5 nejlepších hereckých výkonů Jima Carreyho

07.07.2019

Většina filmových diváků má osobou Jima Carreyho (57) spojenou s naprosto šílenými rolemi. Je pravda, že na ztřeštěných komediích tento kanadský herec postavil svou kariéru, ale jeho herecké schopnosti jsou mnohem lepší, než se může na první pohled zdát. Mimo bláznivých komedií má totiž Carrey ve své filmografii i celou řadu komplexnějších rolí.

My se dnes zaměříme na jeho nejlepší filmové výkony, takže zabrousíme do obou stran tohoto spektra. V dnešním článku proto naleznete jak šílené komedie, tak vážná a dojemná dramata. Připravte se proto na divokou jízdu plnou groteskního humoru a překvapivě skutečných slz.

5. Blbý a blbější

První snímek dnešního seznamu je jedním ze tří filmů, jejichž natáčení se Carrey účastnil v roce 1994. Ten se dá považovat za jeden z jeho nejúspěšnějších let a je hned na první pohled vidět proč. Všechny tři filmy z tohoto roku byly totiž tak skvělé, že se kvalifikovaly do dnešního žebříčku nejlepších filmů tohoto herce.

Prvním z nich je senzační bláznivá komedie, jejíž pokračování z roku 2014 už takových úspěchů rozhodně nedosáhlo. Jde o ztřeštěnou road movie, ve které Carreymu zdatně sekunduje Jeff Daniels (64). Znalci Carreyho tvorby už jistě tuší, že máme na mysli příběh dvou imbecilů Harryho a Lloyda, kteří se vydávají na strastiplnou cestu, během které chtějí vlastníkovi záhadného kufříku vrátit jeho ztracené zavazadlo.

Blbý a blbější je nesmlouvavou komedií, která si rozhodně nebere žádné servítky. Jedna šílená scéna plná absurdního humoru vede k druhé a celkový zážitek z filmu je pak jakousi nezastavitelnou jízdou na horské dráze. Samozřejmě vám tento druh (často až fekálního) humoru nemusí sednout, ale tak je to téměř se vším.

4. Maska

Další skvělá komedie, která divákům v roce 1994 zdatně lechtala bránice, je vlastně jedním z prvních moderních superhrdinských snímků. Carrey v něm hraje ušlápnutého bankovního úředníka Stanleyho Ipkusse, kterému se jednoho dne jeho život obrátí naruby. Po jednom z jeho mnoha neúspěchů najde totiž na dně řeky záhadnou starobylou masku, jež v sobě skrývá mnohem víc, než se může na první pohled zdát.

Tato maska totiž při kontaktu s obličejem svého nositele tomuto člověku poskytuje nadlidské schopnosti, které jakoby vypadly z nějakého animovaného seriálu. Stanleymu se navíc ve chvílích, kdy má masku na obličeji, naprosto mění osobnost a z ustrašeného budižkničemu, se kterým všichni zametají, se stává neohrožený floutek, který ke všemu přistupuje s humorem, a dokonce to umí i se ženami.

3. Ace Ventura: Zvířecí detektiv

Posledním snímkem z roku 1994, ve kterém si Carrey zahrál, byl jeden z mála jeho filmů, jehož pokračování, také stojí za to. Ani Návrat blbýho a blbějšího ani pokračování Masky diváky moc neuchvátilo (obzvlášť, když se ve filmu Maska Junior Carrey ani neobjevil), ale Ace Ventura své diváky nezklamal ani ve svém druhém díle.

Ani tak však Volání divočiny nedosáhlo takových úspěchů jako původní Zvířecí detektiv. Carrey se v tomto snímku poprvé převtělil do role Ace Ventury, podivínského detektiva, který se specializuje na hledání domácích mazlíčků. V prvním snímku se mu dostává do rukou zvláštní příklad, jelikož musí vypátrat, kam se poděl delfín Snowflake, maskot miamského baseballového týmu.

Venturovy vyšetřovací metody jsou při nejmenším „neotřelé“ a ostatní policisté jím absolutně pohrdají. To je však nikterak neodrazuje, naopak se do svého pátrání ponořuje ještě více. Dnes by se takový snímek však s největší pravděpodobností natočit nemohl, jelikož se jeho zápletka točí okolo bývalého baseballisty, kterému přeskočilo natolik, že se nechal přeoperovat na ženu, aby se mohl pomstít těm, kteří jej v minulosti zradili.

2. Věčný svit neposkvrněné mysli

Následující snímek už nevzniknul v roce 1994, ale to není jediný způsob, kterým se od ostatních filmů na dnešním seznamu odlišuje. Je to totiž jeden z mála filmů v Carreyho repertoáru, který není v žádném ohledu komedií. Věčný svit neposkvrněné mysli je totiž romantickým dramatem, které navíc obsahuje prvky sci-fi. Carreho běžný groteskní humor byste v něm však hledali marně.

Tento snímek z roku 2004 popisuje netradiční vztah nesmělého Joela a temperamentní Clementine. Její nevyrovnanost se však z roztomilé charakterové zvláštnosti začíná přeměňovat v závažný problém, který se dívka rozhodne vyřešit experimentálním vymazáním své paměti. Zoufalý Joel se rozhodne pro totéž, ale v jeho případě operace nedopadne podle představ.

Věčný svít neposkvrněné mysli je jedním z mála filmů, ve kterých Carrey nemusí „trdlovat“ v absurdních situacích, ale naplno popustit uzdu svým hereckým schopnostem. Je až skoro škoda, že jej takhle nevídáme častěji.

1. Truman show

Podobně jako předchozí snímek není ani Truman show absurdní komedií, na které jsme u Carreyho zvyklí, ale především dramatem. I tak v něm však komediální scény naleznete a navíc se jedná o jedny z těch nejlepších, ve kterých tento slavný herec vystupoval. Truman show z roku 1998 byla však prvním filmem, který Carreymu dovolil vystoupit ze své role dobrosrdečného hlupáka a nabídl jej jako kompetentního herce, jenž zvládá i komplexnější emocionální scény.

Truman show vypráví příběh mladíka Trumana Burbanka, jehož život je od začátku do konce nalinkovaný producenty televizního seriálu. Truman totiž celý svůj život tráví v přesvědčivých filmových ateliérech, které úspěšně skrývají fakt, že je jeho život pouze pečlivě vykonstruovaný přelud stvořený pro potěchu diváků.

Sám totiž netuší, že jeho okolní svět není reálný, ale že je stvořený pro zábavu masového publika. Když však Truman zjistí, že celý svůj život žije ve lži, rozhodne se tento falešný, ale dokonalý svět opustit. Snímek režiséra Petera Weira (74) byl ve své době poměrně revoluční, jelikož poukazoval na to, že takzvaná „realita“ nemusí být vždy tak skutečná. S tímto motivem pak o rok později pracoval například i světoznámý Matrix.

(tod)

Fandím
7 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Jim Carrey, Jeff Daniels, Peter Weir

Filmy:
Věčný svit neposkvrněné mysli, Blbý a blbější, Maska, Truman Show, Ace Ventura: Zvířecí detektiv

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
TOPlist