5 nejlepších expedic Top Gearu

28.02.2019

Top Gear je britský seriál televize BBC, který v sobě geniálně mísí humor a klasický motoristický pořad. Největší podíl na tomto úspěchu nese moderátorské trio – Jeremy Clarkson (58), James May (56) a Richard Hammond (49). Jak ale mnozí z vás vědí, tato trojice o svůj pořad kvůli Clarksonovým excesům přišla a jejich posty nahradili noví moderátoři, mezi kterými je například i Matt LeBlanc (51), kterého můžete znát jako Joeyho z ikonického sitcomu Přátelé.

Clarkson, May a Hammond si svůj pořad však nenechali jen tak vzít a nyní mají nový seriál nazvaný Grand Tour, který místo BBC vlastní Amazon. Grand Tour je v současnosti ve své třetí sérii a přes nesporné úspěchy nového seriálu nemůžeme než nostalgicky vzpomínat na epické expedice, které toto trio motoristických nadšenců zažívalo v původním Top Gearu.

Proto vás vezmeme na vlastní expedici, která bude odhalovat pětici těch nejlepších speciálů, které původní Top Gear kdy natočil. Připravte se na opravdu epickou jízdu plnou silných motorů a dětinského humoru!

5. Patagonie

První políčko dnešního seznamu obsadila dvoudílná epizoda z poslední série, které se původní moderátorské trio účastnilo. Působí to téměř poeticky a stejným způsobem působí i mnohé záběry z Patagonského speciálu. Finále 22. série bylo uzavřeno právě expedicí do Patagonie, území v Jižní Americe.

Tuto epizodu provázela kontroverze, která se stala jedním z důvodů, proč byl Clarkson z konzervativní stanice vyhozen. Jeho vůz Porsche 928 bylo totiž opatřeno poznávací značkou, na které stálo H982 FKL, což se dá brát jako odkaz na bitvu o Falklandy, ve které Británie porazila Argentinský odboj a kvůli které Falklandy nadále přísluší britské koruně. Ačkoliv se celý štáb dušoval, že nešlo o laciný vtip na účet místních obyvatel (kterých se Top Gear často s oblibou dopouštěl), ale naprostou náhodu, která by nešla předem připravit, místní to tak rozhodně nebrali.

Clarksonova „poznávačka“ však místní obyvatele rozzuřila natolik, že uspořádali několik protestů proti seriálu a dokonce natáčecí štáb pronásledovali a útočili na něj. Natáčení se tak muselo kvapem přesunout do sousedního Chile, kde byli všichni v relativním bezpečí. Zpráva o jejich nočním úprku se rozšířila mezi obyvatelstvo, které konvoj pronásledovalo a útočilo na něj házením kamenů a dalších předmětů. Když pomineme toto vyvrcholení, je Patagonský speciál plný nádherných záběrů a ikonických vozů.

4. Spojené státy

Obdobně nebezpečná byla i výprava Top Gearu do Spojených států z deváté série. Tentokrát se však nikdo nemohl vymlouvat na náhodu, jelikož si za způsobenou nenávist mohlo moderátorské trio opravdu samo. Rozhodli se totiž, že si své vozy navzájem „vyzdobí“ hesly, která místní obyvatele záměrně popudí.

Jedním z úkolů, které si hrdinové pořadu v USA udělí, je ten, že nesmí zastřeleni nebo zatčeni při projíždění Alabamy, státu, který je znám pro svá pevná přesvědčení ohledně držení zbraní a až fanatické víry. Bonusové body získá ten, kdo naopak zapříčiní zastřelení či zatčení svých kolegů. Svá levná americká auta opatří nápisy jako „country a westerny stojí za prd“, „jsem bisexuál“, „Hillary prezidentkou“, „Nascar smrdí“ a „mužská láska letí“ v růžové barvě.

Celá situace se vymkne z rukou, když moderátoři musí natankovat. Majitelka benzínové stanice rozčileně prohlásí, že „přivede chlapy“ a ti opravdu během několika okamžiků přijedou. May celou situaci komplikuje tím, že potřebuje nastartovat auto pomocí startovacích kabelů, a tak je zběsilý úprk zdržen. V momentě, kdy vzduchem začaly létat kameny, se situace vyhrotila natolik, že i natáčecí štáb vypnul své kamery. Naštěstí stihli moderátoři v nestřežené chvíli smýt urážlivé nápisy a z Alabamy ujet.

3. Bolívie

V přechozích dvou bodech si mohli moderátoři za nebezpečí, kterým se vystavili, více či méně sami. Ve čtrnácté sérii v epizodě nazvané Bolívijský speciál však proti moderátorskému triu stála sama příroda. Různé nesnáze jsou často i ve scénáři pořadu, ale v případě Bolívijské expedice šlo celému štábu skutečně o život.

Nejen že se museli prosekat hustou džunglí a den po dni urazit kvůli hustému porostu jen několik desítek metrů, ale když už se jim podařilo z pralesa dostat, čekalo je ještě mnohem větší nebezpečí zvané „Cesta smrti“. I když se tento název může zdát jako přehánění, věřte, že si tato „silnice“ získala své jméno oprávněně. Její úzké zatáčky, nezpevněný povrch a strmé propastné srázy dolů si už v minulosti vyžádaly desítky životů a Bolívijský speciál jasně ukazuje proč.

Auta moderátorům také moc nepomáhají, jelikož i se podobně jako prašné cesty i jejich vozy pomalu ale jistě rozpadají. Většina speciálů pořadu nabízí nějaké to nebezpečí, ale šestá epizoda čtrnácté série je skutečně tou nejděsivější.

2. Vietnam

Abychom vás úplně emocionálně nevyčerpali, na druhé místo jsme dosadili díl, ve kterém moderátorům téměř nic nehrozí. Pokud tedy nepočítáte možné a prakticky nevyhnutelné rozpadnutí jejich vratkých mopedů, které si pro cestu po Vietnamu zvolili. Právě ona pohodová atmosféra je tím, co si mnoho diváků pořadu naprosto získalo.

Všichni tři se neustále popichují, a jejich přátelství z tohoto speciálu naprosto čiší. Pokud vám někdy vrtalo hlavou, proč se Hammond a May rozhodli následovat svého kolegu do „neznámých vod“ Amazonu a opustit BBC a jejich program, Vietnamský speciál vám vysvětlí proč. Všichni tři jsou totiž opravdu skvělými přáteli, a ačkoliv si často tropí neuvěřitelné naschvály, je vidět, že to alespoň částečně dělají z lásky.

1. Severní pól

Každý znalec tohoto motoristického seriálu má svého favorita, co se nejpovedenější epizody týče. Téměř všichni se však shodnou, že byla osmá epizoda deváté série něčím, co na televizních obrazovkách normálně nespatříte. Hammond, Clarkson a May se totiž vydali dobít severní pól.

Clarkson a May jeli společně v modifikované Toyotě Hilux a Hammond se snažil severní točnu dobít za pomocí psího spřežení. Nešlo tak o pouhou expedici, ale o závod, který měl definitivně určit nejlepší způsob pro arktické výlety. Světe div se, ale přestože auto rozhodně nebylo v nehostinné krajině favoritem, severní pól jako první dobil tým Clarksona a Maye.

Kromě nebezpečí a skvělého humoru je tento díl unikátní ještě v jednom ohledu. Díky tomuto speciálu se totiž jeho moderátoři stali držiteli světového prvenství v dobití severního pólu automobilem.

Souhlasíte s naším výběrem, nebo byste si na tomto žebříčku představovali jiné epizody? Jsme zvědaví na vaše názory, o které se s námi můžete podělit v komentářích pod článkem!

(tod)

Fandím
1 fanoušek
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
James May, Jeremy Clarkson, Richard Hammond

Filmy:
Top Gear, Top Gear 2010

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
televizní pořady, BBC, auto moto, motoristické pořady, televize BBC, britské pořady, Top Gear ukázky, Top Gear speciály, TOP Gear to nejlepší, Top Gear díly, Top Gear speciální díly, pořady o autech, Top Gear zajímavosti, britské televizní pořady
TOPlist