5 nejhorších pokračování úspěšných animáků

22.06.2020

Tvorba animovaných filmů je velmi náročnou záležitostí, která si často vyžaduje mnohem víc práce než tvorba hraných filmů. Jen animace a renderování (tvorba 3D obrazu, pozn. redakce) zabere spousty času, a pak se ještě musíte potýkat se všemi náležitostmi, které musí řešit i tvůrci „normálních“ filmů.

Pokud se váš snímek ale podaří, jde o skutečný úspěch, který s sebou velmi často nese příslib dalších filmových pokračování. Ne vždy je však tvorba druhých a dalších dílů něčím, co by tvůrci animovaných filmů měli vyhledávat. Často se totiž stává, že nedokážou kouzlo původních snímků zopakovat a následné filmy jsou tak lacinou imitací.

Vítejte na Showbiz.cz, kde vám dnes představíme pět pokračování úspěšných animovaných filmů, které svým předchůdcům rozhodně nedělají dobré jméno.

5. Lví král 2: Simbův příběh

První hříšník dnešního seznamu je pokračováním jednoho z nejznámějších animovaných počinů filmové historie. Ačkoliv Lví král sklízel chválu na všech frontách, jeho pokračování s názvem Lví král 2: Simbův příběh se takových úspěchů rozhodně nedočkal. Mnozí navíc ani netuší, že tento fantastický snímek z roku 1994 nějaké pokračování měl (a to se dočkal hned dvou).

Původní film je jednou z těch nejlepších Disneyovek, na které se zkrátka „nesahá“. Skvělý příběh, famózní soundtrack a na film pro děti poměrně komplexní tématika – to všechno jsou věci, které ve druhém díle chyběly. I když se do pokračování vrátilo hned několik původních dabérů, z jejich výkonu bylo nad slunce jasné, že se už tolik nesnaží.

Lví král 2: Simbův příběh sice rozhodně není tím nejhorším filmem na světě, ale ve srovnání s jeho předchůdcem je prostě nedostatečný.

4. Já, padouch 3

Následující snímek šel do kin v roce 2017 a jedná se o třetí díl překvapivě originálního animáku, který ale zároveň dal vzniknout jedné z nejnenáviděnějších postav moderní kinematografie – žlutým breptajícím Mimoňům. U prvních dvou filmů série Já, padouch se tahle věc dala ještě přehlédnout, ale s příchodem třetího už bylo těchto ukecaných příšerek všude až moc, čemuž nepomohl ani jejich sólový film z roku 2015.

Proč je ale právě Já, padouch 3 tím nejslabším filmem celé série? V jeho obsazení se objevují nejen staré známé tváře jako Steve Carell (57) a Kristen Wiig (46), ale navíc je doplňuje i jeden z tvůrců legendárního South Parku Trey Parker (50). Přestože se mezi dabéry objevuje i člověk, který proslul svým nesmlouvavým a kontroverzním humorem, je třetí díl Já, padoucha prostě až příliš ukázněný.

Zatímco předchozí filmy série vždy přinesly na stůl něco nečekaného, u třetího dílu to rozhodně neplatí. Při sledování filmu vám bude celou dobu připadat, že jste tohle už někde viděli. Tohle zakončení trilogie se zkrátka nepodařilo.

3. Doba ledová: Mamutí drcnutí

První Doba ledová byla v roce 2002 senzační ukázkou toho, jak mohou novodobé animáky vypadat. Navíc vyprávěla srdceryvný příběh plný zajímavých postav, se kterými se diváci dokázali sžít, i když hlavní úloha připadla mamutovi, lenochodovi a šavlozubému tygru. Každým dalším dílem však kvality série upadaly a samotného dna dosáhly v roce 2016, kdy se v kinech objevila Doba ledová: Mamutí drcnutí.

Pátý díl série se vzdal jakýchkoliv ambicí na to být kvalitním snímkem a namísto promyšleného a dojemného příběhu přináší pouze trapné gagy a přihlouplé fóry. Doba ledová je totiž jednou z těch sérií, které téměř všechno potřebné řekly ve svém prvním díle a všechna další pokračování jsou jen ubohou snahou o dojení většího množství peněz z úspěchu prvního dílu.

2. Auta 2

Podobně originální jako první Doba ledová byl i první díl série Auta. Ten na filmová plátna přinesl svět mluvících vozidel, který byl plný emocí, sympatických hrdinů a v jehož nitru ležela cesta za sebepoznáním. Originální chtěli být tvůrci i u tvorby jeho pokračování, ale jejich touha po neotřelosti filmu bohužel ubrala na všech ostatních frontách.

Zatímco jsou první Auta jedním z nejzajímavějších počinů studia Pixar, Auta 2 jsou jedním z těch nejhůře hodnocených. Na americkém hodnotícím serveru Rotten Tomatoes jde o jediný animák od Pixaru, který si vysloužil hodnocení „shnilý“ a ani na tuzemském ČSFD se mu s 61 procenty vůbec nedaří.

Příběh se točí kolem celosvětové Grand Prix, která má rozhodnout o nejrychlejším autě na světě. Do toho se však připlétá druhá dějová linie, která je chabým pokusem o zapojení špionážní linky do dětského animáku o mluvících autech. Skutečně netušíme, co se tvůrcům při vymýšlení příběhu druhých Aut honilo hlavou.

1. Shrek Třetí

První Shrek je skutečně legendárním animovaným filmem, který si dokážou užívat děti i dospělí. Shrek je také jednou z mála sérií, u kterých druhý díl převyšuje kvality toho prvního. Všechny tyhle hezké věci však podrývá snímek s názvem Shrek Třetí, který veškerou snahu o budování chytré komediální animované série naprosto pošlapává.

Když vedení studia Paramount zaregistrovalo úspěchy druhého dílu, okamžitě si nechalo vytvořit třetí díl, a bylo jim jedno, jestli mají tvůrci Shreka ještě co říct. Raději se proto rozhodli vyměnit scénáristy i režiséry a výsledkem byl absolutní paskvil, který si na ČSFD vysloužil nuzných 56 % a který postrádá veškeré kouzlo, které z jeho předchůdců dělalo tak senzační filmy.

(tod)

Fandím
0 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Steve Carell, Kristen Wiig, Trey Parker

Filmy:
Lví král 2: Simbův příběh, Doba ledová, Shrek Třetí, Auta 2, Já, padouch,

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
animované komedie, žebříčky animovaných filmů, úspěšné animované filmy, pokračování animovaných filmů, Shrek 3, Lví král 2 Simbův příběh, Já padouch 3, Doba ledová Mamutí drcnutí, Doba ledová série, hodnocení animovaných filmů, Steve Carell filmy, Trey Parker filmy, slavné animované série, animované rodinné filmy, filmy o zvířátkách
TOPlist