5 nejlepších dokumentárních sérií na Netflixu

25.09.2020

Americká streamovací služba Netflix u nás nabízí řadu různých filmů a seriálů, které buď odkoupila od tradičních studií anebo za jejich vznikem stojí sama. I Netflix totiž natáčí vlastní počiny, ze kterých můžeme namátkou uvést například Stranger Things, Orange Is the New Black nebo superhrdinskou Umbrella Academy.

Stále častěji se však Netflix zaměřuje na jiný žánr, který byste od takové komerční služby s největší pravděpodobností neočekávali. Dokumentární minisérie se však těší čím dál větší oblibě, na což samozřejmě musí reagovat i Netflix. Právě proto nabízí i v Česku řadu dokumentů, které se běžně stávají těmi nejsledovanějšími počiny na této internetové televizi.

Dnes vám představíme pětici těch nejlepších dokumentárních minisérií, které můžete na Netflixu najít. Na své si přijdou milovníci přírody, sportovní nadšenci i ti, kteří se rádi bojí u napínavých detektivních příběhů vyprávějících skutečné události.

5. Pán tygrů

Charakter prvního snímku dnešního seznamu se popisuje opravdu těžko. V centru jeho dění je výstřední jedinec, který se obklopuje divokými zvířaty, podivnými historkami, a ještě podivnějšími lidmi. Pokud bychom však osmidílnou dokumentární sérii s názvem Pán tygrů měli přeci jen jedním slovem shrnout, nejvýstižnější by bylo nejspíš slovo „bizár“.

Hlavním „hrdinou“ je Joe Exotic (57), homosexuální majitel prazvláštní zoologické zahrady zaměřené na všechny druhy divokých koček. Joe si za svůj život vyzkoušel řadu různých aktivit od chovatelství, přes hudební, až po politickou kariéru. Každá jeho profesní snaha je však opředená různými podivnostmi a křížky se zákonem.

I z toho důvodu sedí v současnosti Exotic ve vězení za pokus o vraždu a ilegální obchodování s divou zvěří. Z jednotlivých epizod však dost zjevně vyplývá, že by Joe rozhodně neměl být jediným odsouzeným ze všech událostí, co se kolem něj odehrály.

4. Naše planeta

V následující osmidílné minisérii se opět objeví divoké šelmy, tentokrát však nepůjde o oběti šíleného maniaka bez špetky sebereflexe, ale o zvěř žijící ve volné přírodě. Seriál s názvem Naše planeta je totiž přírodním dokumentem, který ukazuje nejen krásy naší planety, ale i to, jak je ohrožuje změna klimatu.

Dokumentární sérií provádí legendární už čtyřiadevadesátiletý britský moderátor David Attenborough (94), který diváky provázel nespočtem různých dokumentů. Když se podíváte na jeho filmografii, budete posouvat kolečkem myši hodně dlouho, než dorazíte na její konec. Naše planeta je plná úchvatných záběrů plných sytých barev a ohrožených živočichů, kteří se snaží přežít ve stále na stále se zmenšující ploše volné přírody.

3. Nejvyšší skóre

Třetí dokumentární série dnešního článku se na Netflixu objevila teprve v půlce srpna letošního roku. Nese název Nejvyšší skóre, což už samo o sobě napovídá o její podstatě. Na ploše šesti dílů se představují ty největší hvězdy začátků videoherního průmyslu ze Spojených států i z Japonska. Ve stylizované dokusérii se setkáte s tvůrcem legendárního Maria, se zakladateli společnosti Atari a šestá epizoda vás dovede až do devadesátých let se střílečkami jako Wolfenstein 3D nebo Doom.

Kromě zajímavých rozhovorů a střípků z videoherní historie vás v seriálu Nejvyšší skóre čeká i vynikající soundtrack, který vyvolává vzpomínky na osmibitové hry časů minulých. Kromě toho jsou jednotlivé epizody vybaveny skvělým vizuálním zpracováním, které vás ani na chvilku nenechá zapomenout, že sledujete vysokorozpočtový seriál o historii těch nejlepších (ale i nejhorších) videoher.

2. Poslední představení

Michael Jordan (57) je bezesporu jednou z největších sportovních legend historie. Je jen málo sportovních nadšenců, kteří by tohohle téměř dvoumetrového basketbalistu neznali. Jako legenda Chicago Bulls přivedl Jordan svůj tým do šesti finále NBA, které Chicago Bulls pokaždé vyhráli a Jordan sám byl vždy prohlášen za nejužitečnějšího hráče finálové série.

Kromě toho byl také pětkrát vyhlášen nejužitečnějším hráčem NBA za celou sezónu a jeho úspěšnost v hodech na koš mu dodnes zajišťuje první místo v historických tabulkách americké basketbalové soutěže. Právě o jeho životě vypráví desetidílná série s názvem Poslední představení, ve které Jordan vypráví nejen o své kariéře.

Pokud ale spíše než basketbalu holdujete motorsportu, i zde má pro vás Netflix odpověď. V současnosti můžete sledovat už dvě řady dokusérie F1: Touha po vítězství, která vypráví o závodnících Formule 1.

1. Od koťátek pracky pryč! Hon na internetového zabijáka

Na konec dnešního článku jsme si nechali třídílnou dokumentární sérii s jedním z nejdelších názvů. Na rozdíl od většiny ostatních, které jsme vám dnes představili neukazuje projekt s názvem Od koťátek pracky pryč! Hon na internetového zabijáka život divokých zvířat ani kariéry slavných sportovců, ale vyšetřování skupiny uživatelů sociálních sítí, které vedlo až k dopadení chladnokrevného zabijáka.

Na počátku stálo děsivé video maskovaného muže, který ve svém bytě bez slitování vraždí malá koťátka. Jak je ale známo, koťátka jsou v internetovém prostředí takřka nedotknutelná, a tak se zvedla obrovská vlna odporu a veřejného lynčování brutálního trýznitele. Jedné facebookové skupině to však nestačilo, a tak se její členové rozhodli, že šílence vypátrají a dovedou ke spravedlnosti sami.

Tohle rozhodnutí se však ukázalo být mnohem složitější, než se na první pohled zdálo. Vrahoun zvířátek se je každým dalším videem snažil svést ze své stopy a ukázalo se, že je mnohem nebezpečnější. Od vražd koťátek a psů je totiž už jenom malý krůček k vraždám lidí. Asi vám už nemusíme vysvětlovat, kdy se případem začala zabývat policie.

(tod)

Fandím
0 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Michael Jordan, David Attenborough

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
F1, formule 1, Netflix, seriály Netflixu, dokumentární pořady, dokumentární série, dokumenty o změně klimatu, David Attenborough, dokumetn Formule 1, Od koťátek pracky pryč! Hon na internetového zabijáka, Poslední představení, Naše planeta, Pán tygrů
TOPlist