5 nejlepších filmových boxerů

20.04.2019

Sportovní filmy často fungují velmi podobně. Děje těchto snímků nejčastěji popisují životy nějakých podceňovaných outsiderů, kteří tvrdým tréninkem a odhodlaným překonáváním překážek dosáhnou svého vysněného cíle. Ať už se jedná o filmy o basketbalistech, hráčích amerického fotbalu, golfistech či šachistech, podobný příběh čeká každého z nich.

Obdobné osudy potkávají i filmové boxery, kteří si před tím, než se stanou šampiony, musejí projít opravdovým peklem. Jejich těla bývají z devadesáti procent pokryta modřinami, šrámy a jizvami, ale oni dokáží všechnu bolest překonat a své protivníky porazit. Showbiz vám proto dnes přináší seznam pěti nejlepších filmových boxerů.

Do dnešního článku jsme se rozhodli zařadit pouze fiktivní postavy, takže zde životopisné filmy skutečných boxerů nenajdete. Možná ale v budoucnu vytvoříme článek i o těchto postavách. Kdo ví? Mrk, mrk...

5. Mickey O’Neil – Podfu(c)k

První políčko dnešního seznamu obsadil film, který byste zde asi nečekali. Nejde totiž o tradiční sportovní snímek, ale o krimikomedii režiséra Guye Ritchieho (50) s názvem Podfu(c)k. Tímto boxerem je Mickey O’Neil, kterého si ve filmu nezahrál nikdo jiný než Brad Pitt (55).

Tomu zřejmě jeho zápasení z Klubu rváčů nestačilo, a tak se rozhodl přijmout roli amatérského boxera i v tomto filmu. Přestože Mickey nevypadá na první pohled tak hrozivě jako jiní boxeři dnešního seznamu, nenechte se zmást jeho vizáží. Ve své pravačce totiž skrývá ohromnou sílu, díky které dokáže na jednu ránu „sundat“ téměř kohokoliv.

Mickey je také velmi pyšný a cílevědomý, což mu však trochu komplikuje život. Jeho hrdost se mu postaví do cesty v momentě, kdy má po dohodě s mafiánským bossem londýnského podsvětí záměrně prohrát zápas.

4. „Honey“ Roy Palmer – Půlnoční podraz

Následující snímek s názvem Půlnoční podraz je sportovním dramatem z roku 1992, které režíroval Michael Ritchie. Shoda jmen mezi režisérem Podfu(c)ku a Půlnočního podrazu je čistě náhodná, jelikož Michael byl Američan, zatímco Guy je Brit jako poleno.

Půlnoční podraz vypráví příběh vysloužilého boxerského šampiona „Honeyho“ Roye Palmera, který se rozhodne na jediný večer vrátit do ringu, kde se utká s deseti různými protivníky. Všichni jeho soupeři jsou mladší a mrštnější než stárnoucí boxer, avšak svou trpělivostí a vytrvalostí se „Honeymu“ nakonec turnaj podaří vyhrát.

3. Billy Hope – Bojovník

Role Billyho Hopea se ve snímku Bojovník z roku 2015 ujal Jake Gyllenhaal (38). Bojovník je sportovním dramatem, které funguje trochu opačně než jiné filmy tohoto žánru. Billy totiž ve filmu nezačíná jako outsider, ale jako šampion, který je na vrcholu své kariéry. Jeho manželka jej dokonce přemluví, aby boxu zanechal, a on se pro důchod doopravdy rozhodne.

Celá situace se však radikálně změní, když je při potyčce s jiným boxerem Billyho manželka nešťastnou náhodou zabita. Billy navíc kvůli své výbušné povaze ztrácí opatrovnictví nad svou dcerou a jeho život se naprosto hroutí. Jediný způsob, jak si může zachovat zdraví rozum je návrat do ringu. Jeho cesta zpátky na vrchol bude však mnohem komplikovanější, než by se na první pohled mohlo zdát.

Bojovník je filmem o vykoupení a překonání toho nejhoršího, co se vám v životě může přihodit. Gyllenhaal pro svou roli podstupoval opravdu tvrdý trénink, což je z jeho vypracovaného těla ve filmu opravdu znát. Snímek kromě srdceryvného dramatu nabízí i skvěle propracované souboje, které působí opravdu přesvědčivě.

2. Maggie Fitzgerald – Million Dollar Baby

Předposledním zápasníkem dnešního seznamu není boxer, ale boxerka. Maggie Fitzgerald je hlavní postavou snímku Million Dollar Baby režiséra a westernové legendy Clinta Eastwooda (88). Ten ve svém filmu hraje trenéra Frankieho, který však o výcviku Maggie zprvu nechce ani slyšet. Maggie ho však svou vytrvalostí přesvědčí a on nakonec svolí.

Příběh filmu však nekončí euforicky jako většina filmů dnešního seznamu, ale je spíše sportovní tragédií. Maggie opravdu dělá vše, aby se stala šampionkou, to však nezabrání jedné z jejích soupeřek, aby jí jediným podvodným úderem o všechny její sny připravila. Po konci jednoho kola důležitého zápasu dostane Maggie ránu zezadu a její bezvládné tělo se velmi nešťastně svalí na přichystanou židličku v rohu ringu.

Její pád jí poraní míchu a Maggie tak ochrne od krku dolů. Nadějná vycházející hvězda ženského boxu se tak nemůže hýbat a upadá tak do naprosté beznaděje, z které je jediná cesta. Požádá svého trenéra, aby jí odpojil od přístrojů a ukončil jí tak zmařený život.

1. Rocky Balboa – Rocky

Od depresivního konce nadějné sportovkyně se pro posledního boxera přesuneme k vítězoslavné filmové sérii, kterou jste tu pravděpodobně očekávali už od přečtení titulku dnešního článku. Vzhledem k počtu schopných boxerů, kteří se v Rockym objevili, by byl hřích neuvést alespoň jednoho z nich. A koho jiného vybrat, než samotného „Italského hřebce“.

Samozřejmě, že jsme si pro vyvrcholení dnešního článku schovali Rockyho Balbou, kterého si v těchto filmech zahrál Sylvester Stallone (72). Rocky v roce 1976 ukázal, že se box může stát hlavním tématem filmu, který se nesmazatelně zapíše do dějin kinematografie. Jen s velkými obtížemi byste totiž hledali někoho, kdo o sérii Rocky nikdy neslyšel.

Rocky Balboa je prototypem sportovního outsidera, který se na vrchol propracoval jen díky tvrdé dřině a vytrvalosti. Během mnoha let a snad ještě většího počtu natočených filmů se Rocky dostal z pozice vymahače dluhů na světového šampiona a nakonec skončil jako zkušený trenér, který své znalosti předává dalším generacím zápasníků.

(tod)

Fandím
13 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Clint Eastwood, Brad Pitt, Jake Gyllenhaal, Sylvester Stallone

Filmy:
Podfu(c)k, Půlnoční podraz, Rocky, Million Dollar Baby, Southpaw

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Brad Pitt filmy, boxeři, nejlepší boxeři, Sylvester Stallone filmy, Sylvester Stallone role, Rocky Balboa, filmoví boxeři, box ve filmu, sportovní filmy, Rocky postava, nejlepší sportovní filmy, Clint Eastwood filmy, Clint Eastwood role
TOPlist