5 nejlepších filmových scén z pohledu „první osoby“

19.04.2021

Pohled „první osoby“ je termínem, který se nejčastěji používá ve spojení s videohrami. Ty totiž nabízí hned několik různých zobrazení a každý žánr využívá jiné. Na tahové strategie se většinou díváte shora, arkádové bojovky nebo plošinové skákačky jsou nejčastěji zabírané ze strany, jen u akčních stříleček mezi sebou rovnocenně zápasí dvě zobrazení.

První umísťuje kameru za záda vašeho hrdiny a dává hráči větší přehled o bojišti, zatímco v té druhé vidíte svět stejně jako postava, za kterou hrajete. Právě tomu poslednímu zobrazení se říká pohled první osoby a jeho výhody jsou zřejmé „na první pohled“. Okamžitě vás totiž vtáhne do děje.

Ve filmařině tento druh zobrazení děje není tak často využívaný, přesto se k němu čas od času někdo uchýlí. V dnešním článku vám proto přinášíme pětici nejlepších filmových scén, které jste si mohli zažít „na vlastní oči“.

5. Gravitace – vesmírná panika

První snímek dnešního seznamu získal za své speciální efekty dokonce Oscara, takže je jasné, že je každá jeho scéna propracovaná do největších detailů. Gravitace z roku 2013 vypráví příběh mladé astronautky Ryan v podání Sandry Bullock (56), která ve vesmíru zažije naprosto zdrcující katastrofu.

Při rutinní misi jí a jejího služebně staršího kolegu zasáhnou trosky starého satelitu, které po oběžné dráze putují obrovskou rychlostí. Okamžitě astronauti ztratí kontakt se Zemí a začnou se ztrácet v nekonečném vesmíru. A právě tuhle scénu plnou zoufalství se režisér Alfonso Cuarón (59) rozhodl divákům ukázat v plné parádě vlastního pohledu.

Společně s nezkušenou astronautkou zažíváte pocit hrůzy a paniky, jak se nekontrolovatelně vzdalujete od své planety. Ryan navíc zásahem trosek získala rotaci, a tak se vám kromě tísnivých pocitů začne dělat nevolno ze stále se zmenšující planety, která se vám každou chvíli mihne před helmou.

4. Doom – návrat ke kořenům

Když jsme dnešní článek začali zmínkou o videohrách, byl by hřích nezmínit akční film, který z jedné z nich vychází. A nejde o ledajakou hru. Jde o akční střílečku z devadesátých let, která naprosto změnila celý herní průmysl. Právě Doom totiž zpopularizoval pohled z první osoby, a z jeho odkazu vychází většina současných stříleček.

Tahle legendární hra si v roce 2005 vysloužila vlastní snímek, který se mimo jiné natáčel i v Česku. To je ale vesměs jediná zajímavost, kterou o něm můžeme říct. Kromě jedné scény z pohledu první osoby je Doom naprosto nezajímavým snímkem, který legendární střílečce nesahá ani po kotníky. A o jakou scénu jde?

Zatímco z většiny filmu byste nepoznali, že jde o Doom, tahle scéna vám to vynahradí. Vžijete se v ní do těla vesmírného mariňáka a společně s ním budete kosit jednoho démona za druhým, jako tomu je v původní hře. Pardon. Ve filmovém Doomu nejde o pekelné démony, ale mutanty vytvořené z DNA mimozemšťanů a lidí.

3. RoboCop – probuzení

I následujícím snímkem zůstaneme u žánru sci-fi. Tentokrát se ale podíváme víc do minulosti, protože budeme mluvit o původním RoboCopovi z roku 1987. Ten vypráví příběh nebojácného policisty, který v dystopické budoucnosti neúnavně bojuje se zločinem. Jednoho dne se mu však zásah proti zločincům nepovede a při životě ho udrží jen přístroje a jeho vůle.

Jeho nadřízení ho však nehodlají nechat zemřít, a tak z něj vytvoří téměř nezničitelného kyborga. Právě tuhle proměnu se Paul Verhoeven (82) rozhodl divákům ukázat z pohledu RoboCopa. Diváci se tak společně s ním probouzejí do nelítostného světa jedniček a nul, v ocelovém těle s jediným úkolem. Hájit spravedlnost a trestat zločince.

2. Predátor – termovize

Ve stejném roce, kdy šel do kin původní RoboCop, se v nich objevil i první film o nelítostném mimozemském lovci, který si udělal zálusk na skupinku elitních amerických vojáků. Tohle komando vyrazilo hluboko do nebezpečné džungle v Jižní Americe, aby zachránilo několik svých kolegů ze spárů tamních partyzánů.

Jejich skutečný nepřítel je však mnohem děsivější. Po krku jim jde zabijácký lovec, který má k dispozici celý arzenál smrtících nástrojů, které s jeho nepřáteli dokážou udělat krátký proces. Jedním z nich je i termovize, díky které Predátor vidí své nepřátele i v absolutní tmě.

O tom, jak přesně jeho termální pohled funguje, se mohou na vlastní oči přesvědčit i sami diváci. Vžijí se do kůže mimozemského lovce, když pronásleduje elitní komando vedené Arnoldem Schwarzeneggerem (73). Namísto vojáků však diváci mohou sledovat jen jejich zářící ostré obrysy způsobené teplem, které lidská těla vyzařují.

1. Hardcore Henry – celý film

Na konec dnešního článku jsme si nechali takovou výjimku. Snad se nebudete zlobit, ale poslední bod dnešního seznamu nebude jedinou scénou, ale celým filmem. Hardcore Henry vypráví příběh, který by jako z oka vypadl nějaké videohře, a podobně je i prezentovaný. Celý snímek z roku 2015 je totiž vyprávěn z pohledu hlavního hrdiny.

Jen málokterý režisér se rozhodne vkládat do svého filmu scény z pohledu hlavní postavy ještě méně jich tak tvoří celé filmy. Hardcore Henry je výjimkou, která potvrzuje, že když se chce, tak to jde. Hlavním hrdinou je kyborg se ztrátou paměti, který je okamžitě po svém probuzení vržen do akce, která nepolevuje až do závěrečných titulků.

Spolu s ním divák prožívá napínavé přestřelky, nebezpečné honičky i souboje s nadlidskými protivníky. Celý film je překvapivě dobře natočený, a tak to nepůsobí, že je tenhle způsob vyprávění nesmyslným výmyslem režiséra. Bez něj by byl Hardcore Henry jen průměrným sci-fi akčňákem, kterých na každém prstu napočítáte desítky.

(tod)

Fandím
14 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Arnold Schwarzenegger, Paul Verhoeven, Sandra Bullock

Filmy:
RoboCop, Doom, Gravitace

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
filmové scény, akční filmy, žebříčky, Robocop, žebříčky filmových scén, Arnold Schwarzenegger postavy, Arnold Schwarnegger filmy, Gravitace natáčení
TOPlist