5 nejhorších počítačových efektů v komiksových filmech

29.04.2020

Superhrdinské a komiksové filmy obecně jsou od roku 2008 jasnou stálicí filmového průmyslu. Snímky o maskovaných hrdinech samozřejmě vznikaly ještě před uvedením prvního Iron Mana do kin, a některé z nich jako například Raimiho (60) Spider-Man byly dokonce velmi povedené. Byl to ale až Iron Man, který ukázal na obrovský potenciál zfilmování propojeného komiksového světa.

Superhrdinské snímky se tak staly okamžitým hitem a vyvolaly obrovskou mánii, a to nejen mezi oddanými komiksovými nadšenci, ale i širokou veřejností. Stačí se podívat na úspěchy Avengers: Endgame, nejvýdělečnějšího filmu všech dob, a hned je jasné, jakou nezastavitelnou silou superhrdinské snímky jsou.

Příprava těchto filmů je však velmi náročná, a to především z technického hlediska. V superhrdinských filmech totiž takřka nenajdete scénu bez speciálního efektu, a ačkoliv filmy po své premiéře vydělají spoustu peněz, tvůrci se během produkce snaží ušetřit, kde se dá. Občas proto musí sáhnout i na rozpočty pro speciální efekty. V dnešním článku vám proto představíme pětici těch nejhorších speciálních efektů, kterých si můžete všimnout v superhrdinských snímcích.

5. Otevřený Hulkbuster – Avengers: Infinity War

První snímek jsme na dnešní seznam zařadili, abychom poukázali na to, že se otřesné speciální efekty netýkají jen starších filmů, ale najdete je i ve vysokorozpočtových hitech současnosti. Důkazem za všechny je snímek Avengers: Infinity War, který šel do kin teprve v roce 2018. Ačkoliv je tento snímek plný dechberoucích záběrů, jsou zde i takové, které vás ze skvělého filmového zážitku nepříjemně vytrhnou.

Jedním z nich je například postava Bruce Bannera, kterého ve filmech od Marvelu hraje Mark Ruffalo (52). Bruce se normálně dokáže měnit v hrozivého Hulka, ale během Infinity War mu tato proměna dělá problémy. Proto v bitvách využívá obrovité brnění, které pro případný boj se zeleným monstrem stvořil Tony Stark.

Samotný oblek vypadá skvěle, ale v momentě, kdy z něj vykoukne hrdinova hlava, to vypadá, jako by do scény vůbec nepatřila, a byla vstřižená z úplně jiného filmu. Vršek Bannerova těla se v obřím brnění zvláštně pohybuje, přestože by měl být pevně přichycen v obrněném Hulkbusterovi. Ve zbytku filmu jsou však speciální efekty naprosto příkladné, a tak můžeme tenhle přešlap odpustit.

4. Supermanův antiknírek – Liga spravedlnosti

Nepovedené speciální efekty se však samozřejmě netýkají pouze studia Marvel, ale najdete je i u konkurenčního DC. Následující efekt je jedním z těch nejpodivnějších, které v superhrdinských filmech najdete. Pochází z filmu Liga spravedlnosti a důvod jeho využití je tak absurdní, že mu nebudete chtít věřit.

Týká se totiž Henryho Cavilla (36), který ve filmech od DC už od roku 2013 ztvárňuje Clarka Kenta alias Supermana. Během natáčení Ligy spravedlnosti Cavill zároveň natáčel šestý díl špionážní série Mission: Impossible s podtitulem Fallout. V tomto filmu měla jeho postava parádní knírek, který si herec podle své smlouvy nesměl za žádných okolností oholit.

Protože se však natáčení Ligy Spravedlnosti táhlo déle, než se původně předpokládalo, musel některé části natáčení podstoupit právě s touhle ozdobou obličeje. Jelikož však Superman knírek mít nemůže, rozhodli se jej tvůrci filmu odstranit počítačově. Celá záležitost vypadá ještě absurdněji, než zní, a Cavillův obličej tak ve scénách s odstraněným knírkem vůbec nepůsobí přirozeně.

3. Drápy z adamantia – X-Men Origins: Wolverine

Dalším snímkem se vrátíme do roku 2009, kdy vyšel sólový film o jednom z nejslavnějších hrdinů ze série X-Men s názvem X-Men Origins: Wolverine. Hlavní role agresivního mutanta s ostrými drápy a zrychleným uzdravováním se tradičně chopil Hugh Jackman (51), ale ani to filmu nepomohlo setřást ostrou kritiku, která se na něj sesypala ze všech stran.

Snímek byl kritizován za podivný příběh, úplné „překopání“ osobností oblíbených postav, ale zároveň i za nepovedené speciální efekty, kterých je snímek plný. To je nejvíce patrné při závěrečném souboji hlavního hrdiny s Deadpoolem, který už na první pohled vypadá, že byl kompletně natočen před zeleným plátnem.

Pokud bychom však měli vypíchnout jednu krátkou scénu, ze které je příšerná kvalita efektů patrná, pak je to ta, ve které si Wolverine před zrcadlem zkouší své nové drápy z nezničitelného adamantia. Ve starších filmech se je tvůrcům podařilo vytvořit skvěle, ale tady vypadají naprosto příšerně, a díky špatnému nasvícení i totálně nepatřičně.

2. Celá Catwoman – Catwoman

Strefovat se do následujícího snímku je velmi snadné. Catwoman z roku 2004 je naprosto strašným filmem, jehož tvůrci se snažili svést na vlně úspěchu Raimiho Spider-Manů, ale nepochopili, co je dělalo tak skvělými. Absolutně nic ve filmu neodpovídá původním komiksům (i hlavní hrdinka se jmenuje jinak), výkon Halle Berry (53) v hlavní roli je přinejmenším podivný a z akčních scén se vám bude zvedat žaludek.

Catwoman je plná scén velmi zjevně natáčených ve studiích před zeleným plátnem, ale to stále není to nejhorší. To přichází v okamžiku, kdy museli tvůrci speciálních efektů simulovat celé postavy. Ty v těchto scénách vypadají, jako by byly z gumy, a pokud je na ně navíc přidělán obličej herců, působí tyto scény jako vytržené z hororů.

1. Kostým Hala Jordana – Green Lantern

Na konec dnešního článku jsme si nechali film, který svými prapodivnými efekty proslul. Jde o film s názvem Green Lantern, ve kterém se role superhrdiny Hala Jordana ujal Ryan Reynolds (43). Předem musíme říct, že ne všechny efekty v něm vypadají otřesně, ale ty špatné bohužel převažují.

Když se navíc rozhodnete nedat hlavnímu hrdinovi skutečný kostým, ale vytvořit jej v počítači, musíte mít hodně dobré grafiky, kteří tuto práci odvedou přesvědčivě. To se bohužel ve filmu Green Lantern nestalo, a Reynolds tak ve většině scén vypadá naprosto směšně. I sám herec si tuto skutečnost uvědomoval, a proto propašoval několik narážek na kvality tohoto filmu do Deadpoola, v němž nejen ztvárnil hlavní roli, ale zároveň byl jeho producentem.

(tod)

Fandím
5 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Halle Berry, Henry Cavill, Hugh Jackman, Ryan Reynolds

Filmy:
Catwoman, X-Men Origins: Wolverine, Green Lantern

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
liga spravedlnosti, Avengers: Infinity War, Hulkbuster, Wolverine, Ryan Reynolds filmy, Ryan Reynolds role, Kostým Hala Jordana, Hal Jordan, Green Lantern, Catwoman kostým, Catwoman zajímavosti, Drápy z adamantia, X-Men Origins, X-Men Wolverine, Hulk
TOPlist