5 nejlepších filmů podle počítačových her

17.10.2018

Filmové adaptace počítačových her to opravdu nemají snadné. Příběhy jejich předloh jsou na míru stavěné hraní, takže často počítají s jednodušším příběhem ve prospěch lepší hratelnosti. Existují samozřejmě i výjimečné hry, které se soustředí spíše na příběh, ale těch je skutečně jen zlomek.

Přesto se spousta filmařů snaží videoherní příběhy převést na filmová plátna. Jejich pokusy však většinou dopadají tristně, což jsme vám už ostatně psali ve článku o pěti nejhorších filmech podle počítačových her.

Naštěstí existuje i pár světlých výjimek, které se tomuto druhu filmů snaží napravit reputaci. My vám proto dnes chceme představit pět těch nejlepších snímků, které se zakládají na příbězích či prostředí počítačových her.

Ve výběru filmů budeme postupovat na základě hodnocení, které tyto snímky dostaly na tuzemském serveru ČSFD, ale musíme vás předem varovat. I když vám chceme představit skutečně ty nejlepší videoherní filmy, nečekejte žádné mistrovské dílo. Nejvyšší hodnocení, které na dnešním seznamu naleznete, se drží těsně za hranicí sedmdesáti procent.

5. Mortal Kombat 63 %

Fantasy / Akční / Dobrodružný

USA, 1995, 101 min

Režie: Paul W.S. Anderson

Scénář: Kevin Droney

Hrají: Christopher Lambert, Robin Shou, Cary-Hiroyuki Tagawa

Jsou prakticky dva způsoby, jakými mohou videoherní filmy přistupovat ke svému zdrojovému materiálu. Mohou ho brát naprosto vážně, anebo si ze svých předloh mohou trochu dělat legraci. Akční bojový snímek Mortal Kombat z roku 1995 využívá převážně ten druhý způsob a fanoušci těchto akčních her ho za to milují.

Jen těžko totiž můžete vážně brát sérii o pěstních soubojích lidí a monster, které končí až groteskně brutální smrtí. Vyzkoušeli to tvůrci jeho pokračování, a to má na ČSFD pouhých 29 %, zatímco první díl se může pyšnit více než dvojnásobným hodnocením.

Tvůrci prvního dílu se snažili co nejvěrněji zachovat tón své herní předlohy a jejich snaha je z filmu rozhodně cítit. Mortal Kombat je vlastně jen souborem několika napínavých soubojů mezi mnoha ikonickými postavami této herní série. Hrdinové filmu jsou Liu Kang, Johhny Cage a Sonya Blade, které hráči moc dobře znají. Ti musejí v alternativní dimenzi porazit síly zla, které hrozí, že při jejich prohře vyhladí lidstvo.

4. Tomb Raider 66 %

Akční / Dobrodružný

USA, 2018, 118 min

Režie: Roar Uthaug

Scénář: Geneva Robertson-Dworet, Alastair Siddons

Hrají: Alicia Vikander, Walton Goggins, Dominic West

Přestože máme moc rádi filmy s Angelinou Jolie (43), námi stanovená pravidla nám zakazují pro dnešní článek vybrat její filmy v roli ikonické Lary Croft, které se těší pouze 54 a 49 procentům v hodnoceních sítě ČSFD. Lara Croft se na náš dnešní seznam přeci jen dostala, a to díky letošnímu rebootu s prostým názvem Tomb Raider.

Angelinu v roli neohrožené archeoložky vystřídala oscarová Alicia Vikander (30), která s postavou nakládá naprosto odlišným způsobem. Její Lara je mnohem zranitelnější a nezkušenější, než ta, kterou v letech 2001 a 2003 divákům přinesla Jolie. To má však svůj opodstatnitelný důvod.

Letošní Tomb Raider se totiž odvíjí od rebootované herní trilogie, která se poprvé na poličky prodejců videoher dostala až v roce 2013 a její poslední díl vyšel teprve 14. září letošního roku. Lara je v něm teprve začínající archeoložkou, která si musí projít mnoha nebezpečenstvími včetně různých prokletí, hrozivých havárií a pronásledování nebezpečného kultu s názvem Trinity.

3. Silent Hill 67 %

Horor / Fantasy / Drama / Mysteriózní

Kanada / Francie / Japonsko / USA, 2006, 127 min

Režie: Christophe Gans

Scénář: Roger Avary

Hrají: Radha Mitchell, Sean Bean, Jodelle Ferland

Silent Hill je hororovou sérií počítačových her, která se k dnešnímu datu může chlubit hned osmi díly z hlavní série a mnoha dalšími spin-offy. Tato původem japonská hra je známá svou děsivou atmosférou plnou zvrácených monster a depresivními lokacemi.

Filmové zpracování tohoto příběhu si ze své předlohy vzalo dobrý příklad a onu ikonickou atmosféru zapadlého města plného skrytých monster dokázalo na filmová plátna přenést téměř beze zbytku. Scénář filmu psal navíc Roger Avary (53), scénárista Pulp Fiction: Historky s podsvětí, spolu s Akirou Jamaokou (50) tvůrcem původní hry. Už to samo o sobě ospravedlňuje hodnocení 67 % na ČSFD.

Filmový Silent Hill sleduje příběh Rose, která se se svou smrtelně nemocnou dcerou vydává za záhadnou léčitelkou, která je její poslední nadějí. Na cestě však zastaví v tajemném a mlhou opředeném městečku s názvem Silent Hill, které však ani zdaleka není tak prázdné, jak se může na první pohled zdát.

2. Resident Evil 69 %

Akční / Thriller / Horor / Sci-Fi

Velká Británie / Německo / Francie / USA, 2002, 100 min

Režie: Paul W.S. Anderson

Scénář: Paul W.S. Anderson

Hrají: Milla Jovovich, Michelle Rodriguez, Eric Mabius

I herní série s názvem Resident Evil je původem japonským hororovým počinem, který obsahuje celou řadu děsivých scén. Tato série se odehrává v postapokalyptickém světe, plném strašlivých monster, která do něj vypustila společnost Umbrella, zabývající se genetickým výzkumem.

Děj filmu se točí okolo toho nejdůležitějších pokusu této firmy, při kterém z karantény unikne smrtící virus, čímž odstartuje všechny děsivé události dalších filmů. Do komplexu budovy je povoláno speciální komando v čele s Alicí v roli Milly Jovovich (42) a Rain, kterou si zahrála Michelle Rodriguez (40), které má za úkol nebezpečný virus zničit.

Virem zasažení zaměstnanci Umbrelly jsou však k nepoznání přeměněni v nebezpečné zombie, které dokáží virus šířit jakýmkoliv kontaktem se svými obětmi. Situace Alice a jejího týmu je však ještě mnohem složitější, jelikož mají pouhé tři hodiny na to, aby virus zlikvidovali, jinak se totiž z podzemní laboratoře dostane na povrch planety, kde do několika hodin vyhubí většinu obyvatel Země.

1. Warcraft: První střet 71%

Fantasy / Dobrodružný / Akční

Čína / Kanada / Japonsko / USA, 2016, 123 min

Režie: Duncan Jones

Scénář: Duncan Jones, Charles Leavitt

Hrají: Travis Fimmel, Paula Patton, Ben Foster

Ještě než filmové zpracování jedné z nejúspěšnějších videoher úplně „odepíšete“, můžeme vás upozornit, že je filmový Warcraft: První střet tím nejlépe hodnoceným filmem podle hry, který můžete na ČSFD nalézt.

Warcraft je online hrou, která k sobě denně dokáže přilákat skutečně miliony hráčů po celém světě. Spoustou lidí je proto odsuzována za to, že je to jen zbytečný „žrout času“, který mladé lidi připravuje o drahocenné chvíle. Přesto je však komunita hráčů videohry, která vznikla už v roce 2004, stále neuvěřitelně silná

Film z roku 2016 vypráví příběh konfliktu mezi dvěma hlavními frakcemi, které spolu musí žít ve světě Warcraftu. Lidé se v něm brání proti invazivní hordě válečnických Orků, jež se ve své snaze najít nový domov nezastaví před ničím. Brutální střet těchto civilizací je na spadnutí a zdá se, že ho už nikdo nemůže zastavit. Přesto existují v obou řadách nepřátel tací, kteří se o tento zdánlivě neuskutečnitelný sen snaží.

(tod)

 

Fandím
37 fanoušků
Nesnáším
6 antifanoušků
Celebrity:
Roger Avary, Angelina Jolie, Milla Jovovich, Michelle Rodriguez, Quentin Tarantino, Alicia Vikander

Filmy:
Lara Croft - Tomb Raider, Resident Evil, Mortal Kombat, Silent Hill

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Milla Jovovich Resident Evil, nejlepší filmy, Milla Jovovich filmy, hodnocení filmů, žebříčky, legendární hry, filmové žebříčky, žebříčky filmů, filmy podle počítačových her, super filmy, Resident Evil hra, Mortal Kombat hra, Tomb Raider hra, legendární počítačové hry
TOPlist