5 nejlepších filmů Rudolfa Hrušínského

21.10.2019

Rudolf Hrušínský byl jednou z největších hereckých hvězd české historie. Přes složitou dobu, ve které žil, byl Hrušínský uznávaný snad úplně každým. Jeho herecký talent byl zkrátka nepopiratelný, a ať hrál v komedii, dramatu či hororu, vždy podával prvotřídní výkony.

17. října letošního roku by oslavil své devětadevadesáté narozeniny, ale Hrušínský se bohužel dožil jen 73 let. V roce 1994 totiž po dlouhém boji s těžkou nemocí zemřel na následky srdečního selhání. Během svého života však natočil spoustu krásných filmů, které se nesmazatelně zapsaly do dějin české kinematografie. Jako dárek k jeho nedožitým 99. narozeninám jsme si pro vás připravili žebříček jeho pěti nejlepších snímků.

5. Vesničko má středisková

První snímek dnešního článku je jednoduše řečeno legendární. Jde o film z roku 1985, ve kterém si zahráli hned tři Rudolfové Hrušínští. Kromě hvězdy dnešního článku se tu totiž objevil i jeho syn Rudolf Hrušínský mladší, a dokonce i jeho vnuk Rudolf Hrušínský nejmladší. Hrušínští zkrátka nikdy nebyli se jmény svých potomků nějak extra vynalézaví. Víte, jak se jmenoval otec herce, o kterém celý dnešní článek píšeme? Tipujete správně. Rudolf Hrušínský.

To jsme však trochu odběhli od tématu. Ačkoliv je Hrušínských v tomto snímku skutečně požehnaně, hlavními hvězdami jsou Marián Labuda a maďarský herec János Bán (64). Teď už asi tušíte, že dnešní článek „vykopává“ nezapomenutelný film s názvem Vesničko má středisková. Uživatelé tuzemského filmového hodnotícího serveru ČSFD dali snímku 88,3 %, čímž jej dosadili na páté místo dnešního žebříčku.

Ten se točí okolo příběhů obyvatel malebné vesničky Křečovice s ještě malebnějším obyvatelstvem. Kromě charizmatického doktora Skružného zde najdete i řidiče družstevního náklaďáku Pávka a jeho mentálně zaostalého pomocníka Otíka, který svému kolegovi každý den připravuje novou dávku malérů.

4. Spalovač mrtvol

Možná jste se u čtení úvodního textu k dnešnímu článku zarazili, když jsme zmínili, že Hrušínský zvládal hrát i hororové role. Je tomu ale skutečně tak. V roce 1968 totiž režisér Juraj Herz natočil úspěšný psychologický thriller, jehož některé části se dají řadit i k hororovému žánru. Jde o snímek Spalovač mrtvol, ve kterém Hrušínský hraje hlavní roli pracovníka pražského krematoria.

Karel Kopfrkingl je vzorným otcem od rodiny, který důsledně dbá o řádný chod své domácnosti. S přicházející nacistickou okupací začne však přejímat jejich zrůdnou ideologii a v hlavě mu přeskočí. Začne se proto systematicky zbavovat všeho nebezpečného ve svém okolí, a svou zvrácenou logikou za nebezpečnou vyhodnotí i svou milovanou rodinu.

Na konci filmu se z Kopfrkingla stává vrah své rodiny, příslušník NSDAP a na starost dostává šéfování nových plynových žárovišť. Děsivá atmosféra snímku mu u uživatelů ČSFD vynesla 88,6 % a Spalovač mrtvol se tak dostal na čtvrté místo.

3. Obecná škola

Třetí místo obsadil jeden z posledních filmů, ve kterém tento český filmový velikán kdy hrál. Jde o snímek, za kterým stojí oscarové duo Zdeňka (83) a Jana (54) Svěrákových. Obecná škola z roku 1991 má na ČSFD úctyhodných 89 % a ihned po premiéře stala komediální klasikou, na kterou spousta českých diváků nedá dopustit.

Příběh Obecné školy se odehrává krátce po válce na jednom z pražských předměstí. Dějištěm těch nejdůležitějších událostí filmu je místní škola, která má po psychickém rozpadu tamní učitelky novou náhradu ve formě přísného kantora Igora Hnízda. Ten je ve srovnání s ušlápnutou učitelkou naprosto nespoutaným živlem, který si dokáže v okamžiku sjednat pořádek jediným slovem. Jeho neortodoxní metody a slabost pro něžné pohlaví mu však brzy začnou dělat skutečné problémy.

Hrušínský hraje ve filmu ředitele této školy, a přestože je to jedna z jeho menších rolí, i v ní dokázal být nezapomenutelný. Stačí si jen vzpomenout na jeho moudrá slova o nebezpečenstvích olizování namrzlých klik a železných zábradlí.

2. Cesta do hlubin študákovy duše

Následující snímek je nejen tím nejstarším, který vám dnes představíme, ale zároveň i jedním z prvních, ve kterých se Hrušínský jako herec kdy objevil. Byl totiž natočen už v roce 1939, a ačkoliv byla Hrušínského role v Cestě do hlubin študákovy duše skutečně epizodní, pravidla jsou pravidla a díky 89,1 % na ČSFD se snímek vyhoupl na druhé místo našeho žebříčku.

Hrušínský ve filmu hraje studenta Jana Vaňka, který je sice nadějným muzikantem, ale v učení dost pokulhává. Snímek Martina Friče vypráví nejen jeho příběh, ale i příběhy jeho spolužáků a profesorů, kteří se na gymnáziu starají o výuku mládeže. Jde o jednu z nejlepších českých komedií třicátých let, a proto se v celkovém hodnocení uživatelů ČSFD dostala Cesta do hlubin študákovy duše na 39. místo ve srovnání nejlepších filmů všech dob.

1. Vyšší princip

Jako absolutně nejlepší film, který kdy Hrušínský natočil, čeští diváci vybrali nezapomenutelné válečné drama z šedesátých let s názvem Vyšší princip, ve kterém hraje nacistického kolaboranta. Na ČSFD se může chlubit 89,7 procenty, a je tak na prvním místě dnešního výčtu nejlepších filmů Rudolfa Hrušínského.

Děj filmu se odehrává na gymnáziu v období atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha. Hlavním motivem je krutost nacistického režimu a jeho tvrdá ruka zákona, která nepřiměřenými způsoby trestala každého, kdo si jen náznakem dovolil zlehčovat atentát na nejvyššího nacistického představitele na území Protektorátu Čechy a Morava.

Kvůli klukovině je nemilosrdně popraveno hned několik studentů maturitního ročníku a profesor, který se svých žáků zastával je nacisty nucen jejich činy veřejně odsoudit. Jeho svědomí mu to však nedovolí a prohlásí: „„Z hlediska vyššího principu mravního vražda na tyranu není zločinem!“

(tod)

Fandím
5 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Rudolf Hrušínský, Zdeněk Svěrák, Rudolf Hrušínský nejml., Rudolf Hrušínský ml.

Filmy:
Cesta do hlubin študákovy duše, Spalovač mrtvol, Vyšší princip, Vesničko má středisková, Obecná škola

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
čeští herci, česká kinematografie, české filmové legendy, Rudolf Hrušínský filmy, Rudolf Hrušínský role, legendy české kinematografie
TOPlist