5 nejlepších filmů s antihrdinou v hlavní roli

24.08.2018

Hrdinové to mají jednoduché. Drží se pravidel, vždy udělají přesně to, co od nich očekáváte, a s dobrým koncem žijí šťastně až do smrti. Tito dobráci však často postrádají jeden důležitý aspekt, bez kterého se pořádná postava neobejde. Často totiž nemají charakter a jediné, co se o nich dá říct, je jen to, že jsou to „klaďasové“.

To je ale docela nuda, nemyslíte? Naštěstí ale existují i antihrdinové, kteří sice nakonec také většinou udělají tu správnou věc, ale jejich cesta k „vykoupení“ je mnohem složitější. Složitější, ale o to zajímavější ke sledování.

Showbiz vám proto nyní přináší pětici nejlepších filmů, které se točí kolem antihrdiny.

Big Lebowski – Dude

Nejprve si asi musíme definovat, koho za antihrdinu vůbec můžeme považovat. Antihrdina je protagonista, který postrádá tradiční hodnoty obyčejných hrdinů. Místo toho je ale například nešikovný, nerozhodný nebo třeba zbabělý.

Neznáme asi nikoho, kdo by tyto kategorie vyplňoval více než Dude, „hrdina“ kultovního snímku Big Lebowski. Dude je klasickým povalečem, který je donucen jednat jen kvůli okolnostem, do kterých ho dostane pouhá shoda jmen.

Sdílí totiž příjmení s bohatým vozíčkářem, který se dostal do finančních problémů. Když proto k Dudeovi do domu vniknou lidé, kteří po něm chtějí splatit dluhy, rozhodne se celé věci přijít na kloub. Nebo tedy alespoň získat zpátky peníze za pomočený „tepich“.

Taxikář – Travis Bickle

Ne každý antihrdina je však takový pohodář jako právě Dude. Když si vezmeme například postavu Travise Bickela, kterého ve filmu Taxikář geniálně ztvárnil Robert De Niro (75), musíme uznat, že je naprostým opakem „hipísáckého“ Jeffa Bridgese (68) z Biga Lebowski.

Travis je válečný veterán, který po návratu z Vietnamu trpí poruchou spánku, a tak po nocích jezdí s taxíkem po špinavých ulicích New Yorku. Drogy, sex a násilí, se kterými se každodenně setkává, v něm jen podněcují touhu po nějakém radikálním činu.

Taxikář režiséra Martina Scorseseho (75) je skvělým příkladem toho, jak jsou postavy antihrdinů mnohem zajímavější a komplexnější, než ty hrdinů skutečných. Diváci totiž prožívají Travisovu proměnu společně s ním a moc dobře chápou důvody, proč se z normálního člověka postupně stává vyšinutý jedinec.

Šílený Max – Max

Max se divákům poprvé představil už v roce 1979, kdy si ho zahrál newyorský rodák Mel Gibson (62). I Max se snadno řadí mezi antihrdiny, jelikož přestože často vykonává hrdinské činy, většinou ostatním pomáhá jen kvůli svému vlastnímu zájmu.

Max je bývalým policistou, který se v dystopické budoucnosti vydává na dráhu mstitele, jelikož mu místní gang zavraždil jeho manželku i dítě. V dalších dílech série, a to včetně novodobého rebootu s Tomem Hardym (40) v hlavní roli se však Max už pouze snaží přežít v nelítostné společnosti, která je sužována nedostatkem benzínu, vody a slušného vychování.

Tak například Furiosu a s jejími společnicemi Max v posledním díle zachrání jen kvůli tomu, aby mohl uniknout místnímu diktátorovi, kterým je Immortan Joe. Jeho pomoc je tím jediným, co ženy dělí od jisté smrti, ale on by si bez jejich pomoci také nedokázal poradit. Jen díky společným cílům a nepříteli proto spojí své síly a dokáží tak onoho krutovládce sesadit.

Kmotr – Michael Corleone

O tom, že antihrdinové mají i mnohem zajímavější příběhovou křivku než hrdinové ví své i všichni fanoušci původního Kmotra z roku 1972. Hlavním hrdinou snímku je totiž Michael Corleone, jeden ze synů mafiánského bosse, který ovládá velkou část newyorského podsvětí.

Přesto se však Michael zařekl, že se k rodinnému „podniku“ nikdy nepřidá, a vydal se po své vlastní dráze na studium vysoké školy. Ačkoliv s jeho rozhodnutím všichni členové jeho mafiánské rodiny nesouhlasili, dříve či později se ho všichni naučili respektovat. Ne všechny příběhy však mají šťastné konce, a tak je Michael kvůli mnohým nepříznivým okolnostem nakonec přeci jen nucen „rodinnou firmu“ převzít.

Kmotr tedy nevypráví příběh vykoupení zločince, ale popisuje postupné nahlodávání dobrosrdečného Michaela a převahu rodinné hrdosti nad vlastním zdravým úsudkem. To, že se hlavních rolí ujali Marlon Brando a Al Pacino (78), jen umisťuje pomyslnou třešničku na dort úspěchu, který legendárnímu Kmotrovi jistojistě patří.

Deadpool – Wade Wilson/Deadpool

Ačkoliv je dnešní seznam plný klasických filmů, je potřeba upozornit na to, že i v současné době vzniká spousta filmů, které se točí okolo antihrdinů. Nejvýnosnějšími filmy jsou dnes ty superhrdinské a i mezi nimi nalezneme několik protagonistů, kteří se hrdiny dají nazvat jen s velkými obtížemi.

Ať už jste viděli Punishera, máte rádi Ghost Ridera nebo se chystáte na připravovaného Venoma, můžete si být jistí, že jste nějaký superhrdinský film s antihrdinou už viděli. Tím nejslavnějším z nich je však bezpochyby Deadpool, který se od svého prvního sólového uvedení do kin v roce 2016 stal miláčkem mnohých.

Wade Wilson je bývalý žoldák, který se rozhodne vyřešit svou smrtelnou rakovinu tím, že poskytne své tělo experimentální léčbě. Z té se ale vyklube tajný projekt, který si zahrává s mutantí DNA, a tak se z Wadea stává člověk s urychlenou regenerací a několika dalšími superschopnostmi. Jeho zevnějšek je však navždy zohaven, a i proto se rozhodne nosit svou ikonickou masku.

Deadpool se vůbec neštítí násilí, má zvrácený smysl pro humor a jeho morální kompas rozhodně neukazuje sever. Přesto má však srdce na pravém místě. Pokud mu ho tedy zrovna nikdo nevyřízne z těla.

(tod)

Fandím
4 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Robert De Niro, Al Pacino, Tom Hardy, Ryan Reynolds

Filmy:
Big Lebowski, Kmotr, Taxikář, Deadpool

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Robert De Niro role, žebříčky, filmové žebříčky, antihrdinové, nejlepší antihrdové, filmy s antihrdiny, hollywoodské klasiky, hollywoodské filmy Robert De Niro filmy, mladý Robert De Niro, Michael Corleone
TOPlist