5 nejlepších filmů Christophera Nolana

23.08.2019

Existuje jen hrstka režisérů, kteří jednoduše neumí šlápnout vedle. Každý z jejich filmů se stává okamžitou klasikou, která si získává miliony fanoušků po celém světě. Jedním z takových mistrů filmového řemesla je i britský režisér Christopher Nolan (49). Ten svůj první plnohodnotný snímek natočil v roce 1998 a od té doby vytváří jeden hit za druhým.

Dnes se proto zaměříme na jeho filmovou tvorbu, a to konkrétně pětici jeho nejpovedenějších snímků, které mají nejvyšší hodnocení na serveru ČSFD.

5. Batman začíná – 86 %

První snímek dnešního seznamu, který uživatelé serveru ČSFD dosadili na pátou příčku byl v roce 2005 poměrně překvapivým hitem. Filmem Batman začíná Nolan odstartoval svou úspěšnou superhrdinskou trilogii o netopýřím strážci města Gotham. Ono překvapení spočívalo v tom, že posledním filmem s tímto superhrdinou byl otřesný Batman a Robin, který na téměř deset let pohřbil naděje na kvalitní snímek o této postavě.

Nolan se však této výzvy pevně chopil a rozhodl se, že vytvoří moderní film, ze kterého budou mít radost i zarytí fanoušci komiksů. Ty je totiž často velmi obtížné uspokojit, jelikož na filmy z komiksových světů kladou opravdu velké nároky. Nolanova superhrdinská prvotina však uspěla i u těch nejpřísnějších kritiků a příběh o zrození hrdiny v netopýřím obleku tak získal 86 %.

4. Memento – 87 %

Na čtvrté příčce s osmdesáti sedmi procenty se nachází Nolanův teprve druhý celovečerní snímek s názvem Memento. Memento Nolan natočil v roce 2000 a především díky němu se jeho filmová tvorba dostala z úzkých kruhů několika fanoušků do povědomí široké veřejnosti.

Memento je psychologickým thrillerem o tvrďáckém Leonardovi, který trpí závažnou ztrátou paměti. Pamatuje si starší události, které se odehrály v hlubší minulosti, ale kompletně přišel o svou krátkodobou paměť. Pamatuje si jen to, že mu někdo zavraždil ženu, a že se musí jejímu vrahovi pomstít. Důležité věci si proto fotí svým Polaroidem a ty nejpodstatnější si navíc tetuje na své tělo.

Memento skutečně ukázalo Nolanovo filmařské umění, a to nejen zajímavým příběhem plným zvratů a překvapivých momentů, ale i netradičním způsobem vyprávění. Kompozice filmu je totiž stavěna retrospektivně, takže snímek začíná na konci příběhu a každá následující scéna končí přesně tam, kde ta předchozí začala.

3. Dokonalý trik – 88 %

Následující snímek šel do kin v roce 2006, ale jeho děj se odehrává v devatenáctém století. Hlavními hrdiny jsou dva soupeřící kouzelníci, kteří se navzájem snaží neustále překonávat. Nemohou se navzájem vystát a jejich nevraživost už překročila všechny hranice únosnosti. Oba jsou naprostými mistry svého oboru, ale svým talentem mrhají, jelikož se nepřetržitě snaží jeden druhého zničit.

Všichni v jejich okolí moc dobře vědí, že z jejich společného zápolení nemůže vzejít nic dobrého, ale když to dojde i hlavním hrdinům příběhu, je už moc pozdě. I Dokonalý trik obsahuje spoustu nečekaných zvratů a všeobjímajícího napětí, které diváky nepustí ze židle. V kombinaci se skvělými hereckými výkony Christiana Balea (45), Hugh Jackmana (50) a zbytku hvězdného obsazení je osmdesát osm procent velmi zasloužený výsledek.

2. Počátek – 89 %

Následující snímek v roce 2010 pořádně zamotal hlavy svých diváků. I Počátek totiž Nolan vystavěl na spoustě překvapivých momentů a napínavé atmosféry, navíc jej však okořenil nevídanou časovou manipulací a pohráváním si s různými realitami. Samotný konec filmu tak spoustu diváků zanechával naprosto zmatenou. Spokojenou z úžasného filmového zážitku, ale naprosto zmatenou.

Počátek vypráví příběh špičkového zloděje, který se specializuje na krádeže tajemství z podvědomí svých obětí. Kýžené informace ze svých cílů získává během jejich snění, do kterého se Dom Cobb se svým týmem infiltrovává. Jeho zločiny se však staly natolik legendárními, že je Cobb hledaným mužem snad na celém světě.

Nová zakázka jej však má zbavit veškerých obvinění a vrátit mu zpátky jeho normální život. Tato krádež je však mnohem komplikovanější, než se může na první pohled zdát, a tak se musí Cobb se svým týmem ponořit do mysle svého cíle mnohem hlouběji, než původně zamýšleli. To s sebou však přináší větší riziko, než si kdokoliv na začátku akce připouštěl.

1. Temný rytíř – 90 %

Možná vás to zaskočí, ale dnešní žebříček zakončíme přesně tam, kde jsme jej započali. Uživatelé hodnotícího serveru ČSFD za Nolanovo mistrovské dílo totiž zvolili druhý díl jeho trilogie o Batmanovi. Tento film nese název Temný rytíř a vypráví souboj slavného hrdiny s jeho nejznámějším protivníkem. Tentokrát totiž Bruce Wayne musí čelit vyšinutému Jokerovi.

Temný rytíř je skutečně povedeným snímkem, který se ani pořádně nedá označit za superhrdinský film. Jde totiž spíše o propracovanou kriminálku odehrávající se na pozadí superhrdinských motivů. Druhý díl batmanovské trilogie byl skvělým filmovým počinem hned z mnoha důvodů, ale tím nejzásadnějším bylo bez diskuze ztvárnění hlavního padoucha.

Toho se totiž ujal Heath Ledger, který však ještě před premiérou filmu tragicky zahynul. Přesto byl za svůj výkon v roli psychopatického Jokera posmrtně oceněn Oscarem za nejlepšího herce ve vedlejší roli.

(tod)

Fandím
5 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Christopher Nolan, Christian Bale, Hugh Jackman

Filmy:
Memento, Batman začíná, Dokonalý trik, Temný rytíř, Počátek

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
britští režiséři, slavní režiséři, Christian Bale filmy, Hugh Jackman filmy, Batman filmy, Christopher Nolan filmy, Christopher Nolan tvorba, Batman začíná režisér, Memento film, Memento režisér, Temný rytíř film, Temný rytíř režisér, Batman režisér
TOPlist