5 nejlepších katastrofických filmů

24.04.2019

Vytvořit opravdu povedený katastrofický film je docela kumšt. Musíte se hodně snažit, aby váš film nepůsobil lacině, a to jak z hlediska speciálních efektů, tak z hlediska příběhu. Je až příliš snadné vytvořit rádoby srdceryvný příběh, který bude ukazovat hrůzy fiktivní apokalypsy, ale ve finále bude jen ufňukaným pokusem o těžení výdělků z lidských emocí.

Ne. Pro správný katastrofický snímek musíte najít tu pravou rovnováhu mezi lidskou tragédií a okázalými a nápaditými scénami nekompromisní zkázy. Jen hrstce snímků se to však daří. A tuhle hrstku vám dnes představíme.

5. Drtivý dopad

Dnešní článek odstartujeme katastrofickým snímkem z roku 1998, který vypráví o hrozící srážce vesmírného tělesa s planetou Zemí. Pravděpodobně to však nebude ten, který máte na mysli vy. Prvním dnešním filmem je totiž Drtivý dopad, ve kterém život pozemšťanů ohrožuje Wolf-Biedermanova kometa, která je větší než Mount Everest.

Hrozící srážka by měla nedozírné následky a dost možná by znamenala i konec lidstva samotného. Proto se připravuje expedice, která má za cíl zničit kometu jadernými náložemi. Mise však neproběhne podle plánu a výbušniny tak kometu pouze rozdělí na dvě části. Ke srážce Země nakonec přeci jen dojde – jedna část komety spadne do Atlantického oceánu a druhá zasáhne Kanadu.

Vzniknou tak nejen obrovská zemětřesení a nebývalé krátery, ale i téměř kilometrové přílivové vlny, které nešťastníky, jež se nestihli skrýt v krytech, smetou z povrchu zemského. Zatímco druhému katastrofickému filmu o srážce Země s mimozemským tělesem se v kinech dařilo o něco lépe, Drtivý dopad byl hodnocen jako vědecky přesnější film.

4. Twister

Twister je snímkem z roku 1996, který za hlavního producenta zkázy nebere mimozemskou hrozbu, ale běžnou pozemskou katastrofu. Tou je obří tornádo, které se prohání po Spojených státech a rychlostí 300 mil za hodinu ničí vše, co mu přijde do cesty.

Hlavními hrdiny tohoto snímku jsou dva vědci, které v něm zahráli Helen Hunt (55) a Bill Paxton. Ti se snaží tornádo pronásledovat a analyzovat z co největší blízkosti. Tímto způsobem se snaží získat data, která jim pomohou vytvořit vylepšený systém, který by před přírodními katastrofami mohl obyvatelstvo lépe varovat. Tornádo je však velmi nevyzpytatelné a tak se ze vzrušující jízdy stává boj o holý život.

3. 2012

Následující snímek vzniknul v roce 2009, ale popisoval obávané události roku 2012. Ten byl totiž Mayským kalendářem označován za rok absolutní apokalypsy, a tak se celá řada lidí obávala, že 21. 12. 2012 nastane konec světa. Zdá se, že se tak přeci jen nestalo, a tak jsme si z tohoto roku odnesli jen spoustu nevyplněných konspiračních teorií a jeden vizuálně neuvěřitelný katastrofický film.

2012 ukazuje příběhy jedné americké rodiny, která se ze všech sil snaží zachránit před probíhající apokalypsou. Svět sužuje hned několik různých přírodních katastrof od deště meteoritů, přes zemětřesení až po obrovské tsunami. Jelikož elity o přicházející zkáze věděly předem, rozhodly se vytvořit čtyři obrovské archy, ve kterých se ti nejvlivnější mají před katastrofami zachránit a přečkat tak zkázu světa. Ani ty však nečeká hladká plavba.

2. Den nezávislosti

Ačkoliv jsme tu už snímek o mimozemské hrozbě měli a jeden nás ještě čeká, mimozemská hrozba ze Dne nezávislosti se od těch ostatních poměrně zásadně odlišuje. Nejde totiž o zbloudilou kometu či padající asteroid, ale o pravou a nefalšovanou invazi mimozemské civilizace, která se rozhodla zničit lidstvo.

Mimozemšťané mají však tu smůlu, že se rozhodli zaútočit na Spojené státy při oslavách Dne nezávislosti, kdy jsou Američané nejhrdější na svou samostatnost. Do odboje se tak zapojí snad úplně všichni včetně armády, vědců i nespočtu dobrovolníků. Společnými silami se lidem nakonec podaří mateřskou loď útočníků zničit, ale ne dřív, než sami podstoupí ztráty na životech a památkách.

Naštěstí se však týmu Willa Smithe (50) a Jeffa Goldbluma (66) podaří ovládnout jeden z mimozemských stíhačů, se kterým doletí k mimozemskému plavidlu, které odpálí zevnitř.

1. Armageddon

Pokud bychom následující snímek na dnešní seznam nezařadili, pravděpodobně byste nám utrhli ruce. Armageddon Michaela Baye (54) je nejen jedním z jeho nejlepších snímků, ale zároveň i jedním z nejoblíbenějších katastrofických filmů historie. Skvěle totiž mísí akci s romantikou a napětím a jediným způsobem, jak by film mohl vypadat ještě američtěji, by bylo zbarvení padajícího asteroidu do americké trikolory.

Vláda Spojených států se totiž rozhodla odvrátit hrozící katastrofu vysláním týmu naftařů na blížící se asteroid, který má zanedlouho sáhnout planetu Zemi. Jen ti totiž údajně dokáží vyvrtat do meteoritu dostatečně hlubokou díru, aby do ní umístěná nálož vesmírné těleso roztrhala na kusy. Možná že by bylo snadnější vycvičit astronauty na to, aby se stali těžaři, ale to už vem čert.

Tým vedený Brucem Willisem (64) se na povrch asteroidu nakonec přeci jen dostane a bomby do jeho jádra umístí. Bohužel se však ani z Armageddonu nepodaří vyváznout všem.

(tod)

Fandím
11 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Bill Paxton, Will Smith, Helen Hunt, Bruce Willis

Filmy:
Armageddon, Den nezávislosti, Drtivý dopad, Twister, 2012

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
hollywoodske filmy, americké filmy, hollywoodské trháhy, Will Smith filmy, katastrofické filmy, Bruce Willis filmy, nejlepší katastrofické filmy, srážka s meteoritem, film Drtivý dopad, Helen Hunt filmy
TOPlist