5 nejlepších dokumentů o sériových vrazích

20.02.2019

Je pravda, že dokumenty většinou nebývají žánrem, o kterém se u nás běžně dočtete. Přes některé výjimky se většinou věnujeme filmům, které v kinech trhají rekordy. Nedávná premiéra dokumentárního seriálu s názvem Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes, který má na svědomí internetová streamovací služba Netflix, nás však přiměla, abychom se na dokumenty přeci jen znovu zaměřili.

Conversations with a Killer vypráví příběh sériového vraha Teda Bundyho, který v sedmdesátých letech minulého století řádil ve Spojených státech. Tento seriálový projekt nás přiměl k tomu, abychom se podívali, jestli existuje více dokumentů, které se věnují sériovým vrahům. V minulosti jsme vám totiž představili pětici nejlepších hraných filmů s touto tématikou, a tak nás zajímalo, jestli najdeme obdobně kvalitní snímky i v dokumentárních kruzích.

Odpovědí na tuto otázku bylo jasné a nekompromisní „ANO“. Tohle je pětice těch nejlepších dokumentů o sériových vrazích, které můžete zhlédnout.

5. Cropsey

Téměř každé město Spojených států disponuje alespoň nějakou „městskou legendou“ o tamějších vrazích, nebezpečných místech či mystických a paranormálních tvorech. Abyste měli představu, o co přibližně jde, dají se některé tyto příběhy připodobnit k pražskému Golemovi. Většinou se za nimi však skrývá mnohem více smrti a tragédie.

Přestože je většina těchto příběhů naprostými nesmysly, dokument s názvem Cropsey ukazuje, že se některé z takových příběhů alespoň z části zakládají na realitě. Za vraždící řádění z těchto příběhů tak samozřejmě nemohou paranormální monstra, ale skuteční a velmi nebezpeční lidé. Městská legenda, které se věnují dokumentaristé, se jmenuje Cropsey a jde o tajemný přízrak z New Yorku, který stál za zmizením několika dětí z blízkého okolí.

Dokumentaristé ale odhalí, že za tímto příběhem stojí usvědčený únosce a André Rand. Ten si od roku 1988 odpykává svůj trest za několik únosů, ale z vražd nakonec usvědčený nebyl. Joshua Zeman a Barbara Branacaccio, kteří za snímkem stojí, chtěli filmem pomoci rodinám pohřešovaných a zavražděných dětí a přinést jim alespoň nějakou útěchu v zodpovězení různých palčivých otázek týkajících se jejich zmizení.

4. I Survived BTK

Dokument I Survived BTK můžete objevit i pod delším názvem Feast of the Assumption: BTK and the Otero Family Murders. Tento dokumentární projekt se točí kolem Charlieho Otera, muže, který jednoho dne po návratu ze školy ve svém domě objevil mrtvá těla svých rodičů a sourozenců, a to ještě v době, kdy byl pouhým teenagerem.

Tyto vraždy měl na svědomí sériový vrah jménem Dennis Rader, kterému se přezdívalo BTK. Tato tři písmena jsou zkratkami vrahova zacházení s jeho obětmi. „Bind, torture, kill“ v překladu znamená svázat, mučit a zabít. Charlie se o původci své rodinné tragédie dozvěděl až dlouhých třicet let po jeho odporném činu a dodnes se s těmito brutálními vraždami nedokázal smířit.

3. The Jeffrey Dahmer Files

O životě a vraždách amerického vraha Jeffreyho Dahmera byl natočen i hollywoodský snímek s názvem Dahmer, ve kterém si psychopatického zabijáka zahrál Jeremy Renner (48). Dokumentární snímek The Jeffrey Dahmer Files však celou situaci okolo Dahmerových vražd ukazuje skrze archivní materiály, rozhovory a ilustrační záběry, které ukazují, jak přesně Dahmer své oběti zabíjel.

Pokud Dahmerův případ neznáte, doporučujeme zhlédnout jak hraný film, tak tento dokument, který v barvitých detailech ukazuje, jak se vyšinutý vrah dopustil všech sedmnácti vražd, za které byl později odsouzen. V nechutném detailu se dozvíte i o tom, jakým způsobem se zbavoval těl mladých mužů, které připravil o život. Co je na celém případu nejzvláštnější, je způsob, jakým své vražedné sklony skrýval. Jeho nejbližší okolí totiž nemělo tušení, co se pod slupkou blonďatého mladíka skrývá.

2. Interview s masovým vrahem

Dokumentární film s názvem Interview s masovým vrahem je snímek z roku 2008, který se točí okolo osoby amerického sériového vraha a kanibala Arthura Shawcrosse, kterému se přezdívalo Říční vrah z Genesee. Shawcross se během svého řádění dopustil minimálně třinácti různých vražd včetně dvou dětí a své oběti kromě zabíjení a pojídání také znásilňoval.

Svou obhajobu chtěl Shawcross před soudem postavit na své rozdvojené osobnosti a faktu, že jej jeho matka v mládí také znásilňovala, ale porota i přivolaný expert jej uznal za příčetného a vyměřil mu trest odnětí svobody v délce 250 let. Zemřel ale už v roce 2008, kdy ve vězení dostal zástavu srdce.

Dokument ukazuje nejen vrahovo absolutní vyšinutí, ale i selhání justičního systému, který jej po jeho prvních dvou vraždách po pouhých patnácti letech propustil z vězení. Netrvalo to však dlouho a Shawcross vraždil znovu, ale tentokrát byl však rozsudek přísnější. To už však nevrátilo život jedenácti dalším obětem, které během pouhých dvou let na svobodě brutálně zavraždil.

1. This is the Zodiac Speaking

Posledním vrahem, kterému se v dnešním článku budeme věnovat, je jedním z nejproslulejších sériových zabijáků moderní doby. I o něm bylo natočeno hned několik filmů, z nichž je asi nejznámější Zodiac, ve kterém si zahráli například Robert Downey Jr. (53) nebo Jake Gyllenhaal (38).

Tajemný Zodiac byl vrahem, který na konci šedesátých let terorizoval obyvatele Kalifornie. Proslavily ho především jeho dopisy policii a fakt, že jeho identita nebyla nikdy odhalena. Zodiac tak nikdy nebyl dopaden, a je tak klidně možné, že stále žije na svobodě.

Dokument nazvaný This is the Zodiac Speaking sleduje marné policejní vyšetřování, kterému se v případu nedaří dělat žádný důležitý pokrok. Přestože mají policisté několik podezřelých, nikdy neměli dostatek důkazů k usvědčení kteréhokoliv z nich. Minimálně sedm vražd, kterých se tento vrah dopustil, tak dodnes zůstává nevyřešeno.

(tod)

Fandím
3 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Robert Downey Jr., Jake Gyllenhaal, Jeremy Renner

Filmy:
Interview s masovým vrahem, This Is the Zodiac Speaking, Cropsey, Jeffrey Dahmer Files, The

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
dokumenty, dokumentární filmy, vraždy, krimi, šokující vraždy, sériové vraždy, žebříčky, Zodiac, sérioví vrazy, vrazy v Americe, sériový vrah Zodiac, maniac, nejlepší dokumenty, žebříčky dokumentů, krimi dokumenty, dokumety o vrazích, kriminální dokumenty, Cropsey dokument, rozhovory se sériovými vrahy, brutální vraždy v Americe
TOPlist