5 nejlepších filmů s časovými smyčkami

22.08.2020

Většina z nás nedostává druhou šanci, když něco zkazí. Hrdinové filmů o časových smyčkách mají takových příležitostí stovky, a někdy až tisíce. Příčina těchto časových anomálií může být různá, od vědeckých experimentů, přes karmické zásahy až po nevysvětlitelné přírodní úkazy. V jednom se však tyto příběhy shodují. Čas se v nich neustále opakuje a pouze hrstka jedinců si tento fakt uvědomuje.

Zpočátku s netradičním tokem času bojují, poté si užívají obrovskou volnost a absenci následků svých činů, ale nakonec je prožívání toho samého dne stále dokola začne otravovat. Proto musí najít cestu ven. I únik z časové smyčky může být vyřešen různými způsoby, ale o tom vám víc prozradíme až v samotném článku.

Vítejte na Showbiz.cz, kde vám dnes představíme pětici nejlepších filmů o časových smyčkách.

5. Palm Springs

První snímek dnešního seznamu je v kinech teprve pár dní. Palm Springs je romantickou komedií, ve které se hlavních rolí ujali Andy Samberg (42) a Cristin Milloti (35). Hlavním hrdinou je pohodář Nyles, který už si ani nepamatuje, kolik let prožívá jeden a ten samý svatební den. Není to jeho sice jeho svatba, ale za ta léta už měl šanci poznat všechny svatebčany, kteří na obřad a následnou oslavu dorazili.

Jednoho dne se mu však věci vymknou z rukou. Když se totiž (už po několikáté) rozhodne svádět sestru nevěsty, nedopatřením do časové smyčky zatáhne i ji. Sarah se samozřejmě snaží z anomálie okamžitě dostat, ale odevzdaný Nyles už takové pokusy dávno vzdal. Dříve se snažil o sebevraždu, konání dobrých skutků, podnikání šíleností, ale nic zkrátka nezafungovalo.

Sarah je však mnohem cílevědomější a rozhodne se věci přijít na kloub. Zatímco se mladá dívka snaží pochopit teorii strun, paralelní vesmíry a řadu dalších fyzikálních zákonů, Nyles si začne uvědomovat, že mu nekonečný život v časové smyčce už také leze na nervy. Více než co jiného chce totiž strávit zbytek života se Sarah.

4. Zdrojový kód

I když vás u časových smyček napadnou zejména romantické filmy, v dnešním článku vám představíme i jiné žánry, které si pohrávají s myšlenkou nekonečně se opakujícího dne. Zdrojový kód je akčním thrillerem, jehož hlavním hrdinou je kapitán Colter Stevens v podání Jacka Gyllenhaala (39), který se každý den probouzí na sedadle jednoho a toho samého vlaku.

Proti němu sedí krásná žena, která jej očividně důvěrně zná. Problém je v tom, že ji Colter vidí poprvé v životě. Tělo, ve kterém se probouzí, totiž nepatří jemu, ale jedné z obětí vlakového neštěstí. Colter má za úkol objevit zdroj exploze, která vlak rozmetá na kousíčky, a nejlépe odhalit totožnost atentátníka. Ten totiž plánuje ještě větší útok v samotném srdci Chicaga.

Colter je k vlakovému neštěstí posílán opakovaně skrze tajný vládní projekt s názvem Zdrojový kód. Ten využívá paralelních vesmírů, ale Colter může v alternativním vesmíru vždy strávit pouze osm minut. Využívání paralelních vesmírů s sebou však nese různá rizika, a celá situace se tak může velmi snadno vymknout z rukou.

3. Všechno nejhorší

Časové smyčky mohou být úspěšně využívány i pro hororové filmy. Možná byste si mohli myslet, že se z hororu neustálým opakováním vytrácí děs, ale opak je pravdou. Jak byste se cítili vy, kdybyste se každý den probouzeli s vědomím, že vás na jeho konci tajemný vrah připraví o život?

Přesně s tímhle problémem se musí naučit žít mladá rebelka Tree ve filmu s názvem Všechno nejhorší. Ta se každé ráno probouzí v posteli nechápavě zírajícího chlapce, jehož jméno si nepamatuje. Dnes má navíc slavit narozeniny, ale podle všeho to mají být její poslední. Na konci dne ji záhadná postava vždy připraví o život, a Tree se tak znovu probouzí v té samé cizí posteli.

Netrvá to dlouho a dívce dojde, že bude muset vypátrat identitu toho, kdo ji každý večer vraždí. To je však mnohem náročnější, než by se mohlo zdát, protože si Tree svým ne zrovna spořádaným životem nadělala spoustu nepřátel. Koho ale mohla namíchnout natolik, aby jí dnes a denně zabíjel? Dívka navíc musí při vyšetřování vlastní vraždy postupovat obezřetně. Nikdy totiž neví, která smrt může být tou poslední.

2. Na hraně zítřka

Využívání časových anomálií není cizí ani sci-fi filmům. Nejenže jej často využívají různé seriály, jako je například Star Trek, ale k neustálému opakování stejného dne dochází i na stříbrném plátně. Důkazem za všechny je snímek s názvem Na hraně zítřka, ve kterém se hlavní role zbabělého podplukovníka Billa Cage ujal Tom Cruise (58).

Cage pracoval jako vojenský expert pro komunikaci s médii a doposud nikdy bitvu na vlastní oči. To se však změní poté, co je degradován a okamžitě vyslán na krví zalité bojiště, na kterém proti sobě stojí lidé a nebezpeční mimozemšťané. Billovi se (téměř omylem) podaří zabít jednoho z vůdců vetřelecké armády, ale sám u toho zahyne.

Když však znovu otevře oči, probouzí se to samé ráno těsně před propuknutím líté bitvy. Krev mimozemského stvůry jej totiž uvrhla do časové smyčky a Cageovi nezbývá než zdokonalovat své bojové schopnosti ve snaze jednou pro vždy zničit mimozemské útočníky. Bude to ale velmi náročný úkol, na který rozhodně nebude stačit sám.

1. Na Hromnice o den více

Na konec dnešního článku jsme si nechali snad nejslavnější snímek o uvíznutí v tom samém dni. Hlavním hrdinou je televizní hlasatel počasí, který má za úkol natočit reportáž o každoročních oslavách Hromnic. To rozhodně není úkol, na který by se nějak zvlášť těšil, ale Phil je věčný mrzout, kterého netěší skoro nic.

Při cestě z ospalého městečka ho stihne silná bouře, která jej uvrhne do časové smyčky. Phil v podání Billa Murrayho (69) má tak najednou spoustu času na to, aby se zamyslel nad svým chováním. Druhý únor se totiž každý den opakuje on je jediný, kdo si tuhle skutečnost uvědomuje. Po prvotním překvapení začne svých unikátních znalostí ze stále se opakujících událostí využívat, a to nejen ke svému prospěchu.

Phil se začne postupně měnit k lepšímu, a tak je stále sympatičtější krásné produkční, která jej při původním natáčení jejich reportáže nemohla vystát. Philovo nové já mu nakonec pomůže prokletí zlomit.

(tod)

Fandím
3 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Bill Murray, Jake Gyllenhaal, Tom Cruise, Andy Samberg

Filmy:
Na Hromnice o den více, Zdrojový kód

Kategorie:
Filmy,

Tagy:
komedie, horory, žebříčky, filmové žebříčky, oceňované filmy, tipy na filmy, časová smyčka, letní komedie
TOPlist