelnými meči, ale obdobnou měrou se častují i pomocí Síly.

Vzpomínky i samotný souboj jsou vzájemně propojeny a ukazují, že Anakina omezuje jeho agresivita a touha po vítězství. Přestože je mocný, kvůli svému hněvu se nedokáže kontrolovat a snaha zničit jeho protivníka jej zaslepuje. I proto Obi-Wan jejich společný souboj nakonec vyhraje.

Děsivé Impérium

Jestli existuje jedna věc, která se novějším filmům daří víc než původní trilogii, pak je to zpodobnění Impéria jakožto děsivé a téměř nezastavitelné síly. Zatímco v původních dílech byli takzvaní stormtroopeři neschopnými panáky, kteří by netrefili stodolu, ani kdyby stáli přímo proti ní, nové filmy a seriály je ukazují jako děsivou sílu, se kterou si není radno zahrávat.

Největší podíl na tom mají v nové sérii především děsiví inkvizitoři, což jsou často bývalí Jediové, kteří přešli na Temnou stranu a teď loví své bývalé přátele a kolegy. Inkvizitoři si s nezkušenými a nevytrénovanými padawany dokáží hravě poradit. Když jsou vám na stopě, nezbývá vám nic jiného, než vzít nohy na ramena a modlit se, že se vám podaří zmizet. Velkou naději ale nemáte.

Nová naděje

Když už jsme zmínili naději, na poslední bod dnešního seznamu si necháme hned několik momentů, který seriál skvěle provázaly s prvním natočeným dílem, který nesl název Nová naděje. Roky bylo totiž propojení mezi původní a prequelovou sérií dost pofidérní. George Lucas (78) totiž původně neplánoval, že se ze Star Wars stane tak obrovská série se třemi trilogiemi a nespočtem samostatných příběhů.

Novému seriálu se podařilo několik takových chyb v kontinuitě přemostit a spoustu z nich úspěšně „zamáznout“. Sám Vader totiž Obi-Wanovi oznámí, že je jeho přítel Anakin Skywalker mrtev a že ho zabil právě Vader. To částečně ospravedlňuje zdánlivou lež, kterou Obi-Wan řekl v prvním díle Lukovi, ve kterém ze smrti Lukova otce vinil právě Vadera.

Stejně tak se v nové sérii Anakin od Obi-Wana poprvé dočká oslovení „Darth“, a to poté, co jej jeho bývalý mistr porazí v souboji. Seriál vysvětluje i důvod, proč se Leia v nouzi obrátila právě na Obi-Wana i to, proč Luke o „Benu“ Kenobim vesměs slyšel pouze z doslechu.

(tod)

Fandím
4 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Ewan McGregor, Carrie Fisher, George Lucas

Filmy:
Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje, Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Hvězdné války, Star Wars, Anakin Skywalker herec, obi-wan kenobi, ewan macgragor obi-wan kenobi, Darth Vader, Carrie Fisher Hvězdné války, Seriál o Obi-Wanu Kenobim, filmové moment
TOPlist