5 nejlépe vypadajících filmů posledního desetiletí

06.03.2019

Prestižní Oscary se udělují už od roku 1929. Mezi známými oceněními jako je nejlepší film, režisér či herec v hlavní roli však můžete objevit i kategorie, o které se široká veřejnost většinou moc nezajímá. Jednou z těchto kategorií je i kamera, která se velmi podílí na tom, jak nakonec filmy vypadají.

Některé snímky totiž mají naprosto úchvatný vizuál, což je spolu s tvůrci speciálních efektů především práce kameramanů. Dnes jsme se vám rozhodli představit pětici těch nejkrásnějších a nejlépe vypadajících filmů, které vznikly během posledních deseti let.

5. Ona

Ona je snímkem z roku 2013, ve kterém se v hlavních rolích objevili Joaquin Phoenix (44) a Scarlett Johansson (34). Ve skutečnosti se však ve filmu objevil jen Phoenix, protože ona charizmatická krasavice, kterou můžete znát například i jako Black Widow z Avengers, si ve filmu zahrála jen hlas umělé inteligence.

Jelikož se snímek odehrává v budoucnosti, mohli byste čekat, že bude Ona plná futuristických chladných barev, které známe ze spousty jiných sci-fi filmů. Ve skutečnosti je však film zahalen do teplých pastelových barev, které jej odlišují nejen od snímků obdobného žánru, ale také od všech ostatních.

4. Spider-Man: Paralelní světy

V letošním roce si Oscara za kameru odnesl Alfonso Cuaron (57) se svým niterním snímkem Roma. Pokud by se ale tyto ceny udělovaly i animovaným filmům, troufli bychom si říct, že by si sošku za nejlépe vypadající film odnesl Spider-Man: Paralelní světy. Ten se pro svůj unikátní vizuál stal vítězem Oscara i Zlatého glóbu za nejlepší animovaný film a nespornou částí tohoto úspěchu je i to, jak snímek vypadá.

Jde totiž o animák, který svým vzhledem velmi odráží podobu komiksových sešitů, na kterých je založen. Při sledování jednotlivých scén téměř cítíte zašlé stránky komiksů, a přesto snímek o několika pavoučích mužích z různých světů vypadá velmi moderně. Když ale vezmete v potaz fakt, že na filmu spolupracovali i tvůrci LEGO® příběhu, je jasné odkud tento svěží vítr vane.

3. Grandhotel Budapešť

Jestli existuje režisér, který naprosto vyniká vizuálním zpracováním svých snímků, pak je to nepochybně Wes Anderson (49). Tento texaský filmový mág má za sebou neuvěřitelně líbivé filmy jako Darjeeling s ručením omezeným, Život pod vodou nebo loňský animovaný snímek s názvem Psí ostrov.

Na dnešní seznam jsme jej však zařadili kvůli jeho filmu z roku 2014 s názvem Grandhotel Budapešť. Ten je totiž klasickou ukázkou, jak neotřele Andersonovy filmy vypadají. Celý snímek je zahalen do pastelových barev, ale to režisérovi ani zdaleka nestačilo. Rozhodl se totiž také experimentovat se třemi různými obrazovými formáty, skrze které vypráví příběhy ve třech časových obdobích.

Pro každý z těchto formátů musel s kamerou pracovat jiným způsobem. Musel jinak rámovat obraz, natáčet z jiných úhlů, ale především musel o scénách jiným způsobem přemýšlet. O tom, že se mu natáčení neuvěřitelně povedlo, svědčí mimo jiné i nespočet různých ocenění, které Grandhotel Budapešť získal na několika různých filmových soutěžích.

2. Gravitace

Natočit sci-fi, které je v podstatě jakousi one-man show (v případě Gravitace jde tedy spíše o one-woman show), je opravdu složitý proces, který se podaří málo komu. O to obtížnější je natočit takové sci-fi, které navíc téměř kompletně postrádá většinu elementů, které jsou pro tento žánr opravdovými základy.

Gravitaci totiž nenajdete žádné futuristické zbraně, žádná smyšlená vesmírná plavidla ani invazi mimozemské civilizace. Gravitace se totiž snaží stát nohama pevně na zemi ukotvená v realitě. Tedy, vlastně spíš volně poletovat vesmírem na oběžné dráze naší planety. Ale reálně! Asi jsme se do toho už zamotali příliš, tak se raději přesuňme k důvodu, proč jsme snímek z roku 2013 zařadili na dnešní seznam.

Mohou za to ony neuvěřitelné záběry na vesmírné scenérie, pohledy na Zemi, onen tísnivý pocit, který absurdně čiší z nekonečného vesmíru. Pokud jste měli to štěstí a Cuarónův snímek jste zastihli v kinech, musely vám jeho záběry naprosto vyrazit dech. Ne nadarmo si Gravitace vedle ocenění za režii, střih, hudbu, mix a střih zvuku odnesla zlaté sošky i za kameru a speciální efekty.

1. Pí a jeho život

Dobrodružné drama z roku 2012 s názvem Pí a jeho život vypráví příběh malého chlapce, který vyrůstal v prostředí indické zoologické zahrady. Když se však se svou rodinou a několika zvířaty měl přestěhovat do Kanady, postihla je nebezpečná bouře, která bez slitování potopila nákladní loď, na které cestovali.

Pí se společně s několika zvířaty zázrakem ocitl na záchranném člunu, ale dostat se zprostředka oceánu není pro malého chlapce s několika hladovými (a v některých případech i nebezpečnými) zvířaty rozhodně není žádný med. Právě v Pí a jeho životě se krásně mísí mistrná kamera s ještě povedenějšími speciálními efekty, díky kterým mnozí tento film považují za nejkrásnější film historie.

Všechny záběry z moře vypadají úchvatně, a dokonce i onen obávaný tygr byl stvořen jen za pomoci počítačových efektů. Přestože šel tento film do kin už před nějakou dobou, jeho vizuál stále nestárne a dá se jen obtížně věřit tomu, že tyto krásné záběry někdy něco překoná.

(tod)

Fandím
24 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Scarlett Johansson, Wes Anderson, Joaquin Phoenix, Alfonso Cuarón

Filmy:
Pí a jeho život, Gravitace

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
oscary, oscarové filmy, Pí a jeho život film, efekty, filmové efekty, žebříčky, Scarlett Johansson filmy, filmové žebříčky, krásné filmy, nejkrásnější filmy, filmová kamera, Joaquin Phoenix role, žebříčky nejlepších filmů, film gravitace, úžasné filmové efekty, film Ona, Alfonso Cuaron filmy
TOPlist