5 nejlepších filmů s Elvisem Presleym

11.07.2022

Ačkoliv to možná mnohé překvapí, čas od času se do kin dostanou i filmy, které se netočí jen kolem superhrdinů. Právě teď například chválu ze všech stran sbírá životopisný snímek, který natočil Baz Luhrmann (59) o králi Rock’n’Rollu. Luhrmann má s hudební tématikou ve filmu opravdu bohaté zkušenosti, jelikož právě tenhle australský režisér stál například za Moulin Rouge! nebo Velkým Gatsbym.

Tentokrát se však rozhodl vyprávět příběh snad vůbec nejslavnějšího amerického hudebníka, který vlastnoručně zpopularizoval zvuky elektrických kytar, odvážných textů a energické rytmiky. Tímhle slavným mužem není nikdo jiný než sám Elvis Presley. Věděli jste ale, že měl Elvis kromě hudební kariéry slušně našlápnutou i tu filmovou? Zahrál si totiž ve 28 filmech a my vám dnes představíme pět těch nejlepších z nich.

Blue Hawaii

V prvním snímku dnešního seznamu si Elvis zahrál roli bývalého vojáka, který se z války vrací na rodnou Havaj. Jeho rodina očekává, že se ujme rodinného podniku, ale Elvis se místo budování kariéry podnikatele rozhodne vzít pozici místního průvodce. Prvními zájemci o jeho služby je skupinka pohledných dívek, která na charizmatickém mladíkovi může oči nechat.

Vyměnit havajskou košili za bílý límeček se nerozhodne ani poté, co dostane ze své nové práce padáka. Film s názvem Blue Hawaii je zkrátka pohodovou jízdou plnou krásné přírody, ještě krásnějších mladých lidí a skvělé hudby, což z něj dělá jeden z nejlepších Elvisových filmů.

Viva Las Vegas

Z roku 1961 se přesuneme o tři roky dál, kdy se do kin dostal jeden z mnoha Elvisových snímků, které nesou stejné názvy jako jeho písně. Aby bylo nad slunce jasné, že jde o filmy s „Kingem“ v hlavní roli, se do názvů těchto filmů v české distribuci často dostávalo i samotné zpěvákovo jméno. Proto tenhle snímek můžete občas najít pod názvem Elvis: Viva Las Vegas.

Viva Las Vegas se své premiéry dočkalo v době zpěvákovy největší slávy. Film vypráví příběh automobilového závodníka, který se ve městě hazardu zamiluje do hotelové plavecké instruktorky, kterou si střihla původem švédská kráska Ann-Margret (81). Dějově samozřejmě nejde o nijak objevný film, ale o úroveň výš jej pozvedá elektrizující chemie mezi představiteli obou hlavních rolí.

Když k tomu ještě přidáte atmosféru „Města hříchu“ a jedny z Elvisových nejlepších písní, není divu, že je právě tenhle snímek u diváků tak oblíbený.

Miluj mě něžně

Následujícím filmem se vrátíme až do roku 1956, kdy světlo světa spatřil vůbec první snímek, ve kterém si Elvis Presley zahrál hlavní roli. V tomhle roce tedy nejen natočil svou vůbec první studiovou desku, ale zároveň se ukázal jako schopný hollywoodský herec.

Snímek Miluj mě něžně je westernovým dramatem, které sleduje nadporučíka konfederační armády Vance Rena, který po úspěšném provedení pečlivě připraveného přepadení nepřítele zjistí, že válka o den dřív skončila. Přesto získané peníze rozdělí mezi svou jednotku a vrací se zpátky domů.

Tam ale zjistí, že jej všichni považovali za mrtvého a jeho dívka se provdala za jeho nejmladšího bratra Clinta. A právě v téhle chvíli se na scéně objevuje Elvis, který si v tomhle filmu sice zahrál jen vedlejší roli, ale ze všech plakátů na vás koukala především jeho tvář. Vance se rozhodne svému bratrovi „vyklidit pole“, ale v tu chvíli ho zatýkají Pinkertonové kvůli přesvědčení, že se již zmíněným přepadením dopustil válečného zločinu.

Loving You

Snímek Loving You se do kin dostal jen o rok později než Miluj mě něžně a tentokrát už se Elvis chopil hlavní role. Příběh filmu je v mnohém dost podobný Elvisovu skutečnému životu a mezi ním a postavou Deka Riverse byste moc rozdílů skutečně nenašli.

Deke je poslíčkem, který má obrovský hudební talent, kterého si však dlouhou dobu nikdo moc nevšímal. Když se však do jeho rodného města dostane talentová agentka, která shání lokální zpěváky pro svou kapelu, obrátí se mu život naruby. Deke se téměř přes noc stává obrovskou hvězdou.

Protože je ale začínajícím umělcem, který se ve světě showbyznysu ještě neumí moc pohybovat, jeho manažerka s ním nehezky zametá. Deke proto přemítá, jestli se svou hudební kariérou neskoncovat. Hlavu mu motá i pohledná Susan, která s ním vystupuje na turné v Texasu.

King Creole

Obecně je za Elvisův vůbec nejlepší film považován snímek s názvem King Creole, který natočil pod taktovkou Michaela Crutize. Ten dal světu řadu ikonických filmů, jako je například Casablanca, Pyšný rebel nebo Pán sedmi moří. Snímek s Elvisem v hlavní roli vypráví příběh studenta střední školy, který se zaplete do drobné krádeže a po téhle nepříjemné zkušenosti se rozhodne žít spořádanější život.

Začne proto v New Orleans vystupovat v klubu Vieux Carre, ale americké kriminální podsvětí s ním má jiné plány. Mafiánský bos mu nedá na vybranou a vtáhne ho zpět do světa zločinu. Tahle ikonická role měla původně připadnout Jamesi Deanovi, ale ten o tři roky dříve tragicky zemřel. Scénář se proto musel trochu pozměnit a s příchodem Elvise dostala hudba mnohem větší prostor.

To ale filmu neubírá na vážnosti a drsném a nelítostném vyobrazení amerického mafiánského prostředí.

(tod)

Fandím
5 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Elvis Presley, Ann-Margret, Baz Luhrmann, Michael Curtiz

Filmy:
King Creole, Elvis Presley: Blue Hawaii, Loving You, Elvis: Viva Las Vegas

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
hudebníci, hudební filmy, elvis, amerčití muzikanti, americké muzikály, rockenroll, černobílé komedie, černobílé filmy, elvis presley, staré filmy, king
TOPlist