5 nejlepších filmových parodií

28.07.2018

Nedávno jsme vám přinesli žebříček pěti nejhorších filmových parodií, ale abychom vám ukázali, že má každá mince dvě strany, dnes vám představíme pět těch nejpovedenějších. Každý má samozřejmě jiný smysl pro humor, a co baví jednoho, může jinému připadat jako totální nuda. Právě proto jsme se rozhodli podložit svá tvrzení pomocí hodnocení z ČSFD, jako v případě minulého článku.

Následující komedie jsou unikátní svým humorem, ale zajímavé jsou i z důvodu jejich práce s parodovaným žánrem. Správná parodie totiž nemá spoléhat pouze na laciné vtípky, ale měla by mít i co říci k žánru, který paroduje.

Bez dalšího zdržování se tedy pusťme do pěti nejlepších filmových parodií!

5. Vybíjená – 70%

Komedie s názvem Vybíjená je skvělou parodií na žánr takzvaných „underdog“ sportovních filmů. Tyto filmy byly populární zejména v osmdesátých letech minulého století a téměř bezvýhradně sledovaly tým dospívajících sportovních vyděděnců bez šance na výhru. Každý z týmu měl ale dobré srdce, a díky jejich cti a tvrdému tréninku vždy svého o několik úrovní lepšího soupeře porazili.

Vybíjená funguje na prakticky stejném principu, jen s tím rozdílem, že místo dospívajících studentů sledujeme tým plus mínus třicetiletých flákačů, mezi kterými je i jeden pirát. Nepřátelským týmem je tým z konkurenční posilovny, kterou vede megaloman s několika obrovskými komplexy.

Snímek s Vincem Vaughnem (48) a Benem Stillerem (52) v hlavních rolích navíc obsahuje několik nezapomenutelných momentů včetně camea Davida Hasselhoffa (66), rozhodčího Chucka Norrise (78) nebo nečekané smrti trenéra na vozíčku. Celý film je samozřejmě uzavřen momentem, kdy si hrdina v souboji se svým nepřítelem převáže oči a zvítězí po slepu.

Sportovní parodie Rawsona Marshalla Thurbera (43) si od uživatelů ČSFD vysloužila 70 %.

4. Spaceballs – 74 %

Star Wars se snažil zparodovat kde kdo. Přeci jen je tato vesmírná sága jedním z největších filmových gigantů současnosti, a tak by bylo podivné, kdyby si z ní nikdo „nestřílel“. Bohužel až na pár výjimek tyto pokusy však většinou dopadly katastrofálně.

Světlou výjimkou jsou ale Spaceballs z roku 1987 s Rickem Morranisem (65) v roli zloducha Tmavé Helmy a Billem Pullmanem (64) jako sympatickým pobudou Lone Starrem. Snímek režiséra Mela Brookse (92) si střílí ze všech nelogičností, které Star Wars nabízejí a skvěle paroduje žánr sci-fi, což mu přineslo 74 % na ČSFD.

Spaceballs navíc velmi povedeně poukazuje na to, že jsou Hvězdné války ve skutečnosti jen pohádkou, zasazenou do vesmírného prostředí. Tím bezkonkurenčně nejlepším na celém filmu je však herecký výkon Ricka Morranise v neuvěřitelně výstižné parodii na Dartha Vadera. Morranis totiž dělá všechno proto, aby byla jeho Temná Helma naprostým opakem slavného padoucha.

Jeho neschopnost a vzteklost jsou zlatým hřebem této povedené parodie.

3. Soumrak mrtvých – 75 %

Simon Pegg (48) a Nick Frost (46) jsou nejen nerozlučnými kamarády ve skutečném životě, ale často hrají přátele i ve svých filmových projektech. Nejinak tomu bylo v případě filmu Soumrak mrtvých, který úspěšně paroduje žánr zombie apokalyptických snímků, se kterými se na začátku nového tisíciletí „roztrhl pytel“.

Tato akční komedie Edgara Wrighta (44) ale není pouhou parodií na snímky o konci světa. Nabízí toho mnohem víc. Je totiž akčním filmemromantickou zápletkou, který poukazuje na důležitost přátelství na pozadí hororu, který svými mnohými náznaky odměňuje pozorné diváky. Ať už jde o herecké výkony, scénář, střih nebo režii, Soumrak mrtvých si ve všech těchto kategoriích vede famózně.

Wright totiž dokázal dokonale skloubit zdánlivě neslučitelné žánry a každá napínavá či dokonce strašidelná scéna, je vždy chytrým způsobem „podseknutá“ nějakým vtipem. Je až politováníhodné, že má Soumrak mrtvých na ČSFD pouhých 75 %.

2. Galaxy Quest – 77 %

Když jsme v předchozích bodech zmínili parodii Star Wars, nesmíme zapomenout i na parodii jeho sci-fi konkurence, kterou je nesporně Star Trek. Touto parodií je Galaxy Quest z roku 1999, který nás dodnes ohromuje svými neuvěřitelnými kvalitami.

Nejen, že je režie Deana Parisota (66) naprosto geniální, ale na to, že je film už téměř dvacet let starý, vypadá stále velmi moderně. V neposlední řadě je potřeba zmínit i skvělé obsazení, jelikož si v této netradiční parodii zahráli například Tim Allen (65), Sigourney Weaver (68) nebo Alan Rickman.

Galaxy Quest je unikátní ještě jedou věcí. Jeho terčem jsou zarytí fanoušci Star Treku, jenže ti samí lidé jsou i cílovou skupinou pro konzumaci této parodie. A přesto, že si z nich film neskrytě dělá legraci, právě oni si ho zamilovali nejvíce. Galaxy Quest si na ČSFD vysloužil 77 %.

1. Připoutejte se, prosím! – 79 %

Posledním film na seznamu nejlepších parodií je tím nejstarším snímkem, který vám dnes představíme. Vzniknul totiž už v roce 1980 a je jedním z prvních velkých filmů, díky kterým se proslavil legendární komik Leslie Nielsen.

Připoutejte se, prosím! paroduje katastrofické filmy o pádu letadla, které musí zachránit jeden z pasažérů za pomoci personálu letiště. Všechny scény jsou v něm krásně přehnané a každý moment je zde k popukání. V osmdesátých letech navíc filmařům prošlo ledasco, a dnes by takový film kvůli současné politické korektnosti s největší pravděpodobností ani vyjít nemohl.

Scény z letadla jsou dnes už nesmazatelnou součástí filmové historie, ale skvělé jsou i různé vedlejší scény včetně hádajících se letištních interkomů, jízlivých poznámek leteckého personálu či malé holčičky, která má svou kávu ráda stejně jako své muže – černé.

Připoutejte se, prosím! náš dnešní žebříček uzavírá s úctyhodnými 79 %. Strefili jsme se naším výběrem i do vašeho vkusu, nebo byste na seznamu nejlepších parodií raději viděli například Austina Powerse, Popstar: Never Stop Never Stopping nebo třeba Benga v záloze? Nestyďte se s námi podělit o vaše oblíbené parodie v komentářích!

(tod)

Fandím
5 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Tim Allen, Leslie Nielsen, Simon Pegg, Vince Vaughn, Nick Frost, Ben Stiller, Rick Moranis, Alan Rickman

Filmy:
Připoutejte se, prosím!, Spaceballs, Galaxy Quest, Vybíjená, Soumrak mrtvých

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
parodie, komedie, britští komici, filmové parodie, hororové komedie, žebříčky, nejlepší parodie, žebříčky parodií, britské parodie, americké parodie, parodie Star Wars, parodie Hvězdné války, hororové parodie, nejlepší filmové parodie
TOPlist