5 nejlepších filmů podle knih pro děti

19.09.2020

Není nic vzácnějšího než vzpomínky na dětství. Mezi těmi nejčastějšími bývá vyprávění rozličných pohádek a příběhů vlastními rodiči. K tom jim většinou dopomáhali autoři dětských příběhů a jejich nezapomenutelné knihy, které s námi v různých formách zůstávají dodnes.

V minulosti jsme vám představili různé knižní adaptace, ale dnes se zaměříme na něco ještě konkrétnějšího. V dnešním článku vám totiž představíme pětici filmů a filmových sérií, které jsou nejlepšími adaptacemi knih pro děti. Chcete si zavzpomínat na své dětství nebo získat inspiraci pro vlastní ratolesti? Pak se určitě pusťte do dnešního článku.

5. Jak vycvičit draka

Dnešní článek začneme trilogií, která se svého posledního dílu dočkala teprve vloni, ale poprvé se do kin dostala už v roce 2010. Série animovaných filmů vypráví o mladém Vikingovi, který ale není takový, jako jeho spolubojovníci. Škyták zkrátka nemá na boj, plundrování a válečnou vřavu talent.

Co ale má, je velké srdce a schopnost dělat si přátele i mezi těmi nejméně pravděpodobnými tvory. Vikingové z hlavní vesnice filmů s názvem Jak vycvičit draka už totiž dlouho bojují s okřídlenými příšerami, které zapalují jejich domy a požírají jejich dobytek. Škytákovi se podaří sestřelit jednoho z těch nejnebezpečnějších, a když se ho vydá hledat, zjistí, že jsou draci velmi nepochopená stvoření.

Začne se proto s Bezzubkou postupně sbližovat a rozhodne se o dracích dozvědět co nejvíc. Zatímco se diváci dočkali pouze tří filmů ze série Jak vycvičit draka, Cressida Cowell (54) jich napsala hned dvanáct. Každý ze snímků se dočkal obrovského úspěchu u diváků a všechny tři byly nominovány na Oscara za nejlepší animovaný film roku.

4. Letopisy Narnie

I další snímky vychází z několikadílné knižní série, tentokrát jde o sedm knih vydávaných od roku 1956, které prodaly přes 100 milionů kopií ve 47 světových jazycích. Autorem těchto knížek je C. S. Lewis a jméno jeho nejslavnější série zná snad každý. A co vy? Poznali jste, že jsou druhou sérií podle dětských knížek Letopisy Narnie?

Lewisova slavná série slavila úspěch na mnoha frontách, jelikož se dočkala řady různých adaptací. Na stříbrném plátně se jí však podařilo prorazit až v roce 2005, kdy šel do kin snímek s podtitulem Lev, čarodějnice a skříň. První snímek se dočkal solidního komerčního úspěchu, ale každý další díl dopadl hůř a hůř.

Posledním filmem ze světa Narnie byla v roce 2010 Plavba Jitřního poutníka, která se tak stala třetím a posledním výletem do magického světa ukrytého ve starodávné skříni.

3. Deník malého poseroutky

Knihy, které se řadí mezi Deníky malého poseroutky, v roce 2007 ukázaly, že literatura pro děti nemusí vždy vyprávět příběhy nebojácných hrdinů, kteří díky své kuráži dosáhnou svého. Tolik se dá vyčíst už z názvu celé série. Jeff Kinney (49) se ve svých příbězích rozhodl mísit tradiční vyprávění typické pro literaturu pro nejmenší, ke kterému však přidal styl, který připomíná spíše komiksovou tvorbu.

„Hrdinou“ jeho příběhů je mladý Greg Heffley, před kterým stojí jedna z největších zkoušek v životě dospívajícího – střední škola. Kromě tradičních nesnází, jako jsou mladí surovci se Greg musí popasovat i s mnohem zvláštnějšími překážkami, na které jen tak každý nenarazí.

První filmová adaptace Deníku malého poseroutky se v kinech objevila v roce 2010 a od té doby se dočkala tří dalších pokračování. V českém prostředí můžete Kinneyho příběhy najít i pod mnohem všednějším názvem Deník slabocha.

2. Polární expres

Následující animovaný snímek se v kinech objevil už v roce 2004 a už tehdy dokázal, jak skvěle mohou animáky vypadat. Režie se v něm ujal Robert Zemeckis (69), z jehož filmografie můžete znát například Forresta Gumpa nebo Trosečníka. Tyto filmy mají s Polárním expresem, který se vám právě chystáme představit, mnoho společného. Jednou z těchto podobností je i Tom Hanks (64) v jedné z hlavních rolí.

Zemeckis moc zkušeností s animovanými filmy do natáčení Polárního expresu neměl. Nejblíže si k němu „přičuchl“ díky Falešné hře s králíkem Rogerem, ale nedostatek zkušeností se v tomto vánočním filmu nijak neprojevil. Zemeckis totiž poctivě pracoval s oblíbenou předlohou Chrise Van Allsbourga (71), který mimo jiné napsal i dobrodružné Jumanji.

1. Harry Potter

Jakou jinou sérii jsme si mohli nechat na konec dnešního článku než tu, která nejednu generaci provázela jejich dospíváním. Knihy o mladém čarodějnickém učni vycházely mezi lety 1997 a 2007 a stejnojmenné filmy se jich držely se čtyřletým odstupem. Kromě poslední knihy, která byla rozdělena na dva filmy má každá knižní předloha svůj odpovídající film.

Není divu. Jak knížky, tak pozdější filmy totiž slavily neuvěřitelné komerční úspěchy, ze kterých velká část zúčastněných žije dodnes. Knižní série spisovatelky J. K. Rowling (55) v sobě totiž má nepopiratelné „kouzlo“, které se všem režisérům podařilo alespoň částečně napodobit.

Kdo by nechtěl umět kouzlit, žít s bájnými tvory a řešit záhady v magickém hradě Bradavické školy čar a kouzel? Příběhy ze světa Harryho Pottera jsou dodnes jedněmi z těch, které si nacházejí nové a nové čtenáře a diváky.

(tod)

Fandím
2 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Robert Zemeckis, Tom Hanks, J. K. Rowling

Filmy:
Harry Potter a Kámen mudrců, Polární expres, Letopisy Narnie - Lev, čarodějnice a skříň, Jak vycvičit draka, Deník slabocha

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Tom Hanks role, Fantasy, dětské filmy, animované filmy, filmy pro děti, žebříčky, Tom Hanks filmy, animáky, tipy na filmy, rodinné filmy, filmy o dracích, draky
TOPlist