5 nejlepších filmových učitelů

12.08.2020

Učitelství je jedna z nejtěžších a nejdůležitějších profesí pod sluncem. Do vašich rukou jsou svěřeny osudy celé generace, a vy se musíte ze všech sil snažit, aby z vašich svěřenců něco bylo. To se často mnohem snadněji řekne, než udělá. Zřídkakdy nemáte třídu plnou rozjívených spratků, kteří se naprosto odmítají učit něčemu novému.

Někteří učitelé po čase na nějakou výchovu naprosto rezignují a tohle vznešené povolání tak vykonávají jako nutnou rutinu. Nejinak tomu je i u filmových učitelů, jak jsme psali v jednom z našich posledních článků. Naštěstí se najdou i světlé výjimky, a to jak ve skutečném světě, tak v tom filmovém.

Dnes vám proto představíme pětici těch nejlepších filmových učitelů, kteří dělají čest svému řemeslu.

5. Charles Xavier – X-Men

První muž dnešního seznamu má slovo „profesor“ přímo ve jméně. Možná jste zmatení, jelikož jste si jeho jméno přečetli o pár řádků výše a z písmen tvořící slova Charles Xavier nejde „profesor“ vytvořit ani přesmyčkou. Nebojte, nikdo z nás netrpí dyslexií, Charles totiž (podobně jako ostatní mutanti navštěvující jeho školu) disponuje speciálními schopnostmi, a jeho superhrdinské alterego je Profesor X.

Když už jsme si tuhle záležitost vyjasnili, pojďme si říct něco o této postavě. Charles v podání Patricka Stewarta (80) a později Jamese McAvoye (41) (časová posloupnost této série je naprosto šílená) je jedním z nejsilnějších mutantů od Marvelu a jeho schopnosti tkví v jeho nadpřirozeně vyvinutém mozku (telepatie, ovládání ostatních, zastavení času, atd.).

Kromě svých schopností je také ale vynikajícím učitelem, kterému na jeho žácích velmi záleží. Mutanti jsou totiž v příbězích ze světa X-Men na samém okraji společnosti a lidé se jich štítí, nebo dokonce bojí. Xavier se proto rozhodl založit Školu pro nadanou mládež, a všechny utlačované tak vzal pod své křídlo. Na rozdíl od svého soka Magneta se však s lidmi nesnaží soupeřit o nadvládu, ale hledá mírové řešení, které by Homo Sapiens a Homo Superior postavilo na stejnou úroveň se stejnými podmínkami pro život.

4. Pan Miyagi – Karate Kid

V minulém článku jsme vám představili mistra bojových umění, kterého bychom za učitele rozhodně mít nechtěli. Tímto člověkem byl bělovlasý Pai Mei, který svými nesmlouvavými praktikami učil Beatrix Kiddo disciplíně a boji v druhém díle kultovního Kill Billa. Pokud bychom si měli učitele bojových umění vybrat sami, pravděpodobně by to byl ten, který výuku začíná natíráním plotu a leštěním auta.

Ačkoliv se jeho jedinému americkému studentovi zdála tato práce naprosto zbytečná a nesouvisející s karate, zanedlouho pochopil, že jednou z nejdůležitějších součástí bojových sportů je trpělivost. Už asi tušíte, že máme na mysli pana Miyagiho z nezapomenutelného Karate Kida. Miyagi je na první pohled nenápadným japonským stařečkem, ale v jeho případě zdání rozhodně klame.

V minulosti byl totiž mistrem karate v japonské Okinawě, a roky broušené schopnosti se zkrátka nezapomínají. Je to drsňák s dobrým srdcem, který z hloubi duše nesnáší šikanu. To je jediný důvod proč se rozhodl učit mladého Dannyho La Russo, který k němu přišel žádat o pomoc.

3. Dewey Finn – Škola Ro(c)ku

Následujícím učitelem je někdo, kdo původně děti vůbec učit nechtěl. Práci zaskakujícího vyučujícímu přijal (ve skutečnosti ji sprostě ukradl svému spolubydlícímu), jelikož jej vyhodili z kapely, a Dewey Finn tak přišel o veškerý svůj příjem. Proto asi chápete, že jeho učitelské metody nějak extra neodpovídají školským stanovám.

Ve skutečnosti mu totiž o děti vůbec nešlo a práci bral jako šikovnou zašívárnu a snadný přístup k penězům. Postupně však kytarista v podání Jacka Blacka (50) začal objevovat hudební talent svých žáků a jeho přístup se radikálně změnil. Ze začátku to opět bylo ze sobeckých důvodů, jelikož chtěl se třídou vyhrát místní soutěž mezi kapelami, aby z nich vytřískal nějaké peníze.

Protože mu ale caparti přirostli k srdci, změnil svůj přístup ještě jednou. Konečně totiž přestal myslet na sebe a ze všeho nejvíc mu začalo jít o dobro jemu svěřených dětí. Ty jej také začali milovat, jelikož je učil hudebním stylům, ke kterým by si na výběrové škole ani nepřičichli. Namísto klasických nástrojů se tak celá třída naučila hrát na ty rockové. Jen díky němu se celá třída sblížila a žáci si začnou vážit nejen jeden druhého, ale i sami sebe.

2. Remus Lupin – Harry Potter a vězeň z Azkabanu

Harry Potter si za svá léta strávená v Bradavické škole čar a kouzel vyzkoušel celou řadu různých učitelů obrany proti černé magii. Většina z nich však byla vesměs k ničemu a přinejlepším polovina se jej alespoň jednou pokusila zabít. Proto byl velmi vítanou výjimkou profesor, kterého Harry s přáteli dostali pro třetí ročních svých studií.

Remus Lupin byl nejen skvělým učitelem, ale zároveň jedním z nejlepších přátel Harryho zesnulého otce. Právě proto si k chlapci vyvinul takovou náklonnost a věnoval se mu i mimo oficiální hodiny. To ale neznamená, že by ostatní studenti kvůli Harryho a Lupinově vztahu nějak strádali. Vymýšlel pro ně různá zábavná cvičení a namísto teorie vyučoval především praxi.

Přesto se však po pouhém roce rozhodl z Bradavic odejít. Nebylo to ale kvůli tomu, že by si snad někdo stěžoval na jeho vyučovací metody. Školou se totiž rozneslo dosavadní tajemství, že je Remus vlkodlakem, a školu tak opustil, aby jejímu řediteli náhodou nezpůsobil problémy. S Harrym byl však v blízkém kontaktu až do své smrti v bitvě o Bradavice.

1. John Keating – Společnost mrtvých básníků

Od prvotního nápadu psát tenhle článek jsme věděli, že si na jeho konec necháme jednu z nezapomenutelných rolí Robina Williamse. Dlouho jsme uvažovali nad Seanem Maguirem z Dobrého Willa Huntinga, ale nakonec u nás zvítězil John Keating ze Společnosti mrtvých básníků.

Jde o na první pohled nenápadného učitele, který má však velké srdce a obrovské pochopení pro své studenty. Proto se je kromě angličtiny snaží naučit ještě jedné věci. Respektu. Nejde ale o respekt pro druhé, jejich rodiče nebo snad bezejmenné autority. Keating se své žáky snaží naučit respektovat samy sebe. Právě jeho snaha o výuku soběstačnosti a sebevědomí jej nakonec stojí místo, ale jeho studenti na něj jen tak nezapomenou.

Fandím
2 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Patrick Stewart, Robin Williams, Jack Black

Filmy:
Harry Potter a vězeň z Azkabanu, X-Men, Společnost mrtvých básníků, Karate Kid, Škola ro(c)ku

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
komedie, Fantasy, filmové role, učitelé, filmoví učitelé, žebříčky, Profesor X, žebříčky filmových postav, Patrick Stewart role, Remus Lupin, John Keating role, vlkodlak, Harry Potter učitelé, učitelé z Bradavic, Škola Ro(c)ku postavy, Škola Ro(c)ku obsazení, netradiční výuka, kouzla
TOPlist